Jump to content

Mini Reef 30 L


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο είναι εφικτή η δημιουργία ενός πραγματικά mini reef τι εννοώ...έχω ένα ενυδριάκι ~30 λίτρων που φιλοξενεί έναν μπλέ αστακό και επειδή σκέφτομαι να τον δώσω (έχει φτάσει τα 15 εκατοστά) θα μπορόυσα αυτό το ενυδρίο να το φτιάξω θαλλασινό και άν ναι τί θα χρειαστώ από εξοπλισμό καθώς και τι θα μπορούσα να φιλοξενήσω μέσα σε αυτο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρο

Φιλικά Κώστας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αν και ισως να φανταζει καπως δυσκολο,εντουτοις με καλο διαβασμα,νομιζω οτι μπορει να γινει,αν και η γνωμη μου ειναι οτι χριζει εμπειριας απο πλευρας χομπιστα λογω των λιγων λιτρων που δυσλολα συγχωρουνε λαθη...

για τοσα λιτρα,πιθανοτατα να μην χρειαστεις ουτε σκιμμερ.ενα χημικο φιλτρακι σιγουρα με ανθρακα και αντιφωσφορο,κανα κυκλοφορητακο,ελαχιστο ζωντανο βραχο,και καποια σαλιγκαρια μαζι με 1-2 γαριδουλες νομιζω οτι θα ηταν ιδανικο...

περιμενε βεβαια και αλλες αποψεις-ιδεες...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό για τα λίγα λίτρα το σκαίφτικα και εγώ πως οι καταστάσεις και οι παράμετροι μπορεί να αλάξουν σε χρόνο ντε τε και να καταστραφουν όλες οι προσπάθειες αλλά το βρίσκω ενδιαφέρον...οκ καλό μου διάβασμα λοιπόν!!!

:buttrock: ευχαριστώ klaz.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Τα πάντα έιναι δυνατά, αρκεί να υπάρχουν οι βασικές γνώσεις για το αντικείμενο, με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς.

Ο βασικός εξοπλισμός είναι αυτός που όπως σου περιέγραψε, ο Φίλος Klaz. Να προσθέσω, ότι χρειάζεται και ένα φωτιστικό, για το οποίο θα χρειαστείς κάποια πατέντα, στην κατασκευή του.

Η όλη επιτυχία ενός nano φυσικού συστήματος, στηρίζεται στις συχνές αλλαγές νερού, οι οποίες δεν θα πρέπει να παραμεληθούν.

Στην κατηγορία μας εδώ, θα βρεις πολλές πληροφορίες, που θα βοηθήσουν το εγχείρημά σου. Ξεκίνα το διάβασμα και ότι απορίες προκύψουν, μπορείς να μας τις θέσεις, για περισσότερες επεξηγήσεις.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τα παντα γινονται με διαβασμα, υπονομη και κυριως κατανοηση των δυσκολιων!

Για αρχη διαβασε τα αρθρα μας αλλα ριξε και μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13189 μιας και αφορα συζητηση για ιδιου μεγεθους ενυδρειακι!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε Κώστα στην θαλασσινή παρέα μας...

Αν και θεωρώ πολύ ιδιέτερο σύστημα ένα τόσο μικρό reef με διάβασμα και προσοχή θεωρώ ότι θα πάνε όλα καλά!!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω σκεφτομαι την δημιουργια ενος nano 16λτ και δεν θα ηθελα να ανοιξω αλλο post θα ηθελα να ρωτησω αν λυνονται προβληματα οπως αλατοτητα η εξατμιση νερου βαζοντας στο ενυδρειο μονο θαλασσινο νερο στο οποιο εχω ευκολη προσβαση.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι 10000% σιγουρος οτι το νερο ειναι απο πεντακαθαρη περιοχη,αλλα και παλι η γνωμη μου ειναι ΟΧΙ......

*** προσοχη στην αναπληρωση νερου απο εξατμιση,ΔΕΝ βαζουμε αλατισμενο νερο,αλλα νερο απο αντιστροφη οσμωση...(κοινως απιονισμενο),γιατι αλλιως η αλατοτητα θα φτασει στα ουρανια.....

Link to comment
Share on other sites

*** προσοχη στην αναπληρωση νερου απο εξατμιση,ΔΕΝ βαζουμε αλατισμενο νερο,αλλα νερο απο αντιστροφη οσμωση...(κοινως απιονισμενο),γιατι αλλιως η αλατοτητα θα φτασει στα ουρανια.....

ετσι ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι φανατικος οπαδος των pico reef και δεν ειμαι απο αυτους που αποθαρυνουν νεους χομπιστες να δημιουργουν τετοια ΑΛΛΑ τα 16 λιτρα πιστευω οτι ειναι πολυ λιγα ακομα και για πολυ εμπειρους... σκεψου το...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...