Jump to content

Τι φωτισμός για αυτά τα φυτά;


~ AED

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου έχω τα κάτωθι φυτά:

Egeria densa, Fontinalis antipyretica, Ceratophyllum demersum, Riccia fluitans, "και ένα άλλο που δε θυμάμαι :buttrock:". Υπ' όψιν πως δε πρόκειται για μία ρίζα απ' το καθένα, αλλά υπάρχουν φυτεμένα σε αρκετά σημεία, καθώς αναπτύχθηκαν, έπεσε κλάδεμα, και ξαναφυτεύτηκαν τα καινούργια.

Τι φωτισμό χρειάζονται αυτά τα φυτά; Υπάρχουν 100 καθαρά λίτρα νερό.

Δε με ενοχλεί ο τύπος (T5, PC, MH, T8, οτιδήποτε) μιας και αναφέρομαι σε ιδιοκατασκευή. Το μανίσιο καπάκι δε με εξυπηρετεί, και θα φτιαχτεί DIY από plexi.

Τι φωτισμό προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω τα κάτωθι φυτά:

Egeria densa, Fontinalis antipyretica, Ceratophyllum demersum, Riccia fluitans, "και ένα άλλο που δε θυμάμαι :buttrock:". Υπ' όψιν πως δε πρόκειται για μία ρίζα απ' το καθένα, αλλά υπάρχουν φυτεμένα σε αρκετά σημεία, καθώς αναπτύχθηκαν, έπεσε κλάδεμα, και ξαναφυτεύτηκαν τα καινούργια.

Τι φωτισμό χρειάζονται αυτά τα φυτά; Υπάρχουν 100 καθαρά λίτρα νερό.

Δε με ενοχλεί ο τύπος (T5, PC, MH, T8, οτιδήποτε) μιας και αναφέρομαι σε ιδιοκατασκευή. Το μανίσιο καπάκι δε με εξυπηρετεί, και θα φτιαχτεί DIY από plexi.

Τι φωτισμό προτείνετε;

αν δεν ανεφερες το τελευταιο φυτακι,πιθανοτατα θα σου ελεγα ακομη και με τ8,αλλα τωρα δηλωνω οτι σιγουρα θα χρειαστεις λαμπες τ5 παντα με σωστο φασμα,πχ sylvania grolux ...σε ζυνδιασμο ισως μαζι με καποια καλη ''λευκη'' οπως arcadia fresh water... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα και θα πρότεινα να ''θυμόσουν'' για ποιό πρόκειται, :buttrock:

ώστε να πάρεις την καλύτερη δυνατή συμβουλή... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε την απόδειξη βρήκα, ούτε και κατάλαβα ποιο φυτό είναι απ' τη βάση δεδομένων του AquaZone. Οι φωτογραφίες βοηθάνε;

Το φυτό φαίνεται ότι έχει τα χάλια του, έτσι;

post-4772-1194181910_thumb.jpgpost-4772-1194181937_thumb.jpgpost-4772-1194181958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι είναι Echinodorus δεν θα τολμήσω να σου πω ποιος γιατί η κάθε εταιρία έχει και της δικές της εκδώσεις και ονομασίες και έχει δημιουργήσει φυτά που δεν υπάρχουν στην φύση.

Ιδιαίτερα έχω παρατηρήσει πολύ Echinodorus όταν είναι μικρή έχουν άλλο σχήμα στα φύλα τους και καθώς μεγαλώνουν αλλάζουν το σχήμα τους και από ότι βλέπω σε αυτήν την φάση βρίσκεται και το δικό σου φυτό.

Όπως και να έχει η περισσότερη Echinodorus αρέσκονται σε πλούσιο υπόστρωμα και μέτριο έως πολύ φωτισμό.

Το συγκεκριμένο φυτό βλέπω έχει πιάσει καφέ άλγη (μάλλον ο φωτισμός σου είναι ανεπαρκής)

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σίγουρα είναι ανεπαρκής. Αλλά στο συγκεκριμένο φυτό δεν είναι μόνο η άλγη το πρόβλημα, αυτή φεύγει. Κάποια φύλλα έχουν ζαρώσει, ένα έχει γίνει καφέ στην άκρη κι έχει τρυπήσει, κλπ. Θα ανοίξω άλλο θέμα στα φυτεμένα γι αυτό, αν και μου φαίνεται ότι δε χρειάζεται, γιατί έχει περιοριστεί σε ένα σημείο το «τρύπημα». Κάποτε προχώραγε.

Πιο παλιά μου κιτρίνιζαν κιόλας μερικά, αλλά με την προσθήκη Fe τα γλυτώσαμε.

Με δύο λάμπες Τ5, συνολικά 50-60 Watt θα είμαι καλυμμένος γι αυτά τα φυτά λες;

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...