Jump to content

Ξεκίνημα αρχάριου


Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας.

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων (1μ. μήκος Χ 40cm ύψος X 30cm πλάτος) και θέλω να ασχοληθώ με την αλμύρα. Έχω διαβάσει αρκετά post, είδα διάφορα ενυδρεία άλλων μελών και μπήκα στο "τρυπάκι". Ξέρω ότι τα λίτρα μου δεν είναι τα ιδανικότερα για την αλμύρα αλλά τι να κάνουμε...

Θέλω να ξεκινήσω ένα reef χαμηλών απαιτήσεων και θα ήθελα να μου πείτε τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για το ξεκινήμα, πόσο βράχο και αραγωνίτη και από που μπορώ να τα προμηθευτώ (αν υπάρχουν link ακόμη καλύτερα). Να σημειώσω ότι έχω μόνο την γιάλα.

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις και προτάσεις σας.

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια που ξερουν πολυ περισσοτερα θα σου δωσουν μια καλυτερη εικονα αλλα θα σου δωσω μια ιδεα και εγω που εχω ακριβως τα ιδια λιτρα!

αρχικα τα λιτρα ειναι μια χαρα απλα θα εισαι περιορισμενος

σε ψαρια που μεγαλωνουν πολυ και αργοτερα σε χωρο για τα κοραλια αφου αν εχεις καλες συνθηκες νερου θα μεγαλωνουν ταχυτατα!

πιστευω πως θα χρειαστεις αντιστροφη οσμωση,γυρω στα 4 κιλα αλατι για αρχη,20 κιλα περιπου αραγωνιτη,αλλα τοσα βραχο,ενα σκιμερακι το οποιο σ'αυτα τα λιτρα δεν χρειαζεται να ειναι και πολυ μεγαλο,3-4 καλους κυκλοφορητες,ενα φιλτρο εξωτερικο στο οποιο θα βαλεις ανθρακα-αντιφωσφορο-βιολογικη καλλιεργεια(μακαρονια) και φυσικα αναλογα το τι εχεις σκοπο να βαλεις στιο ενυδρειο σε ψαρακια και κοραλια να ασχοληθεις σε μεγαλο βαθμο με το φωτισμο ο οποιος ειναι πολυ σημαντικος.

αν θες τωρα απλα να βαλεις ψαρακια και κανενα βραχο για να κανεις ομορφο το εβνυδρειο τοτε θα εχεις πολυ μικροτερες απαιτησεις σε φωτισμο καθως και στην ποιοτητα του νερου.

αυτο δεν αναιρει οτι θα πρεπει να μη δινεις σημασια σε καποιες πολυ σημαντικες τιμες οπως π.χ αμμωνια,νιτρικα,ph κτλ.

απλα δεν θα τσεκαρεις και αλλα πραγματα οπως ασβεστιο,μαγνησιο,αλκαλινη κτλ που ειναι απαραιτητα για τα κοραλια!

αποφασισε πως θες να προχωρησεις και θα σου που και τα αλλα τα παιδια περισσοτερα αφου εδω υπαρχουν ατομα με πολυ μεγαλες γνωσεις και με εχουν βοηθησει και εμενα πολυ!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα, δεν θα έχεις sump, άρα προχωράμε με τον εξοπλισμό του κυρίως ενυδρείου.

Πρώτα απ' όλα θα χρειαστείς μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης για να φτιάχνεις το αλάτι σου και να συμπληρώνεις το νερό, που θα εξατμίζεται.

Ένα skimmer, το οποίο μπορείς να το τοποθετήσεις μέσα στη γυάλα ή εξωτερικά κρεμαστό.

Ένα εξωτερικό φίλτρο καλό, για χρήση μηχανικού και χημικού φιλτραρίσματος.

Αραγωνίτης για υπόστρωμα, ύψους 6+ εκατοστά, τα επιφανειακά στρώματα του οποίου καλύτερα να είναι ζωντανά.

Ζωντανός βράχος 12-20 κιλά.

Τρεις κυκλοφορητές, για αρχή. Πιθανά και να μην χρειαστείς άλλους.

Και τέλος ένα φωτιστικό, με λάμπες Τ5, που να καλύπτουν όλο σχεδόν το μήκος του ενυδρείου. Υπολογίζω τα 90 cm είναι ότι πρέπει. Θα χρειαστείς 3 λευκές και 1 ακτινική μπλε.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα (skimer, φίλτρο και κυκλοφορητές) για τα λίτρα μου, όπως επίσης και από που να τα προμηθευτώ.

Αν δεν μπορείτε να δώσετε ονόματα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, τότε με pm.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...