Jump to content

Καταναγκαστική αναδιαμόρφωση του φυτεμένου μου!


kostasthess_

Recommended Posts

Ύστερα απο πολλά λάθη λόγω:

1) Αγνοιας - Ευτυχώς που βρέθηκε αυτό το site και λύθηκε αυτό το πρόβλημα

2) Ανεύθυνου καταστηματάρχη - Ευχαριστώ ένα παιδί απο δω μέσα που με ενημέρωσε και βρήκα νέο μαγαζί

απόλυτα επαγγελματιών και σωστής καθοδήγησης

3) Βιασύνη - Δεν την ξαναπατάω...Υπομονή,υπομονή και πάλι υπομονή...

Είχα ζητήσει (στον ανεύθυνο καταστηματάρχη) υπόστρωμα και συνειδητοπόιησα πρόσφατα ότι μου δώσανε τελικα ουδέτερο χαλίκι χοντρό εκείνο το καφέ ανοιχτό σκούρο της Hobby και απο πάνω μου είπε άμμο!!! ως αποτέλεσμα να έχει σαπίσει όλο το ενυδρείο με απίστευτη χάλια μυρωδιά... η άμμος είχε γίνει μαύρη και πολύυυυυ πετρωμένη σε αρκετά σημεία... (ο λόγος τελικά που έχανα τα γκάπυ μου λόγω των ουσιών που απελευθερώντουσαν στο ενυδρείο)και ξαφνικά μέσα σε 2 μέρες έχασα τις περισσότερες ρίζες απο τα φυτά μου αν και κάποια πηγαίνανε κάπως καλά...

αναγκάστηκα λοιπόν να αλλάξω το setup όλου μου του ενυδρείου 80 λίτρα, καθαρά ~65...

Υπόστρωμα: TetraPlant Complete Substrate

Χαλαζιακό χαλικάκι 1-4mm

Επί της ευκαιρίας έβαλα και νέα φυτά... τώρα συνολικά τα φυτά που έχω στο ΚΑΜΑΡΙ μου είναι:

1)Cabomba caroliana

2)Ludgwigia palustris red

3)Rotala wallichii

4)Ceratopteris thalictroides

5)Echinodorus bleheri

6)Egeria densa

7)Hygrophila polysperma

8)Cryptocorine wendtii red

9)Ceratofillum demersum

Διακόσμηση: 3 ρίζες

Φωτισμός: (ανανεωμένος) 2χ20W )1 flora glo, 1 power glo Προς το παρόν 8 ώρες ανοιχτές και διαδοχικό ανέβασμα μέχρι τις 10 τελικώς... + 2 ανακλαστήρες της arcadia + 1 cathode lamp μπλε (για PC) για moonlight

CO2 της nutrafin

Την λίπανση την σταμάτησα προσωρινά λόγω υποστρώματος.Καλά δεν έκανα?

Από ζωντανούς οργανισμούς έχουν μείνει μόλις 2 γκάπυ, 1 ΣΑΕ και καμιά 15αριά μικρά...

Ελπίζω αυτή την φορά με αργά και σταθερά βήματα να πάνε όλα κάλα...Να ομολογήσω βέβαια ότι τώρα μου αρέσει πολύ περισσότερο το aquascaping που έχω διαμορφώσει...

Δεξιά περίμένω τον εχινόδορο να μεγαλώσει και να καλύψει τον εξοπλισμό!

αριστερά στο ξύλο το κατηφορικό θα μπει (όταν φέρει το μαγαζί) java moss για να δώσω την αίσθηση ενός βράχου-βουνού.Στο κένρο μάλλον θα μέινει κενό για οπτική παρατήρηση των ψαριών...

Πως σας φένεται λοιπόν...?Καμία ιδέα?ευπρόσδεκετες φυσικά...Και ελπίζω σε κανά 2μηνο να είναι έτοιμη και η επίσημη παρουσίαση του ενυδρέιου...

Και μία συμβουλή προς κάθε νέο φίλο που ξεκινά τώρα... Να προσέξει υπερβολικά και να διαβάζει πολύ πριν κάνει το οποιοδήποτε βήμα...Γιατί αλλιώς θα την πατήσει όπως και εγώ δυστυχώς...

post-5025-1193655035_thumb.jpg

post-5025-1193655071_thumb.jpg

post-5025-1193655110_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostasthess_
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι στην καινούργια σου διαμόρφωση να μην έχεις προβλήματα και να εξελιχτεί το ενυδρείο σου όπως το επιθυμείς. Μόνο μια παρατήρηση παρόλο που έχουμε υπόστρωμα η λίπανση στην στήλη είναι σχεδόν απαραίτητη για κάποια φυτά. Προς το παρόν καλά κάνεις και δεν βάζεις αλλά εάν παρατηρήσεις στασιμότητα στην ανάπτυξη των φυτών τότε πρόσθεσε λίγο λίπανση στην στήλη. Και παρατήρησε την ανάπτυξη των φυτών. Το πόσο λίπασμα τελικά θα ρίχνεις εξαρτάται από τα φυτά. Αυτά που προτείνουν η εταιρίες δές το σαν σημείο αναφοράς, δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει η ανάγκη του ενυδρείου μας με αυτά που προτείνουν η εταιρίες.

Υ.Γ.

Δυστυχώς μετά από τέτοια λάθη πολύ φοβούνται να τοποθετήσουν άμμο στο ενυδρείο τους και η καημένη άμμο έχει αποκτήσει μια αρνητική φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι στην καινούργια σου διαμόρφωση να μην έχεις προβλήματα και να εξελιχτεί το ενυδρείο σου όπως το επιθυμείς. Μόνο μια παρατήρηση παρόλο που έχουμε υπόστρωμα η λίπανση στην στήλη είναι σχεδόν απαραίτητη για κάποια φυτά. Προς το παρόν καλά κάνεις και δεν βάζεις αλλά εάν παρατηρήσεις στασιμότητα στην ανάπτυξη των φυτών τότε πρόσθεσε λίγο λίπανση στην στήλη. Και παρατήρησε την ανάπτυξη των φυτών. Το πόσο λίπασμα τελικά θα ρίχνεις εξαρτάται από τα φυτά. Αυτά που προτείνουν η εταιρίες δές το σαν σημείο αναφοράς, δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει η ανάγκη του ενυδρείου μας με αυτά που προτείνουν η εταιρίες.

Ευχαριστώ πάρα πολύ Χρήστο... Όσο για την υγρή λίπανση θα αρχίσω να βάζω σε λίγες μέρες και όσο για τις δοσολογιες έχουμε κάνει και με pm. μια κουβέντα και με είχες βοηθήσει να κατανοήσω πολλα!!! :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...