Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ Sump


Recommended Posts

ΕΤΟΙΜΑΣΑ ΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 194Χ64Χ64 Ο ΣΙΔΕΡΑΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ SUMP ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ RIFF 1000 AQUA MEDIC ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΧΕΙΛΗΣΗ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REFUGIUM Κ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΝ ΔΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΤΟΙΜΗ ΛΥΣΗ SUMP?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλωσόρισες στο forum μας Θόδωρε.

Η γνώμη μου είναι να φτιάξεις sump ανεξάρτητο και όχι στην πλάτη του ενυδρείου σου. Λειτουργεί καλύτερα έτσι και έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Αν σκέφτεσαι να φτιάξεις θαλασσινό ενυδρείο, καλό είνα να σκεφτείς και τη δημιουργία refugium, αφού από χώρο, όπως αντιλαμβάνομαι, δεν έχεις πρόβλημα.

Αναζητώντας τις δημοσιεύσεις μας και τα άρθρα, θα βρεις πολλές πληροφορίες και ιδέες.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone .. ..

.. καλό είναι να ξέρεις ότι η διαστάσεις της υπερχείλισης ( διάμετρος σωλήνα , μήκος χείλους ) πρέπει να είναι ανάλογες με τη προβλεπόμενη ροή του νερού , λχ αν θέλεις να έχεις ροή από το ενυδρείο στο sump 3000 λίτρα ο σωλήνας πρέπει να έχει διάμετρο 1,5 ίντσα και η υπερχείλιση πρέπει να έχει μήκος μεγαλύτερο από 32,εκ.

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ RIFF 1000 AQUA MEDIC ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

μην το περνεις, δεν λεει και πολλα, μονο θα πεταξεις λεφτα.

Σχεδιασε και φτιαξε ενα καλο σαμπ, μεγαλο και με ρεφιγιουμ :buttrock:

και παρε ενα καλο σκιμμερ (H&S η Deltec ) πρωτα, για να ξερεις της διαστασεις για αυτο, που θα παει στο σαμπ η θα ειναι εξωτερικο το σκιμμερ που θελεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως πάει η πορεία των εργασιών, αγαπητέ thodoras???

Έχουμε νεότερα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...