Jump to content

Thalassoma Lunare


maripepper

Recommended Posts

Είμαι αρκετά στεναχωρημένη με κάτι που έγινε εχτές. παρατηρώντας το ενυδρείο μου όπου μέσα σε όλα υπήρχαν 2 γαρίδες cleaning & ένας νεοφερμένος εδώ & μια εβδομάδα thalassoma lunare, τον βλέπω να ορμάει & να καταβροχθίζει τη μια απο τις 2 γαρίδες, κάνοντας & τα υπόλοιπα ψάρια να ορμήσουν & μέσα σε δευτερόλεπτα δεν είχε μείνει ΤΙΠΟΤΑ! το ενυδρείο λειτουργεί με τις γαρίδες εδώ & 2 μήνες & ουδέποτε κάποιο απο τα υπόλοιπα ψάρια τις είχε ενοχλήσει. εγώ τώρα τι να κάνω μου λέτε? να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός & να ξαναβάλω γαρίδα μιας & ξέρω οτι κάνουν καλό στο ενυδρείο, η να μην το ξαναεπιχειρήσω? σαν ψάρι αυτό είναι γενικότερα επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι γνωστό και ως Moon Wrasse είναι reef safe όσον αφορά τα κοράλλια όμως θα σου φάει γαρίδες, καβούρια, μικρά σαλιγγάρια καθώς και θα επιτεθεί σε μικρότερα ψάρια από το μέγεθος του που θα μπούνε μετά από αυτό. Γενικά θα το έλεγα ταραχοποιό στοιχείο :buttrock:

Εαν σκοπεύεις στο μέλλον να βάλεις trigger, puffer και άλλα επιθετικά ψάρια που επιτίθονται σε γαρίδες, ασπόνδυλα κτλ άστο μέσα αλλιώς δεν θα δεις προκοπή.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Το Thalassoma lunare είναι ένα από τα πιο επιθετικά wrasse και αν δεν έχει αρκετά δυνατά ψάρια για συγκατοίκους τότε υπάρχει προβλημα.Μπορει να φάει σχεδόν όλα τα ασπονδυλα,μικρα ψαρια αλλα και να τυφλώσει μεγαλύτερα ψάρια μιας και του αρέσει να βγάζει μάτια...Αν δεν πας για επιθετικό fish only ενυδρείο καλύτερα να το βγάλεις... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, πως και άλλα είδη Wrasse, παρουσιάζουν την ίδια συμεριφοράσ, όταν ενηλικιωθούν.

Το συγκεκριμένο είδος είναι "ξάδελφος", του Μεσογειακού Thalassoma pavo.

Πληροφορίες για αναγνώριση και αποφυγή, θα βρείτε εδώ:

http://animal-world.com/encyclo/marine/wra...LunarWrasse.php

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι αναφέρεται ως mantis killer στο φυσικό του περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα είπατε είναι. χτες γύρισα σπίτι & η 2η γαρίδα ηταν εξαφανισμένη. εαν εχω & καμια άλλη απώλεια μαλλον θα βγει εξω το συγκεκριμένο ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

όπως τα είπατε είναι. χτες γύρισα σπίτι & η 2η γαρίδα ηταν εξαφανισμένη. εαν εχω & καμια άλλη απώλεια μαλλον θα βγει εξω το συγκεκριμένο ψάρι...

Καλυτερα να μην περιμενεις τις απωλειες...ειναι σιγουρες... βγαλτο και δωστω καπου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...