Jump to content

Λίπανση φυτεμένου ενυδρείου...


imichal

Recommended Posts

Αγόρασα τα εξής προιοντα μπας και "φιλοτιμηθουν" και μεγαλωσουν λιγο τα φυτά του ενυδρείου μου.

seachem excel

seachem iron

seashem trace

seashem comprehensive plant supplement

Καταρχίν θέλω να ρωτήσω αν τα παραπάνω ειναι αρκετά ή θα χρειαστεί και τίποτα αλλο όπως π.χ. ποτάσιο.

Δεύτερον και πιο σημαντικό πολλά ακούγονται για τις δοδσολογίες των παραπάνω στο ενυδρείο...

Αλλοι λένε να βάζω ότι λέει ο κατασκευαστης, άλλος το μισό κτλ. Το ενυδρείο μου είναι ενα Rio 125 και έχει αρκετά φυτά....(σίγουρα βέβαια δεν ειναι και πυκνοφυτεμένο.....οπως βλέπουμε σε διαφορες παρουσιασεις μελων). Μπορεί κανείς να με συμβουλέψει τις δοσολογίες και τη συχνότητα που θα πρέπει να χρησιμοποιώ τα παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι παντα το αν μεγαλωνουν πολυ τα φυτα ... το θεμα μας ειναι αν τα φυλλα τους δεν σαπιζουν γρηγορα αν εχουν καλο και καταπρασινο χρωμα.

μπορει ακομα και τα φυτα που εχεις να ειναι αργης αναπτυξης και να θελεις υπομονη και χρονο και οχι λιπασματα(πολλα εννοω) :buttrock:

κοιτα τι αλλο μπορει να φταιει. πχ. φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι παντα το αν μεγαλωνουν πολυ τα φυτα ... το θεμα μας ειναι αν τα φυλλα τους δεν σαπιζουν γρηγορα αν εχουν καλο και καταπρασινο χρωμα.

μπορει ακομα και τα φυτα που εχεις να ειναι αργης αναπτυξης και να θελεις υπομονη και χρονο και οχι λιπασματα(πολλα εννοω) :buttrock:

κοιτα τι αλλο μπορει να φταιει. πχ. φωτισμος

H αληθεια ειναι οτι δεν με πειραζει που δεν μεγαλωνουν....αλλά οτι σαπίζουν-κιτρινιζουν-αδυνατιζουν...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου.κατ'αρχας κοιταμε παντα πρωτα τον φωτισμο μας.(εξαρταται βεβαια και απο το ειδος των φυτων που θελουμε...).

απο εκει και μετα ενα απο τα βασικα ειναι το καλλιο,που δυστυχως παρελειψες να προμηθευθεις...το εξελ ειναι σκευασμα υγρου διοξειδιου,και ΔΕΝ ειναι λιπασμα.θα πρεπει να το χορηγεις εαν και εφοσων εχεις καλο φωτισμο,αλλιως μαλλον προβληματα θα σου δημιουργησει.....

ολα τα συγκεκριμενα σκευασματα ο κατασκευαστης τα δινει φια αρκετα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο,οποτε καλο ειναι να ξεκινησεις πολυ χαλαρα,και σιγουρα με τη μιση δοση (στο κομματι του φλουρις και του σιδηρου ακομη πιο λιγο στην αρχη),και στην πορεια βλεπεις και αυξανεις..ΠΑΝΤΑ ομως σε συναρτηση με σωστο φωτισμο και συχνες αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ πάντα προτείνω σε ένα απλό φυτεμένο ενυδρείο και εφόσον δεν έχουμε εμπειρία με τα φυτεμένα να χρησιμοποιούμε λιπάσματα γενικής χρίσης που τα έχουν όλα τα θρεπτικά συστατικά σε ένα ζουμί.

Είναι πιο εύκολο στην χρήσει και καλύπτει πλήρες ένα κανονικό φυτεμένο ενυδρείο, αυτά που αγόρασες εσύ είναι λίγο ειδικευμένα λιπάσματα.

Τώρα αφού έπλεξες με αυτά κάνε αυτά που λέει ο Κώστας :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...