Jump to content

Recommended Posts

Τώρα και μερικές μέρες τα ψάρια μου δεν φαίνονται καθόλου καλά...

Το ενυδρείο ειναι ενα Lido 120 και εχει μεσα guppy & swordtails...

Οι συνθήκες νερού (ph κτλ) είναι καλές.....

Ολα ξεκίνησαν οταν παρατήρησα πριν 5-6 ημέρες ενα guppy με την ουρά του να έχει εξαφανιστεί......σαν να ειχε πέσει......επίσης τα βράγχια του στο πλαι φαίνονταν κόκκινα. Ρώτησα τον petshop...a και μου εδωσε να βάλω baktopur.... Πραγματικά ξεκίνησα θεραπεία και το gupy φαίνεται πολύ καλύτερα. Δεν εχει πια κοκκινίλες στα βραγχια και είναι ολο ζωντάνια παρόλο που δυσκολεύεται λίγο να κολυμπίσει χωρίς ουρά....

Όμως τώρα παρατηρώ ότι τα ψάρια μου όλα προσπαθούν να "ξυστούν" οπουδήποτε μπορούν.... και εχασα και 2 guppy . Τι μπορεί να έχουν? Σημάδια δεν βλέπω να εχουν...Αν και μου φάνηκε ότι ενα swordtail είχε μερικά μικρά σημαδάκια στο σώμα του το πρωι.....ήταν σαν να είχαν κολήσει φυσαλίδες πάνω του.....μπορεί και να ηταν ιδεα μου ομως γιατί το βράδι δεν φαινοταν τιποτα. Ρώτησα πάλι τον petshop..α και μου είπε ότι μάλλον πρέπει να βάλω costapur....Μπορεί και να εχει δίκιο αλλά εγώ ανησυχώ μήπως με τα αλλεπάλληλα φάρμακο κάνω το νερό του ενυδρείου μου .....φαρμακειο. Το συγκεκριμένο ψάρι μαζί και 2-3 άλλα καθονται σε ενα σημειο στο ενυδρειο και μενουν ακίνητα ....αν και καπως ατσαλα.....ζωηρέυουν μονο οταν ειναι να φάνε....

Συγγνώμη αν σας ζαλισα και δεν ξέρω κατα πόσο σας εδωσα να καταλάβετε περι τινος προκειται.....Περιμένω τις συμβουλές σας με αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξης θεραπεια θα πρεπει να κανεις μια γενναία αλλαγή νερου και να βαλης κάρβουνο στο φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξης θεραπεια θα πρεπει να κανεις μια γενναία αλλαγή νερου και να βαλης κάρβουνο στο φίλτρο .

ευχαριστώ Σταμάτη....Αλλαγή νερού έκανα πάλι χθες το βράδι 30-40% ....Τώρα κάρβουνο δεν έχω βάλει....

Σαν ασθενεια τουλάχιστον (υπερβολικο ξύσιμο) τι μπορεί να ειναι ? Το πρόβλημα μου ειναι οτι μπορεί να μην κάνω καν τη σωστή θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...