Jump to content

Υγρά τεστ Tetra Po4, Fe


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά... να κάνω άλλη μια ερώτηση τώρα όσον αφορά τα τεστ...

Και στα φωσφορικά και στο σίδηρο τα τεστ της τετρα λένε ότι πρέπει να βάλεις μια ποσότητα σκόνης με το κουταλάκι... πόση σκόνη πρέπει να βάζω με βάση την εμπειρία σας... Γιατί τα φωσφορικά μου τα δείχνε συνεχώς 0 και λέω μήπως κάνω κάποιο λάθος... στις οδηγιές λέει μια κουτάλια απο το ειδικό κουταλάκι... πόση ποσότητα όμως σε μια κουταλιά...?κουταλιά απο κουταλιά διαφέρουν... πώς μπορω να διασφαλίσω ότι θα έχω αντικειμενικές μετρήσεις κάθε φορά...αν βάλω παραπάνω σκόνη θα μου δείξει πιο λίγα και αν βάλω πιο λίγη σκόνη θα μου δείξει πιο πολλά?? Πως λειτουργούνε.?ξέρει κανείς να μου πει??

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

απλουστατα,γεμισε το κουταλακι και μετα με ενα κομματι χαρτι ''κοψε''την επιφανεια.νομιζω οτι θα εισαι οκ.με αυτον τον τροπο δεν θα ξεφευγει η δοση απο την προβλεπομενη....δες το και σαν κολπακι.......

Link to comment
Share on other sites

απλουστατα,γεμισε το κουταλακι και μετα με ενα κομματι χαρτι ''κοψε''την επιφανεια.νομιζω οτι θα εισαι οκ.με αυτον τον τροπο δεν θα ξεφευγει η δοση απο την προβλεπομενη....δες το και σαν κολπακι.......

Πώ ρε Klaz με τις ιδεές σου...!!!! Με έστειλες στην κυριολεξία...

τώρα όσον αφορά το σίδηρο που λέει μισό καπάκι...εννοεί το μισό καπάκι μέχρι επάνω ή μέχρι το διαχωριστικό??

Thnx Klaz!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις μια μέτρηση για φωσφορικά τώρα και πάλι 0... :thumbup::angry2::thumbdown:

Μήπως να αφαιρέσω το κερατόφυλλο μου που έχει καλύψει το μισό ενυδρείο απο πάνω...?

παίζει να προλαβαίνει να τα ρουφάει όλα τα φωσφορικά καθώς και άλλα θρεπτικά αυτό και γιαυτό να μεγαλώνει τόσο γρήγορα...?να σημειώσω ότι το έχω κόψει και 2 φορές πάνω απο το μισό... αλλά αυτό duracell ρε παιδι μου... :buttrock:

Και αν το αφαιρέσω που να το βάλω?δεν θέλω να το πετάξω μωρέ κρίμα είναι...

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα ''παιζει'' να εχεις και 0.γιαυτο...χαλαρωσε....

το κερατοφυλλο ειναι ρουφηχτρα σιγουρα νιτρικων.....

απο εκει και μετα σαφως ρολο παιζει και η μαρκα των τεστ που χρησιμοποιεις,οπως και το γεγονος το οποιο παντα υπαρχει και λεγεται αστοχια υλικου...συμβαινει σε ''ολες τις οικογενειες'' γιαυτι καλο θα ειναι να εχεις ιδιαιτερα για νιτρικα και φωσφορικα και αλλη μαρκα τεστ για να εισαι σιγουρος.

το δε περισσευουμενο κερατοφυλλο μην το πεταξεις....μεθαυριο ειναι η συναντηση του συλλογου στη θεσ/νικη,και μπορεις ανετα να το δωσεις σε καποιον αλλο χομπιστα....!!!

την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα ''παιζει'' να εχεις και 0.γιαυτο...χαλαρωσε....

απο εκει και μετα σαφως ρολο παιζει και η μαρκα των τεστ που χρησιμοποιεις,οπως και το γεγονος το οποιο παντα υπαρχει και λεγεται αστοχια υλικου...συμβαινει σε ''ολες τις οικογενειες'' γιαυτι καλο θα ειναι να εχεις ιδιαιτερα για νιτρικα και φωσφορικα και αλλη μαρκα τεστ για να εισαι σιγουρος.

ποια μάρκα μου προτείνεις εσύ??της API έχεις στο μαγαζί?αν όχι μπορείς να μου παραγγείλεις??

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να προμηθευθες,εκτος απο api,την salifert,καθως και μερικες ακομη επωνυμες......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...