Jump to content

Oscar,aequidens Rivulatus και Παπαγαλόψαρα:Τί αλγοφάγα;;


Recommended Posts

Παίδες καλημέρα,

Τι αλγοκαθαριστές και βυθοκαθαριστές μπορούν να συνδυαστούν με ψάρια όπως Oscar, Rivoulatous, Παπαγαλόψαρα έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα με τσακωμούς και απώλειες.

Κάτι εκτός pleco.

Ξέρω ότι ο συνδυασμός είναι λάθος και τα λίτρα είναι λίγα (80lt) αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά τώρα.

Όταν τα πήρα, δεν ήξερα και τώρα είναι δύσκολο να τα επιστρέψω λόγω κάποιων φθορών που έχουν τα ψάρια απο τις μεταξύ τους μονομαχίες.

Να τα πετάξω, δεν το θέλω με τίποτα.

Οπότε με τις παρούσες συνθήκες τί μπορώ να κάνω με βυθό- και αλγόκαθαριστές;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αγαπητε μου φιλε,τι να σου πω....

αν και γνωριζεις οτι τα ψαρια σου αντιμετωπιζουν ΗΔΗ τεραστιο προβλημα χωρου,θελεις να προσθεσεις και ακομη ενα....

αποψη μου ειναι οτι εχεις θεσει λαθος προτεραιοτητα στο ενυδρειο σου.ασε, σε δευτερη μοιρα το προβλημα αλγης,και δες με ποιον τροπο θα μπορεσεις η να αλλαξεις το στοκ των ψαριων σου,η να τους δωσεις τα λιτρα που εχουν αναγκη....

καλημερα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες αλλά όπως είπα παραπάνω, τώρα δεν βρίσκω κάπου να τα δώσω λόγω κάποιων φθορών που έχουν τα ψάρια απο τις μεταξύ τους μονομαχίες (ψιλοφαγωμένα πτερύγια κλπ). Και να φανταστείς ότι μαζί με αυτά μου είχαν δώσει και ένα labido το οποίο έδωσα έγκαιρα (μετά απο 2 ημέρες) γιατί αλλιώς θα είχαμε...αναγούλες.

Επειδή δεν θέλω να τα...πετάξω και δεν έχω την δυνατότητα αυτήν την στιγμή να πάρω ενυδρείο 300 - 400+ λίτρα, σκεφτόμουν να τα κρατήσω τώρα που είναι μικρά (4-5 cm) και όταν μεγαλώσουν λίγο, ίσως να μπορώ να πάρω τα λίτρα που τους αρμόζουν ή να μπορέσω να τα δώσω ευκολότερα λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους τους.

Link to comment
Share on other sites

μμ,καταλαβαινω,αλλα να ξερεις οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να βρεις καποιον που να θελει μεγαλα τετοια ψαρια,ακομη και αν διαθετει 400λιτρα,που πχ ειδικα για οσκαρ θεωρουνται το μινιμουμ..... :thumbup:

νομιζω πως απο τωρα θα πρεπει να προνοησεις το μελλον..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις μεγαλυτερο ενυδρειο μιας και οπως ειδες απο τωρα που ειναι μικρα καυγαδιζουν, αλλα αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα τοτε η δωστα τωρα που ειναι μικρα η ανταλαξετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...