Jump to content

Απορία...


mahites9

Recommended Posts

η ανατάραξη του νερού από τη χρήση αεραντλίας κάνει κακό στην ανάπτυξη των φυτών

ρωτάω διότι στο 150άρι ενυδρείο μου υπάρχουν τα εξής φυτά

1 crinum thaianum

1 anubias barteri

1 hygrophila salicifolia

κερατόφυλλα

και έχω μία αεραντλια με 2 εξόδους sera air 275R, 275lt/h η οποία προκαλεί αρκετά μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού

αν βάλω μία έξοδο θα μειωθεί μήπως η παροχή νερού της αεραντλίας??????

Link to comment
Share on other sites

κανείς??????

Link to comment
Share on other sites

-Σιγουρα δε κανει καλο αφου αποβαλεις ετσι το co2(με την αναταραξη ),ετσι οτι co2 εχεις στο ενυδρειο σου χανεται με ολες τις συνεπειες για τα φυτα σου..

Η αεραντλια ΅δινει¨ αερα κι οχι νερο..

Επισης καλο ειναι να μη τη χρησιμοποιεις παρα μονο οταν κανεις θεραπεια με καποιο φαρμακο..

Link to comment
Share on other sites

εγώ τη χρησιμοποιώ σε ένα ενυδρείο με πιράνχας και πλέκο για παραπάνω οξυγόνο αφού έχω μόνο ένα εσωτερικό φίλτρο

δεν ανεβάζει τα επίπεδα του οξυγόνου???

αν μειώσω την ένταση (και συνεπώς και την ανατάραξη του νερού) θα μειωθεί και η παροχή οξυγόνου?

πάντως σε όσα ενυδρεία έχω δει σε μαγαζιά,σχεδόν όλα έχουν αεραντλία

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με την εξοδο του εσωτερικου φιλτρου να δημιουργησεις αναταραξη της επιφανειας του

νερου και ετσι θα δημιουργειται οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως?

Δηλαδή άμα το βάλεις να «στοχεύει» την επιφάνειά του νερού.

Εγώ το έχω και ρίχνει το νερό ΠΆΝΩ από την επιφάνεια, και καθώς ξαναπέφτει μέσα, προκαλεί απίστευτη οξυγόνωση (βλέπεις φυσαλίδες που παρασύρθηκαν, να ταξιδεύουν ως τον πάτο- και άλλοτε να διαλύονται, άλλοτε να φεύγουν στην επιφάνεια).

Κάνει θόρυβο μεν, και είναι αρκετά βλαβερό για τα φυτά (παίζει να μην έχει μείνει καθόλου CO2 στο νερό μου), αλλά τα ψάρια κρύου νερού θέλουν μπόλικο οξυγονάκι δυστυχώς! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...