Jump to content

γεμισα σαλιγγαρια


Recommended Posts

τα ψαρια που κατοικουν μεσα ειναι 2 πλεκο και τρια ρεντ μπελυ .τα σαλιγγαρια παιζει να τα φανε ? αν οχι τι ψαρι να βαλω προσωρινα να τα φαει?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα βάλεις μέσα κάτι που δεν θα ανοίξουν την όρεξη των red belly :thumbup: .

Για τα σαλιγκάρια πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις παγίδα για να κρατάς τον πληθυσμό τους υπό έλεγχο (προσοχή τα χέρια βέβαια :buttrock: ).

Link to comment
Share on other sites

φίλε από ότι είδα έχουμε σχεδόν το ίδιο ενυδρείο (red belly,pleco,σχεδόν τα ίδια λίτρα,παρόμοια φυτά).δε βάζεισ και καμιά φότο????

κι εγώ είχα σαλιγκάρια τα οποία όμως τα έχω αφήσει μετά από πληροφορίες που συνέλεξα στο σιτε.από ότι κατάλαβα, εκτός αν είναι υπερβολικά πολλά, μόνο καλό κάνουν

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια που κατοικουν μεσα ειναι 2 πλεκο και τρια ρεντ μπελυ .τα σαλιγγαρια παιζει να τα φανε ? αν οχι τι ψαρι να βαλω προσωρινα να τα φαει?

το πλεονεκτημα ειναι πως τα πιρανχα ειναι ακομα μικρα 2-3 εκατοστα οποτε μπορω πιστευω να βαλω κατι για να κανει την δουλεια και στη συνεχεια να το χαρισω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα βάλεις μέσα κάτι που δεν θα ανοίξουν την όρεξη των red belly :thumbup: .

Για τα σαλιγκάρια πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις παγίδα για να κρατάς τον πληθυσμό τους υπό έλεγχο (προσοχή τα χέρια βέβαια :buttrock: ).

μωρε καλα ειναι αλλα πριν μια εβδομαδα ηταν 2 και τωρα μετραω 6-7

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ λιγους μηνες δεν θα μπορεις να τα μετρησεις...... :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λέτε ότι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα σε κάτι στο ενυδρείο????

γιατί κι εγώ έχω μπόλικα,7-8 σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφια red belly δεν ειδα αλλα μου φανηκε πως εχεις ενα αλμπινο Κοριντορα αυτο αληθευει?Αν ναι τοτε θα γινει μεζες για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφια red belly δεν ειδα αλλα μου φανηκε πως εχεις ενα αλμπινο Κοριντορα αυτο αληθευει?Αν ναι τοτε θα γινει μεζες για τα υπολοιπα.

η φωτο ειναι πριν τα red belly o παπαγαλος και το σιλβερ ντολαρ εχουν απομακρυνθει (τα χαρισα σε ενα γνωστο μου)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες καμια ιδεα?αντε γιατι ετσι οπως παει θα αρχισουν να περπατανε στο χαλι :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε έχω πολλά τέτοια post-3972-1194207463_thumb.jpg και πάρα πολλά τέτοια post-3972-1194207475_thumb.jpg και δεν μου δημιούργησαν κάποια πρόβλημα, άντε καμιά τρυπούλα σε κανένα μισοχαλασμένο φύλλο, αντίθετα τρώνε την νεκρή οργανική ύλη και βοηθάνε έτσι στη προληψη μυκητιάσεων ή προτοζώων.

Αν όμως "σου τη σπάει η φάτσα τους", βάλε το απόγευμα ένα πιατάκι του καφέ ανάποδα μέσα στο ενυδρείο και από κάτω άνα κομμάτι κολοκυθάκι, αγγούρι ή κάτι τέτοιο, αργά το βράδυ θα έχουν μαζευτεί από κάτω αρκετά σαλιγγάρια,έτσι σιγά-σιγά μπορεί και να τα ξεφορτωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ WORM26 ,πρίν 2 χρόνια που είχα το ιδιο πρόβλημα έβαλα στο ενυδρείο 2 clown οι οποίοι σε 2-3 μέρες έφαγαν όλα τα σαλιγκάρια.

Πρίν 2 μήνες μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και σκέφτηκα αυτή την φορά να χρησιμοποιήσω φάρμακο.Εκανα χρήση του GASTROPEX με εξαιρετικά αποτελέσματα.Θέλω να σημειώσω οτι δεν είμαι ο τύπος που χρησιμοποιεί φάρμακα ειδικά όταν πρόκειται για σαλιγκάρια.Απλώς καταθέτω το αποτέλεσμα αυτής της θεραπείας που ομολογουμένως ήταν εξαιρετική τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο ( φυτεμένο , σκαλάρια,τετρα , corydoras sp3). GASTROPEX ,Εταιρεία eSHa.

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...