Jump to content

ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟΣ ΑΡΡΩΣΤΟΣ?s.o.s


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,έχω ένα 60άρι της JUWEL,εδώ και ένα χρόνο,φίλτρο εσωτερικό,αεραντλία.Για αρκετούς μήνες δεν είχα απώλειες,όλα καλά.Εδώ και τέσσερεις μέρες παρατηρώ περίεργη συμπεριφορά του πλεκόστομου.Πεταγόταν απότομα στα τζάμια του ενυδρείου και άλλες φορές ήταν στην επιφάνεια ανάποδα,μέχρι που κάποιες στιγμές νόμιζα ότι δεν ζούσε.Από εχθές έχει εμφανίσει κάποιες αλλαγές χρώματος σε σημεία του σώματος και η ουρά το ένα της σημείο είναι άσπρο.Δεν μοιάζει ich ούτε fungus.Δεν ανεβαίνει στην επιφάνεια του νερού αλλά είναι ακίνητος σε κάποια σημεία γιά ώρες.

Από προχθές έκανα αλλαγή νερού,όπως κάθε εβδομάδα αλλά οι μετρήσεις σήμερα είναι

NH3+NH4=1,5mg

NO2<0.3mg

PH 8

θερμοκρασία 24

Το νερό δείχνει θολό,το ενυδρείο αρχίζει να γεμίζει καφέ άλγη,σε λίγα σημεία πράσινη.Δεν ξέρω αν η φωτογραφία βοηθάει.

post-3027-1194039035_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι ανεβασμένη ψάξε να βρεις την αιτία .

Αλλαγή νερού το μισό και σταματάς το τάισμα για 5 ημέρες και ΕΚΤΟΖΟΝ .

έλεγχος στα φίλτρα και καθημερινή παρακολούθηση της αμμωνιας.

όταν η αμμωνία γινη 0 και εξακολουθεί να υπαρχη πρόβλημα με τα ψαράκια τοτε θα προχωρήσουμε σε φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιά την βοήθεια.Μήπως χρειάζεται να αντικατασταθούν κάποια στιγμή και τα σφουγγαράκια του φίλτρου?Τμηματικά βέβαια όχι όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια απο το φίλτρο τα ξεπλενης οτι ώρα θέλεις εφ όσον έχεις και βιολογικά υλικά .

Εκτος και εαν έχεις μόνο σφουγγάρια .Πράγμα το οποίο δικαιολογεί το πρόβλημα που έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως έπλυνες τα βιολογικα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης? Οι τιμες στις μετρησεις δειχνουν αστρωτο ενυδρειο. Αν μπορεις παρε μπολι απο καποιο φιλο για να αποκατασταθουν οι αποικιες βακτηριδιων στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως έπλυνες τα βιολογικα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης? Οι τιμες στις μετρησεις δειχνουν αστρωτο ενυδρειο. Αν μπορεις παρε μπολι απο καποιο φιλο για να αποκατασταθουν οι αποικιες βακτηριδιων στο φιλτρο σου.

Όχι,πάντα τα ξεπλαίνω με νερό ενυδρείου,ποτέ με νερό βρύσης.Στην εβδομαδιαία αλλαγή νερού(30%),ξεπλένω με νερό βρύσης τον κυκλοφορητή για τυχόν υπολείματα τροφής.Ψάχνω να βρω την αιτία σε κάτι διαφορετικό που μπορεί να έκανα.Πριν μιά εβδομάδα έβαλα στις δύο ρίζες των φυτών από μία ταμπλέτα CRYPTO της TETRA PLANT.Δεν ξέρω αν φταίει και αυτό.Τροφή έβαζα μία φορά τη μέρα.Σήμερα έκανα αλλαγή νερού 50% και περιμένω το αύριο για το EKTOZON.Ο πλεκόστομος σήμερα έχει άσπρα μεγαλύτερα σημάδια σαν να είναι δίχρωμος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να εχεις επισης υποψιν οτι ο πλακοστομος αλλαζει σε ενα σταχτυ-μπεζ για καμουφλαζ, σε τμηματα του σωματος του. Εμενα με τρελανε, νομιζα οτι ειναι αρρωστος μεχρι που τον ειδα μπροστα στα ματια μου να αλλαζει χρωμα. Ασπριζε μονο απο την μερια που τον κοιτουσα!!! Μου φαινεται το ιδιο κανει και εσενα. Αιφνιδιασε τον και θα το δεις. Οταν δεν θα σε βλεπει θα ειναι μια χαρα κανονικο χρωμα

Το τσεκαρα και στο internet. Ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...