Jump to content

Ro Unit


confucius

Recommended Posts

Θα ήθελα να προχωρίσω στην αγορά ενος συστήματος αντιστροφης οσμοσης.

Επειδή εχω ακουσει πολα μπορειτε να μου προτεινετε καποιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όλα πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος της μεμβράνης, όσο μεγαλύτερη είναι τόσο πιο πολλά λίτρα νερό βγάζει στο 24αρο.

Τώρα εξαρτάτε ποσά λεφτά διαθέτης και για πόσα λίτρα ενυδρείου προορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς σοβαρά με το άθλημα , με γέννες και μεγάλωμα μικρών (μια που έχεις ζευγάρι που γεννάει) πάρε όσο μεγαλύτερη αντέχει η τσέπη σου :buttrock: μετά από έρευνα αγοράς. Είναι σπαστικό και επικίνδυνο (για το πάτωμά σου-έχουμε ξεχάσει βρύσες και βρύσες ανοιχτές) να περιμένεις 24 ωρο να γεμίζεις για να κάνεις αλλαγή.Ανάλογα και τα λίτρα των ενυδρείων σου βέβαια, αλλά σκέψου και το μέλλον (τα μικρά θέλουν καθημερινές αλλαγές ,πολλές φορές και 2 φορές,βάλε και κάποιο απρόοπτο,αρρώστια ,καραντίνα κτλπ) .Δεν θα αγοράζεις κάθε μέρα όσμωση ,μία και καλή (άντε 2 :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο το Deionization (DI) σε ενα συστημα οσμοσις σε τι βοηθαει?

Ενα μετρο για το ποσο καθαρο ειναι το νερο ειναι το οργανο TDS που μετραει το συνολο των ιοντων που βρισκονται στο νερο.Θεωριτικα οσο πιο μικρο το TDS τοσο καθαροτερο το νερο.Μια οσμωση 3ων σταδιων,αν το νερο της βρυσης σου ειναι πχ 250 TDS,θα σου βγαλει μετα το τελεαυταιο σταδιο πχ TDS 15.Καμια οσμωση 3ων σταδιων δεν θα σου βγαλει 0.Αυτο επιτυγχανεται μονο εαν στο τελευταιο σταδιο υπαρχει αμμος απιονισμου (DI).Η αμμος αυτη βεβαια δεν κραταει για παντα και θελει αλλαγη.Προσωπικη μου αποψη ειναι αφου θα παρεις την ΑΟ,παρτην με DI για να κανει ολοκληρωμενα τη δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...