Jump to content

Αλλαγή σε αφρικάνες


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Μετα απο διάβασμα αποφάσισα να αλλάξω το setup του ενυδρείου μου μιας και τα ψάρια που έχω τώρα είναι άσχετα μεταξύ τους και ακατάλληλα για τα λίτρα μου.

Έχω ένα Juwel 80lt με το εσωτερικό εργοστασιακό του φίλτρο σε λειτουργία καθώς επίσης και ένα εξωτερικό Fluval 205.

Έχω αποφάσισει να δημιουργήσω ένα βιοτοπικό Αφρικής με κάποιες μικρές κιχλίδες (είτε χαρεμάκι είτε ζευγάρι).

Μετά απο εξερεύνηση σε προσβάσιμα pet shops ξεχώρισα τα παρακάτω:

Pelvicachromis pulcher (Kribensis)

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm

Neolamprologus Brichardi

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._brichardi.htm

Neolamprologus leleupi

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_leleupi.htm

Σύμφωνα με τους pet-shoppers τα λίτρα μου είναι οριακά για ένα ζευγάρι Brichardi ή leleupi και αρκετά για 1 ή και 2 ζευγάρια Kribensis.

Η επιθυμία μου ήταν ένα χαρεμάκι Neolamprologus Multifasciatus αλλά δεν μπόρεσα νε βρώ στην ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας. (Ξέρει κανείς που θα βρώ;;; )

Θα ήθελα τις απόψεις-εμπειρίες-γνώσεις σας όσον αφορά την δημιουργία ενός βιοτοπικού με ένα απο τα παρπάνω είδη.

Γνώμες και απόψεις πάνω στο aquascaping...

...και επίσης προτάσεις για την δημιουργία κάποιου αντίστοιχου βιοτοπικού με κάποιος άλλο είδος ψαριών (που να συμφωνεί με τα λίτρα μου).

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων για την συνεχή και πολύτιμη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.αφου σιγουρευτις πως ολες οι τιμες (νερου)του ενυδρειο ειναι σωστες δηλ υψυλο κh kh, gh kai ph.μιδεν ι πολι κοντα στο μιδεν νιτρικα,νατρικα,αμμωνια θα σου συνιστουσα καλυτερα να εβαζες νεολαμπρολογους μα αμα δεν βρισκεις πηγενε με τα μπριχαρωτι.βαλε αρσενικο και θηληκο,φτιαξε παρα πολλλες σπηλιες ,τρυπες και γενικα με πετρες για να εχει το ζευγαρι καταφυγειο και θα εισαι καλα.το φιλτρο σου ειναι αρκετο για τα δυο αυτα ψαρια αρα αμα ακουλουθησεις τα παραπανω εισαι οκ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ

Υ.Γαμα θες να ειναι βιοτοπικο μην βαλεις καθολου φυτα ,ταιζε τροφες για κιχλιδες και που και που οτιδυποτε απο παγομενους κυβους αρτεμια και τα λοιπα.ομως μην ταισεις κουνουπι(σκουλικι) η αλλιως κοκκινο σκουλικι γιατι ηπαρχει μεγαλοσ κινδυνος να σου πεθανουν τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα σε δίλλημα.

Κύριο μέλημα μου είναι οι Νεολαμπρολόγοι ή ίσως Κριμπένσις.

Όσον αφορά τα Μπριχάρντι, ξεχωρίζουν αρσενικό με θηλυκό όταν είναι σχετικά μικρά ή πρέπει να βάλω αρκετά και μόλις σχηματιστεί ζευγάρι να βγάλω τα υπόλοιπα;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το κριμπενσις ομως δεν θελει το ιδιο νερο.ΜΗΝ βαλεις κριμπενσις με τις τιμες των λιμνων μαλαουι και τανγκανικα!το κριμπενσις ειναι μια ηρεμη κιχλιδα νανος απο την δυτικη αφρικη στον κονγκο,καμια σχεση με μπριχαρτι,νεολαμπρολογους,λαμπρολογους ,γιουλιδοχρομις,αλτολαμπρολογους,ψευδοτροφεους και τα λοιπα

Link to comment
Share on other sites

@aramis: thanx

@olimpiakakias: Εννοείται ότι το νερό θα έχει τις συνθήκες που πρέπει αν αποφασίσω να βάλω Κριμπενσις.

Μια που το ανέφερες, τι λες για γιουλιδοχρόμηδες;;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τους γιουλιδοχρόμιδες τους ξεχνάμε.

κάτι άλλο......

Έχω διαβάσει σε διάφορα φορουμς ότι πολλοί οι οποίοι έχουν 80άρια ενυδρεία (σαν το δικό μου) μαζί με ένα ζευγάρι Κριμπένσις, βάζουν και ένα μικρό κοπαδάκι Τετρα.

Ισχύει κάτι τέτοιο;;

Αν ναι, τί είδους Τετρα μπορώ να βάλω και πόσα;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τους γιουλιδοχρόμιδες τους ξεχνάμε.

κάτι άλλο......

Έχω διαβάσει σε διάφορα φορουμς ότι πολλοί οι οποίοι έχουν 80άρια ενυδρεία (σαν το δικό μου) μαζί με ένα ζευγάρι Κριμπένσις, βάζουν και ένα μικρό κοπαδάκι Τετρα.

Ισχύει κάτι τέτοιο;;

Αν ναι, τί είδους Τετρα μπορώ να βάλω και πόσα;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επίσης, εκτός απο Τέτρα, υπάρχουν άλλα ψάρια μικρά (κατά προτίμηση μικρό κοπάδι) που μπορώ να βάλω;; Φαντάζομαι ότι αν γίνεται αυτό πρέπει να είναι ψάρια που να κινούνται στα άνω στρώματα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

τα congo tetra γινονται αρκετα μεγαλωσωμα και ανθεκτικα σε "επιθεσεις" αλλα οπως και να εχει ενα ζευγαρι κριμπς.. δε νομιζω να αφησουν τιποτα ορθιο απο τετοια ψαρακια :buttrock:.

οσον αφορα το

Οπότε τους γιουλιδοχρόμιδες τους ξεχνάμε.

κάτι άλλο......

δε ξερω αν μεταφρασες σωστα αυτο που λεει το λινκ που σου εδωσε ο ολυμπιακακιας.

εκει λοιπον λεει οτι δε μπορεις να εχεις πανω απο ενα ειδος τζουλιδοχρομις. οχι πανω απο ενα ψαρι.

δηλαδη μπορεις να βαλεις πχ 4 ατομα απο τα τζουλιδοχρομις ορνατους. αλλα οχι 1 τζουλιδοχρομις ορνατους , 1 ρεγκανι , 1 μαρλιερι κτλ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα congo tetra γινονται αρκετα μεγαλωσωμα και ανθεκτικα σε "επιθεσεις" αλλα οπως και να εχει ενα ζευγαρι κριμπς.. δε νομιζω να αφησουν τιποτα ορθιο απο τετοια ψαρακια :buttrock:.

οσον αφορα το

δε ξερω αν μεταφρασες σωστα αυτο που λεει το λινκ που σου εδωσε ο ολυμπιακακιας.

εκει λοιπον λεει οτι δε μπορεις να εχεις πανω απο ενα ειδος τζουλιδοχρομις. οχι πανω απο ενα ψαρι.

δηλαδη μπορεις να βαλεις πχ 4 ατομα απο τα τζουλιδοχρομις ορνατους. αλλα οχι 1 τζουλιδοχρομις ορνατους , 1 ρεγκανι , 1 μαρλιερι κτλ. :thumbup:

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το

δε ξερω αν μεταφρασες σωστα αυτο που λεει το λινκ που σου εδωσε ο ολυμπιακακιας.

εκει λοιπον λεει οτι δε μπορεις να εχεις πανω απο ενα ειδος τζουλιδοχρομις. οχι πανω απο ενα ψαρι.

δηλαδη μπορεις να βαλεις πχ 4 ατομα απο τα τζουλιδοχρομις ορνατους. αλλα οχι 1 τζουλιδοχρομις ορνατους , 1 ρεγκανι , 1 μαρλιερι κτλ. :buttrock:

Ο λόγος που αποφεύγουν να βάζουν διαφορετικούς julidochromis μαζί είναι οτί υβριδίζουν όλα μεταξύ τους.

Και πάλι είναι δύσκολο να κρατήσεις πάνω απο ένα ζευγάρι μαζί(εκτός αν το ενυδρείο ειναι μεγάλο)γιατι οι μεταξυ τους σχέσης είναι πολύ κακές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η γνώμη μου είναι ότι το ενυδρείο σου είναι λίγο μικρό τα Neolamprologus Brichardi και τα Neolamprologus leleupi.

Στην θέση σου θα έβαζα ένα ζευγάρι Pelvicachromis pulcher και ένα κοπαδάκη νέον αρκετά φυτά και μια σπηλιά για τα Pelvicachromis.

Προσπάθησε να τα βρεις μεγαλούτσικα ώστε να μπορείς να αναγνωρίσεις το φύλο τους. Τα Pelvicachromis δεν θα ενοχλήσουν καθόλου τα νέον. Όταν όμως θα ζευγαρώσουν τότε δεν θα αφήνουν κανένα ψάρι στην περιοχή τους όποιο είδος και να βάλεις. Αν έχεις μπόλικα φυτά τότε δεν θα έχεις πρόβλημα τα ψάρια θα αισθάνονται πιο ασφαλή και το πεδίο δράσεις τους κατά των εισβολέων μειώνεται. Έτσι το κοπαδάκη νέον θα έχει όλοι την πάνω μεριά του ενυδρείου την μέση και την μια μεριά ή άλλοι μεριά θα ανήκει στο ζευγάρι.

Και αυτό μόνο στην εποχή ζευγαρώματος αλλιώς θα ζουν αρμονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά στήθηκε το ενυδρείο με πολυ ψιλό χαλίκι χρώματος καφέ, 3 ξύλα μοπανι τα οποία βράστηκαν αρκετά και τοποθετηθηκαν (μέχρι στιγμής καθόλου κιτρινίλα στο νερο..!!???) και,προς το παρόν ψεύτικα φυτά επειδή δεν βρήκα τίποτα απο αυτά που έψαχνα(Μόνο ανουμπιες είχαν και αυτές σε άθλια κατάσταση).

Πήρα 6 cherry barbs και 2 Κριμπς τα οποία μέσα στην γυάλα του πετσοπά φαινόντουσταν ζευγάρι και μάχονταν σθεναρά με τα υπόλοιπα. Η θυληκιά επίσης μου φάνηκε και έγκυος.

Από όταν τα έβαλα στο ενυδρείο όμως (σήμερα το πρωί), η θυληκιά εγκαταστάθηκε μέσα στην καρύδα που είναι στο αριστερό μέρος του ενυδρείου και το αρσενικό που είναι πιο μικρόσωμο κινείται κυρίως στο δεξί μέρος του ενυδρείου. Η θυληκιά τον έχε τρελάνει στο κηνυγητό χωρίς αυτός να κάνει κάτι (π.χ. να την πλησιάσει κλπ).

Τί μπορεί να συμβαίνει;;

Μήπως δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο περιβάλλον;; Μήπως τελικά δεν ήταν ζευγάρι;; Αν δεν ήταν ζευγάρι, υπάρχει ελπίδα να γίνουν ή πρέπει να βάλω 5-6 Κριμπς ακόμα μέσα για να κάνει την επιλογή της η θυληκιά;;

Να περιμένω ή να κινηθώ γρήγορά;;

Και κάτι άλλο, τί τροφή προτείνετε, γιατι αυτές που έχω( JBL Novo Color & JBL Novo Bel) που έχω δεν τις προτιμούν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...