Jump to content

AeΡΑΝΤΛΙΑ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


yiapas

Recommended Posts

εχω ενυδρειο φυτεμενο κυριως με polysperma - lymnophila -anubias-valisneria και καποια ειδη cryptocorine

240 lit. με 4 δισκους.λειτουργει εδω και 4 χρονια.

φιλτρανση

1) ΕΗΕΙΜ 2213 (ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ)

2) ΕΗΕΙΜ 2215 (ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ - SYPORAX)

3) ΕΗΕΙΜ 2217 (SUBSTRAT PRO EHEIM)

εκανα 2-3 πραγματακια που πριν γινω μελος δεν τα γνωριζα και κανενας δεν μου ειχε λυσει καποιες αποριες.

με αποτελεσμα τα φυτα μου δεν ηταν και στα καλυτερα τους.

πρωτα απ'ολα μειωσα λιγο την ροη των φιλτρων και τα κατεβασα λιγο πιο κατω απο την επιφανεια για να μην γινεται μεγαλη αναταραχη,

μετα απο ψαξιμο και μπολικες ερωτησεις στο forum κατεληξα στο να αφαιρεσω και τον ανθρακα που μεχρι προτεινως ετρεχε στο ενυδρειο μου.

επειδη τα φυτα μου δεν ειχαν παρολαυτα απαιτησεις δεν εχω ασχοληθει καθολου με το co2.

θελω μια καθοδηγηση.εχω διαβασει 5πραγματα αλλα σιγουρα οι εμπειριες των μελων θα με βοηθησουν καλυτερα.

αρα οι ερωτησεις μου ειναι :

1)εκανα σωστα μεχρι στιγμης για τα παραπανω βηματα?

2)θα μπορεσω να προσαρμασω σε ενα στρωμενο ενυδρειο σιγα σιγα ενα συστημα(εστω και με ταμπλετες co2?)

3) η αεραντλια που λειτουργει και αυτη μερα-νυχτα ειναι σωστο?

ευχαριστω εκ των προτερων :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

1)ναι.

2)εξαρταται...

3)και βεβαια οχι.

Link to comment
Share on other sites

1)ναι.

2)εξαρταται...

3)και βεβαια οχι.

1) ωραια :thumbup:

2) δηλαδη :buttrock:

3) ποτε και τι?

Link to comment
Share on other sites

1) ωραια :thumbup:

2) δηλαδη :buttrock:

Ο Κώστας εννοεί αν έχεις εύκολα φυτά ή όχι και αν σε αρέσει να ξοδεύεις τα λεφτά σου στης ταμπλέτες.

3) ποτε και τι?

Η απάντησή του ήταν σαφής λέει όχι. Την αεραντλία την λειτουργούμε μόνιμα ή όχι.

Αν την λειτουργείς κατά διαστήματα θα έχεις και κατά διαστήματα αυξομείωσης στο Ph. Όχι ότι καλλίτερο για τα ψάρια σου. Στα φυτεμένα δεν χρησιμοποιούμε αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

θα κανω και αυτο το βημα σιγα -σιγα.?

ειναι μονο μια εβδομαδα που εχω αφαιρεσει τον ανθρακα -εχω μειωσει την αναταραχη στην επιφανεια του νερου και τωρα αν σταματησω και την αεραντλια φοβαμαι μην διαταραξω την κατι στο ενυδρειο μου?

η αληθεια ειναι οτι εχω δει μια ανασα στα φυτα μου (σε χρωμα και στησιμο των φυλων τους)

βεβαια ρωταω καi ασχολουμαι με αυτα που προτεινεται γιατι ξερω οτι ειναι απο εμπειριες.

μετρησεις μετα απο τα παραπανω

ph : 7.5

gh : 6

kh : 3

Link to comment
Share on other sites

ριξε και λιγη σοδιτσα φαγητου για να ανεβεις λιγουλακι στην ανθρακικη σου απο το 3.......

Link to comment
Share on other sites

ρωταω πολλα ,αλλα ειναι μεχρι να μουν φυγουν οι αμφιβολιες. :buttrock:

αν ,λεω αν μετα απ'ολα τα παραπανω βηματα αν φτιαξω και ενα συστημα CO2 DIY και διοχετευσω co2 στο ενυδρειο μου δεν ειναι αποτομη και σημαντικη αλλαγη?

κανει αυτο ? ή θα φαμε κανενα πακετο και θα τρεχω να μαζεψω τα χαλια μου.

βεβαια θα μου απαντησετε οτι ολα γινονται με υπομονη και αργους ρυθμους για να ειναι και τα ψαρια μας καλα,και θα εχετε δικαιο αλλα θελω να μαθω οσο πιο πολλα εμπειρικα γινεται γιατι απο θεωρια ενταξει πολλα καταλαβαινεις αλλα στην πραξη?

Link to comment
Share on other sites

ακομη και να φτιαξεις co2 diy,δεν θα πετυχεις σπουδαια πραγματα για το λογο οτι για τα λιτρα σου δεν ειναι και οτι καλυτερο,αφου δεν ειναι σταθερο....

σε βλεπω για μπουκαλιτσα και μανομετρο,λειαν συντομως....

οι ζαχαρες και οι μαγειες,ειναι για 100-120 λιτρα,και οχι για περισσοτερα λιτρα..λεω εγω με την πτωχη μου εμπειρια......

Link to comment
Share on other sites

ριξε και λιγη σοδιτσα φαγητου για να ανεβεις λιγουλακι στην ανθρακικη σου απο το 3.......

εχω ταμπλετες KH+plus οι οποιες ανεβαζουν το ΚΗ ακριβως οπως δινει στις οδηγιες.

να το παω στο 4-5 δηλαδη KLAZ?

Link to comment
Share on other sites

εχω ταμπλετες KH+plus οι οποιες ανεβαζουν το ΚΗ ακριβως οπως δινει στις οδηγιες.

να το παω στο 4-5 δηλαδη KLAZ?

ναι,καλο θα ειναι......(και οταν τελειωσουν αυτες οι τεμπλετες,ριξε σοδιτσα.... :buttrock: )
Link to comment
Share on other sites

ναι,καλο θα ειναι......(και οταν τελειωσουν αυτες οι τεμπλετες,ριξε σοδιτσα.... :buttrock: )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

μαλλον με βλεπω δευτεριατικα μετα την δουλεια να καταληγω στον nidal για ενημερωση για συστημα CO2 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

μαλλον με βλεπω δευτεριατικα μετα την δουλεια να καταληγω στον nidal για ενημερωση για συστημα CO2 :thumbup:

την καλυτερη δουλεια στον καταλληλοτερο ανθρωπο...!!! :buttrock::angry2:
Link to comment
Share on other sites

Με ph 7,5 και Kh 3 φίλε έχεις τρομερή έλλειψη σε CO2 (~3mg/lit.)

Αν το CO2 σου ήταν φυσιολογικό τότε το Ph σου θα ήταν στο 6,6 περίπου.

Ο Κώστας σου προτείνει να ανεβάσεις το Kh για να έχεις μια πιο μεγάλη σταθερότητα στο Ph σου. Πάντως για δίσκους δεν θα το ανέβαζα πάνω από το 4. Και όταν αργότερα αποκτήσεις εμπειρία και κατανοήσεις ορισμένα πράγματα μπορείς να το κατεβάσεις πάλη στο 3 αν επιθυμείς.

Έτσι θα έχεις ένα

Ph 6,7

Kh 4

CO2 ~20

Νομίζω είναι ιδανικές συνθήκες για δίσκους με φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με ph 7,5 και Kh 3 φίλε έχεις τρομερή έλλειψη σε CO2 (~3mg/lit.)

Αν το CO2 σου ήταν φυσιολογικό τότε το Ph σου θα ήταν στο 6,6 περίπου.

Ο Κώστας σου προτείνει να ανεβάσεις το Kh για να έχεις μια πιο μεγάλη σταθερότητα στο Ph σου. Πάντως για δίσκους δεν θα το ανέβαζα πάνω από το 4. Και όταν αργότερα αποκτήσεις εμπειρία και κατανοήσεις ορισμένα πράγματα μπορείς να το κατεβάσεις πάλη στο 3 αν επιθυμείς.

Έτσι θα έχεις ένα

Ph 6,7

Kh 4

CO2 ~20

Νομίζω είναι ιδανικές συνθήκες για δίσκους με φυτά.

Εγινε ΧΡΗΣΤΟ ευχαριστω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί με αφορά το ζήτημα

έχω αεραντλία με 2 εξόδους 275λιτ/ώρα η οποία δημιουργεί αρκετή αναράταχη στο νερό που από ότι κατάλαβα δεν ειναι καλό για τα φυτά (έχω 3 + κερατόφυλλα)

με το να μειώσω την ένταση μειώνω και την παροχή???δηλαδή από 275 θα μειωθεί???=λιγότερο οξυγόνο???

έχω πιράναχας εκεί για αυτό με αφορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...