Jump to content

Ποιο το ιδανικό Co2 για τα φυτά


mahites9

Recommended Posts

ποια είναι η ιδανικη΄με΄τρηση CO2 για ένα ενυδρείο 150λίτρων με 3 φυτά + κερατόφυλλα???

από ποιους άλλουσ παράγοντες εξαρτάται η ευημερία των φυτών???(ρΗ,ΝΟ2 κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που τους φτάνει και 10mg/lit. Ενώ κάποια άλλα παραπάνω. Ένας κάλος μέσος όρος είναι τα 20mg/lit.

Η σωστή ανάπτυξη των φυτών εξαρτάτε από το Ph, Kh, CO2, λίπανση, φωτισμός, θερμοκρασία, ΝΟ3, ΡΟ4.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ειδες και σε άλλα ποστ απλά έχω βάλει μια αεραντλία η οποία έχει δύο εξόδους και προκαλεί κάποια αναταραχή στο νερό.από ότι διάβασα αυτό δεν είναι καλό για τα φυτά

το θέμα είναι ότι στο ενυδρείο έχω πιράνχας που θέλουν οξυγόνο και έχω εκτός απο την αεραντλία (275lt/h) μόνο ένα εσωτερικό φίλτρο (και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να αγοράσω εξωτερικό καλό).Επίσης δεν έχω πολλά φυτά (1 anubia,1 valisneria, ένα ακόμη και κερατόφυλλα)

τι να κάνω????

αν μειώσω την ένταση της αεραντλιασ ή βάλω μόνο μία έξοδο μηπως θα μειωθεί το οξυγόνο και έχουν πρόβλημα τα πιράνχας???μήπως ο μικρός αριθμός των φυτών ελαχιστοποιεί το πρόβλημα??

η αλήθεια είναι ότι ως τώρα τα φυτά σε γενικ΄ς γραμμές τα βλέπω μια χαρά

μπορείς να βοηθήσεις/συμβουλέψεις???

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου είναι λίγα και δεν μπορούν να παράγουν πολύ οξυγόνο. Οπότε δεν μπορείς να κλήσεις την αεραντλία. Στην προκειμένη περίπτωση προέχει η υγεία των ψαριών και τα φυτά έρχονται σε δεύτερη μύρα. Εξάλλου τα φυτά σου είναι χαμηλών απαιτήσεων και δεν πιστεύω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με εξαίρεση το κερατόφυλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα εδινα προτεραιότητα στα πιρανια.

Τα φυτά σου είναι γενικά ευκολά και δεν νομιζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Με λίγα λόγια, εγω θα αφηνα την αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά μου έφυγε ένα βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...