Jump to content

Πελαγομενος!!!


ufo

Recommended Posts

Να με λοιπον κε σε ελληνικα! λοιποπν ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα, εχω ενα ενυδρειο χωριτικοτητας 480 λτρ αλλα νερο μεσα στην ουσια εχω 400 λτρ, εχω συνδεσει ενα μηχανικο φιλτρο ενα βιολογιας ενα σκιμμερ αναλογο των λιτρων του και ετσι δουλευει 1 βδομαδα τωρα, σημερα εβαλα ζωντανες πετρες στρωμενες βεβαια....!! Και καπου εδω ξεκινανε οι αποριες μου και πριν σας πρηξω με αυτες να πω οτι διαβασα οτι δυνατων ητανε να διαβασω σε αυτο το φορουμ..

Λοιπον ποτε μπωρω να βαλω ψαρια κε τι ψαρια να βαλω?

Που μπορω να βρω ζωοανθιδες (polyps)?

Κανενα on-line μαγαζι με ζωντανα?

Θα πηραξουν οι ζωοανθιδες τις ζωντανες πετρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ'αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας..!!

ας μιλαμε κατ'αρχας οπως πρεπει για να μην μπερδευομαστε φιλε μου...προφανως οπου μας ρωτας για ζωντανες πετρες εννοεις ζωντανο βραχο εε..??

απο εκει και μετα,μπορεις να ρωτησεις τα καταστηματα,εαν και ποτε περιμενουν τις εισαγωγες τους,και παραλληλα να κανεις και μια βολτιτσα στα μαγαζια της πολης σου...

για online μαγαζι με ζωντανα κιολας.......μαλλον δυσκολο το βλεπω....

οχι,δεν θα επηρεασθει ο ζωντανος σου βραχος....

η φτωχη μου αποψη ειναι ,οτι χρειαζεσαι περισσοτερο διαβασμα,και επισης οτι χρειαζεσαι υπομονη,ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ εαν θελεις να εχεις ενα πετυχημενο θαλασσινο ενυδρειο χωρις προβληματα.

(αυτο το λεω γιατι εχω την αισθηση οτι βιαζεσαι και μαλιστα αρκετα.....)

με ολο το σεβασμο.

klaz.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λιγο νωρις για κοραλακια.Κανε πρωτα μετρησεις Αμμωνιας και Νο2 αρχικα και αφου μηδενιστουν βλεπουμε.Για ψαρακια ουτε λογος βεβαια :buttrock:

Το φιλτρο βιολογιας να το καταργησεις.Βιολογικο υλικο στο φιλτρο και ζωντανος βραχος δεν πανε μαζι.

Δωσε κι αλλες πληροφοριες για το συστημα σου π.χ. τι φως και τι κυκλοφορια εχεις,αλατοτητα κτλ ,βγαλε και καμια φωτο με το στησιμο του βραχου σου.

Υπομονη και πανω απόλα διαβασμα και θα εισαι μια χαρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει το ενυδρείο σου να λειτουργήσει βιολογικά, θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 35 κιλά ζωντανό βράχο και αν επιθυμείς ένα στρώμα ζωντανής άμμου, που να σχηματίζει ελάχιστο ύψος τα 6-8 εκατοστά.

Αφού τα τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου, σύμφωνα με τους κανόνες και αφού εξασφαλίσεις τη σωστή ροή, θα πρέπει να περιμένεις ένα μήνα το λιγότερο, χωρίς φώτα, παρακολουθώντας την πορεία του βιολογικού κύκλου.

Αν όλα πάνε καλά τότε θα μπορέσεις να ανάβεις σιγά σιγά τα φώτα και να βάλεις τους πρώτους οργανισμούς.

Από εκεί και μετά προσθέτεις σταδιακά οργανισμούς, ανάλογα με την εξέλιξη και βιολογική ωρίμανση του συστήματός σου.

Βιολογικό φίλτρο δεν χρειάζεται σε ένα φυσικό σύστημα, σαν αυτό που αποφάσισες να φτιάξεις. Θα σου πρότεινα να το μετατρέψεις σε χημικό.

Καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εχει 2εκατοστα αμμο σπασμενο κοραλι απο κατω κε απο επανω εχει αλλα 2 εκατοστα ζωντανη αμμο (αραγονιτης ητανε νομιζω...), εχει 400λτρ νερο εκ των οποιων τα 100λτρ ειναι απο ηδη στρωμενο ενυδρειο, εχω τα 2 φιλτρα τον θερμοστατη κε εναν εσωτερικο κυκλοφορητη 1400λτρ την ωρα. Εχω ενα φιλτρο μηχανικο 1200λτρ/ωρα και ενα μικροτερο 400λτρ/ωρα για βιολογια.... και ετσι το ενυδρειο δουλευει 7 μερες σιμερα εγιναν μετρησεις και εχω ΝΟ2 0.25ppm Ca 500ppm ph 8.0 και πυκνοτητα στα 1022 θερμοκρασια σταθερη στους 26...

Σημερα πηγα στο μαγαζι που προμηθευομε (αρκετα γνωστο στη Θεσσαλονικη εχει και στο site σας διαφημηση) τα πραγματα για το ενυδρειο μου προκειμενου να αγορασω live rocks κατι που εκανα... αγορασα λοιπον 18κιλα live rock απο τα Νησια Fiji....

Αυτα οσο αφορα τις μετρησεις και τα δεδομενα... τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εχει 2εκατοστα αμμο σπασμενο κοραλι απο κατω κε απο επανω εχει αλλα 2 εκατοστα ζωντανη αμμο (αραγονιτης ητανε νομιζω...)

- θελει και αλλα 2-3 εκατοστα αραγονιτη

εσωτερικο κυκλοφορητη 1400λτρ την ωρα.

- ειναι πολυ λιγο...

Πρεπει να βαλεις και αλλους κυκλοφορητες, για να εχεις περιπου 8 000 - 10 000 λ/ωρα

Εχω ενα φιλτρο μηχανικο 1200λτρ/ωρα και ενα μικροτερο 400λτρ/ωρα για βιολογια....

- το μηχανικο μπορεις να κανεις χιμηκο (αντιφωσφωρο και ανθρακα)

και το μικρο φιλτρο -δεν χρεαζεται

αγορασα λοιπον 18κιλα live rock

-να παρεις και αλλα, αν δεν ειχεις απο πριν, για να εχεις 35-40 κιλα live rock

Και οταν θα εχεις το βραχο καμια εβδομαδα, να ξανα κανεις τις μετρισεις :thumbup:

και να δουμε αν μπορει να μπει κατι ευκολο ζωντανο :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι καλό είναι να κατεβάσεις λίγο το ασβέστιο και να ανεβάσεις την αλατότητα στο 1025.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα φίλε μου!

σου εύχομαι καλή συνέχεια και ειμαστε εδώ για ολες σου τις απορίες.

Καλή συνέχεια και υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Να, μαι παλι... καλημερα κατ αρχας και ας μπω κατευθειαν στο ψητο... πιο πανω ο φιλος ο Νικος λεει οτι προτειν ει να ανεβασω την αλατοτητα στους 1025 ενω εμενα ηδη με "μαλωσε" το παιδι απο το πιο ξακουστο μαγαζι οσο αφορα τα θαλλασινα εδω Θεσσαλονικη πως το 10022 που εχω ειναι ηδη υψηλο... τι να κανω? και οσο αφορα το βιολογικο φιλτρο παρολλο που εχω τον ζωντανο αραγονιτη και τους ζωντανους βραχους απο τα νησια Fiji ο ιδιος τυπος μου ειπαι να μην το αφαιρεσω.... Λοιπον τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

επικρατεί η αντίληψη ότι σε ενυδρείο που έχει μόνο ψάρια κρατάμε αλατότιτα 1019-1022 για να αποφεύγουμε αρρώστιες .. είναι μια πρακτική που ακολουθούν συνήθως οι έμποροι

στα ενυδρεία που έχουν και κοράλλια όμως η αλατοτιτα πρέπει να είναι 1024-1026 …

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

στα natural συστήματα που επικρατούν στις μέρες μας τα έξτρα τεχνητά βιολογικά μέσα είναι άχρηστα και μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσουν σε βάθος χρόνου .

ειδικά αν ο βράχος που έχεις βάλει δεν είναι καλά κουραρισμένος .. θα <ποτίσουν > βρωμιά ..

σε ένα ενυδρείο με ζωντανό βράχο και άμμο αναπτύσσεται <<βιολογία >> που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εαν οι ερωτησεις μου ειναι κομματακι χαζες αλλα πρεπει να τις κανω.... αρα το βιολογικο το κανω χημικο? και τι βαζω πλεον μεσα? εαν ανεωασω αλατοτητα στο 1025 μετα μπορω να βαλω ψαρια-ζωανθιδες-κοραλια χωρις κανενα προβλημα?

και κατι αλλο το συστημα τρεχει εδω και 16μερες τωρα οι σημερινες μετρησεις λενε τα εξης

ph 7.63 (πως να το ανεωασω? να παρω κανα σκευασμα η θατο ανεβασει ο live rock?)

No2 0.25 (ειναι ετσι εδω και 10 μερες τι να κανω ? να το αφησω? να ριξω κατι μεσα?)

Link to comment
Share on other sites

στο χημικο θα βαλεις μπολικο ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο.

εαν φτιαξεις την αλατοτητα,θα το αφησεις αρκετες ακομη μερες να τρεχει ΧΩΡΙΣ να βαλεις ακομη κοραλακια η ψαρια.....ακομη στρωνει και ειναι πολυ φρεσκο το ενυδρειο σου...ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.

υπαρχουν σκευασματα πχ kh booster,για να ανεβασεις την ανθρακικη σου σκληροτητα,και κατ'επεκταση και το πεχα σου....

νομιζω οτι σε αυτη τη φαση ριχνωντας μεσα στη στηλη του νερου σου βακτηρια θα βοηθουσες αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

να μετρήσεις ΚΗ , είναι σημαντικό γιατί βοηθά τη σταθερότητα του ph ..

πρέπει να έχεις τιμη 7ως 12

πάρε και ένα τεστ ασβεστίου salifert

είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις ph που κάνεις ? είναι καλιμπραρισμένο σωστά το όργανο ?

ένα κάνιστερ με υλικά χημικού φιλτραρίσματος είναι αρκετό , μέσα βάζεις ενεργό άνθρακα καλής ποιότητας ( πχ matrix seachem , οι φτηνοί βγάζουν φωσφορικά που δεν θέλουμε) και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο ( elmi-phos , silphos ,…) μη τα στουμπώσεις μέσα στο φίλτρο , να έχουν την άνεση τους .. ο στόχος είναι να περνάει το νερό από όλο τον όγκο του κάθε υλικού – όσο είναι δυνατόν – και να μη μαζεύει βρωμιές που μπλοκαρουν την απόδοση των υλικών

με τι τεστ μετράς ΝΟ2 ?

αμμωνία μετράς ?

να πάρεις τεστ ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό ufo,

Η αλατότητα 1022 είναι μια παρά φύση παράμετρος, η οποία εφαρμόζεται σε ενυδρεία προσωρινής διατήρησης θαλασσινών ψαριών και μόνο, με κύριο στόχο τη αποφυγή ανάπτυξης παρασίτων.

Η ίδια τιμή αλατότητας μπορεί να εφαρμοστεί σε ενυδρεία, που φιλοξενούν αποκλειστικά ψάρια, που διατηρούνται με τεχνητή βιολογία, για τους ίδους ακριβώς λόγους.

Για ασπόνδυλα και κοράλλια, ούτε λόγος βέβαια.

Εσύ αποφάσισες, ίσως χωρίς να το καταλάβεις, να δημιουργήσεις ένα φυσικό σύστημα. Από εδώ και πέρα είσαι υποχρεωμένος να εφαρμόσεις τους κανόνες που διέπουν ένα τέτοιο σύστημα. Το "λίγο απ' όλα", εδώ δεν ισχύει.

Στην προκειμένη περίπτωση τώρα, το σύστημά σου ακόμα κάνει τον κύκλο του. Θα πρέπει να περιμένεις να μηδενιστούν τα νιτρώδη σου, για να αρχίσεις να σκέφτεσαι τους πρώτους οργανισμούς, που μπορεί να φιλιξενήσει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οκ την αλατοτητα μου την εχω φτασει αισιως στα 1025, το Νο2 τεστ ειναι απο την ΑΡΙ.... Ενω το τεστ Ασβεστιου εχω απο την Red Sea... Αυρια θα πρεπει να κατεβω Αθηνα και θα χρειστει να λειψω 1 μερα, μηπως δεν κανει να αφησω το συστημα σε αυτην την φαση? τεστ για κε τεστ για θα παρω θα κανω και θα σας ενημερωσω!

Αν μπορω να το αφησω το συστημα και ερθω Αθηνα πειτε μου κανενα pet shop καλο ειδικο για αλμυρου νερου ενυδρειο να το επισκεπτω... Να παρω και τα τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

όπως προαναφέρθηκε η αλατότητα στο 1019-1022 αφορά ένα σύστημα μόνο με ψάρια (fish only). Σίγουρα όμως αυτή η τιμή δεν ειναι σωστή για ένα σύστημα τροπικού υφάλου.

Προς στιγμή τιμές όπως pH, KH, Ca δεν σε ενδιαφέρουν. Ασχολήσου με τον κύκλο του αζώτου και μόνο...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει στο σύστημά σου, από τη απουσία σου. Απεναντίας μάλιστα. Αρκεί βέβαια να λειτουργούν τα πάντα χωρίς πρόβλημα με τα ηλεκτρικά σου.

Μαγαζιά υπάρχουν πολλά στην Αθήνα που μπορείς να βρεις τα πάντα. Ρίξε μια ματιά στα μαγαζιά στην αντίστοιχη κατηγορία του Aquazone forum, και δες ποια σε εξυπηρετούν.

Συμβουλή, Πρόσεξε μην ενθουσιαστείς από τους ζωντανούς οργανισμούς, που θα δεις και κάνεις το λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οπως ειπα κε την τελευταια φορα η αλατοτητα ειναι στα 1025 ( την μετραω με μια συσκευη στην οποια βαζω νερο απο το ενυδρειο και μια βελονα μου δειχνει την τιμη της αλατοτητας... τα υπολοιπα τεστ λενε

Ca 500 ppm

No2 0.25 ppm

No3 10 mg/l

Po4 0.5 mg/l

ph 7.8

αυτες ειναι οι σημεροβραδυνες μετρησεις... λοιπον τι να κανω τωρα? πρεπι να διορθωσω καποια απο αυτες τις τιμες? Αν ναι ποια? και πως?

Εχω και αλλες 3 νεες παρατηρησεις 1ον σε καποια σημεια στην αμμο παρατηρησα να καφετιζει ελαφρως, σε ορισμενες απο τις live rocks πθ ητανε απλα καφε να σχηματιζονται μωβ κηλιδες (κοραλινη????) κε στην μεγαλη την live rock ειδα ενα πολυ μικρο καβουρακι ανοιχτο καφε προς το μπεζ....

Ειναι κατι απο τα παραπανω ασχημο?

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα μηδεν η να ειναι μη μετρησιμα...αρα βαζεις μπολικο αντιφωσφορο..

το οργανο που μετρας αλατοτητα ΔΕΝ θεωρειται ακριβειας,και σιγουρα δεν ειναι αξιοπιστο.θα χρειαστεις ρεφρακτομετρο.

οχι δεν ειναι κατι ασχημο..(προς το παρων τουλαχιστον..)

δοκιμασε να ''φτιαξεις'' το νερο σου και χρειαζεται υπομονη,σου το ξαναλεω....

καλη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

1. Καλησπερα, οπως ειπα κε την τελευταια φορα η αλατοτητα ειναι στα 1025 ( την μετραω με μια συσκευη στην οποια βαζω νερο απο το ενυδρειο και μια βελονα μου δειχνει την τιμη της αλατοτητας... τα υπολοιπα τεστ λενε

2. No2 0.25 ppm

1. Μαλλον, αυτο το οργανο δεν δειχνει αλατοτητα, αλλα πυκνοτητα (SG) του νερου. Δεν ειναι το ειδιο με την αλατοτητα!!!

Πυκνοτητα στο 1021-1022 SG (σε αυτο το οργανο) περιπου αντεστεχει σε αλατοτητα 32-33 ppt που πρεπει να εχουμε στο ενυδρειο.

Κοιτα αυτο το θεμα λιγο. :thumbup:

2. το No2 0.25 ppm πρεπει να παει στο 0 :buttrock:

3. Τι αλκαλινιτη εχει το νερο σου ???

Αν εχεις τοσο πολυ ασβεστιο, η αλκ. πρεπει να ειναι πολυ κατω.

Μετρα την με τεστ της Σαλιφερτ.

Μαλλον θα πρεπει να τη ανεβαζεις, και τοτε θα πεσει και το ασβεστιο μονο του :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

Τα PO4 είναι ανεβασμένα και θα έχεις πρόβλημα άλγης εν καιρό...

Το ΚΗ σου (αλκαλικότητα) πρέπει να μας αναφαίρεις, αν και με 500ppm Ca λογικά θα είναι χαμηλά όπως και το pH σου.

Τα NO2 πρέπει να μηδενιστούν καθώς είναι μεν λιγότερο τοξικά απο την ΝΗ3 αλλά έχουν ένα βαθμό τοξικοτητας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι,

λοιπον ελειψα γιατι επρεπε να εφαρμοσω ορισμενα απο αυτα που με λεγατε, λοιπον εν το μεταξυ το ενυδρειο μου πλεον φωτιζετε με 2 MH x 150 watt 2 x 54 T5 activis blue & 3 x LED Spots moon blue, επιπλεον ενα σκιμμερ και ενα φιλτρο αμμου το οποιο ειναι συνδεμενο στη σειρα με το μηχανικο το φιλτρο... Φυσικα εχω εξοπλιστει με ρεφρακτομετρο και τεστακια salifert... Ο ζωντανος βραχος ανεβηκε στα 60 κιλα...

Ετσι το συστημα δουλευει και εδω και 11 μερες εχω τι εξεις μετρησεις με τα τεστ της Salifert Ph 7,8, Ca 450ppm, No2 = 0, No3 = 0, Nh3 = 0, Po4 = 0.......

Tωρα τι κανω? μπορω να βαλω κατι μεσα εκτςσ απο τα 2 Νταμσελακια πουεχω εδω και ενα μηνα...? Αν ναι τι μπορω να βαλω? Να πω πωσ εχω βλεψεις να βαλω μεσα στον καιρο που πρεπει να μπουνε LPS, soft corals & anemones zoanthids, mushrooms...

Τωρα ομως μπορα να βαλω κατι? Και αν ναι τι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...