Jump to content

Πελαγομενος!!!


ufo

Recommended Posts

Mια χαρά οι μετρήσεις ..

Είσαι σε καλό δρόμο .... Βάλε και καμιά φώτο να δούμε το στήσιμο του βράχου.

Νομίζω ότι μπορείς να αρχίσεις με κανένα μαλακό και ζοανθίδες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τιμές σου είναι καλές. Δεν αναφέρεις την φωτοπερίοδο. Είναι πλήρης? Αν ναι πόσο καιρό? Άλγη έχει αναπτυχθεί?

Αν όλα πάνε καλά για περισσότερο από δύο εβδομάδες, μπορείς να βάλεις μερικά σαλιγγάρια και ερημίτες και στη συνέχεια κάποια ασπόνδυλα όπως mushrooms ή ζωανθίδες και να παρατηρήσεις την προσαρμογή τους.

Φίλτρο άμμου δεν νομίζω πως στο συνέστησε κάποιος στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης. Ο βράχος είναι υπερ αρκετός για να διατηρήσει τη βιολογική ισορροπία του συστήματός σου, αρκεί να υπάρχει η σωστή κυκλοφορία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εφαρμοσες ακριβως οσα λεγαμε :) Απλα το διευκρινιζω για να μην μπερδευτουν αλλοι αργοτερα... Δεν βλεπω λογο υπαρξεις του φιλτρου αμμου καθως ο βραχος και η αμμος σου ειναι υπερ αρκετα... επισης δεν βλεπω λογο υπαρξης του μηχανικου φιλτρου το οποιο αν δεν το καθαριζεις σχεδον καθημερινα θα σου δημιουργησει προβληματα...

Σκεψου τα λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως το φιλτρο αμου το εβαλα εδω και λιγες ημερες οποτε το να το βγαλω δεν ειναι κανενα προβλημα...

Εσεις τι λετε να το βγαλω?

Και το οτι δεν εφαρμοσα οσα λετε εδω εγειτε στο οτι δεν υπαρχει κοινη γραμμη, ο καθενας λεει τι βρησκει αυτος σωστο και αν καποιοσ δεν το βρησκει σωστο απο τους παλιους δεν το λεει εκεινη την στιγμη παρα μονο οταν εφαρμοστει λετε πως δεν ειναι σωστο/αναγκαιο/χρησιμα...

Το συστημα (ενα ενυδρειο 400 λιτρα καθαρα νερο και χωρις sump δυστυχως) ειναι εξοπλισμενο με φωτισμο 2 x 150 watt MH 10000K 2 x T5 54 watt Activic Blue 12000K 3 xLED spots moon blue, Deltec skimmer εξωτερικο, κυκλοφορητες (συνολικα 14.000 λιτρα/ωρα)και να πω πως το φως αναψε μετα απο 3 βδομαδες σταδιακα με αυξανομενο ρυθμο 2 ωρων, φυσικα θερμοστατη με temp controller, και ενα φιλτρο το οποιο απο εδω με συστησαν να το κανω μηχανικο/χημικο με τα υλικα που με ειχανε πει να βαλω συν αντιφωσφορο με βαση το σιδερο και αργοτερα ανθρακα ( που σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με ορισμενους απο εσας εδω, αφου παρακαλεσα να με στειλετε τα τηλ σας ορισμενοι για να με συστηνατε μαγαζια απο αθηνα μιας και δεν ειμαι απο εκει, οι 3 με ειπανε να βαλω ανθρακα ενω ενασ με ειπε να μην βαλω καθολου και ενα αλλοσ με ειπε να βαζω για 7 μερες τον μηνα...) περιττο να πω πως δεν εβαλα ακομη... τα συμπερασματα δικα σας.... και εχω ενα UV-Sterilizer το οποιο αναβει 6 ωρες το 24ωρο. και αργοτερα θα παρω ενα Calsium reactor... οταν κριθει απαρετιτιο..

Λοιπον με αυτα και αυτα το συτημα δουλευει εδω και 2 μηνες, εβγαλε αλγη (πολοι απο εδω με ειπανε πωσ εχω κυανοβακτηριο (και φυσικα αυτο το συμπερασμα χωρισ καν να το δουνε πως ητανε καν αυτη η αλγη παρα μονο απο τις περιγραφες μου... αλλα και χωρις να το δουνε ειτανε αρκετα ειδειμωνες ωστε να πουνε σε εναν καινουργιο χομπιστα πως το συστημα σου ψιλοειναι κατεστραμενο και ξαναξεκινα το... καλα που δεν τα παρατησα...) και η αλγη εφυγε απο μονη τησ χωρισ να αφησει ουτε ΙΧΝΟΣ και μετα απο 1 βδομαδα ηρεμιασ ξαναβγηκε και μετα απο 4 μερες ξαναεξαφανιστικε παλι μη αφηνοντασ τιποτε πισω της κε απο τοτε που εξαφανιστικε η αλγη περασανε σημερα 12 μερες και κανοντας μετρησεις με τα τεστ της Salifert εχω NH3 = 0, No2 = 0, No3 = 0, Po4 = 0, KH (dKH) 8.6 και αλατοτητα 1025... και Ph7,8 Ca 450ppm

Ααα το αρχικο νερο δεν ητανε απο α/ο αλλα 10 μερες αφου ετρεχε το σηστυμα πηρα α/οDI και εκανα μια αλαγη 1/4 του συνολικου νερου (ναι αυτο δεν μου το ειπατε απο εδω)

Και μεσα εχω εδω και εναν μηνα 2 Dammsel και τα βραδυα που καθομε παρατηρω πως ενα σαλιγκαρι γυμνο με κατι σαν τριχες στην πλατη του να μεγαλωνοι και να εξελισεται..

Τωρα για το φιλτρο αμμου με το ειπε ενασ που ειναι και εδω μεσα site admin, τωρα η δεν ξερετε οι ιδιοι τι σας γινεται??? Η παιζεται με τους νεους?? Καμια αλλη εξηγηση δεν υπαρχει... ΚΑΙ συγνωμη που τα λεω ετσι "χυμα" αλλα εχω τρελλαθει... προβλημα με τα χρηματα δεν εχω ας μου πει ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ τι χρειαζεται να παρω ακομη και τι αλλο να κανω? Θελω αργοτερα να βαλω ανεμονες, ζωανθιδες, μανιταρια κανα σαρκοφυτο οχι σκληρα ομως... Τι κανω απο εδω και περα??? Ποια να ειναι τα επομενα βηματα μου??? Το Φ-Αμμου το βγαζω?

Και οποιος θελει να μιλησει μαζι μου να με συμβουλεψει (αν γνωριζει) το τηλ μου ειναι το 6949204936

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

σε δικαιολογώ απόλυτα να βρίσκεσαι πελαγωμένος, αλλά θα πρέπει να χαλαρώσεις και να δεις τα πράγματα πολύ πιο ήρεμα, γιατί πάνω στον πανικό σου, ξεσπάς σε άτομα, που πραγματικά θέλουν να σε βοηθήσουν, μεταφέροντας απλά τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους και τίποτα παραπάνω.

Η θεωρητική βάση, που εφαρμόζεται στα θαλασσινά φυσικά συστήματα είναι η ίδια παντού. Από εκεί και πέρα κάποιες τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν, από έμπειρα άτομα και μόνο και είναι απόλυτα σεβαστές, εφόσον εφαρμόζονται και λειτουργούν με επιτυχία.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην μπλέκεις τον δημόσιο διάλογο με τις προσωπικές σου επικοινωνίες, όπως και μεταξύ τους τα διάφορα forum.

Το λίγο απ’ όλα δεν είναι σωστό, και θα σε αγχώσει περισσότερο, σε βάρος της όλης προσπάθειάς σου. Η προσωπική μου γνώμη είναι να εφαρμόσεις τους βασικούς κανόνες, για να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα και κατόπιν έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να κρίνεις από τις μεθόδους άλλων και να εφαρμόσεις ότι νομίζεις καλύτερο.

Εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να σου δώσουμε τις απαραίτητες γνώσεις, ώστε να καταλάβεις καλύτερα το αντικείμενο που θέλεις να ασχοληθείς και να γνωρίζεις κάθε στιγμή τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Αν μου επιτρέπεις και μια παρομοίωση, θα έλεγα ότι πρώτα πρέπει να μάθεις να οδηγείς αυτοκίνητο και μετά να πάρεις μέρος σε ράλι.

Ο άνθρακας και το αντι-φως, πρέπει να χρησιμοποιούνται πάντα στο χημικό σου φίλτρο. Τεχνητά βιολογικά υλικά δεν χρειάζεσαι, ιδιαίτερα τώρα που έχεις υπερεπάρκεια φυσικών μέσων. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουν στηθεί σωστά και η κυκλοφορία του νερού να είναι επίσης σωστή, ώστε να μπορούν να λειτουργήσουν, να ωριμάσουν και να αποδώσουν τα μέγιστα βιολογικά αποτελέσματα.

Όλα αυτά τα παραπάνω σου μεταφέρθηκαν, από τους υπεύθυνους του forum μας αλλά και από άλλα μέλη και ήταν απόλυτα ξεκάθαρα. Όλες οι υπόλοιπες κινήσεις σου, περισσότερο θα σε μπλέξουν, τώρα στην αρχή, παρά θα σε βοηθήσουν.

Το σύστημά σου πάει καλά και είναι στο χέρι σου να πάει το ίδιο καλά και στο μέλλον. Ακολουθώντας πιστά τους βασικούς κανόνες, θα παρατηρείς τον ύφαλό σου, με την πάροδο του χρόνου, να ωριμάζει και όχι να ρημάζει.

Θα βοηθηθείς περισσότερο, μελετώντας καλύτερα τα άρθρα μας και τους δημόσιους διάλογους, που αναφέρονται σε παρόμοια ξεκινήματα αρχαρίων, με πολύ καλή εξέλιξη.

Είμαι σίγουρος πως αν χαλαρώσεις θα δεις καλύτερα τα πράγματα και χωρίς βιαστικές και σπασμωδικές κινήσεις, θα οδηγηθείς σε άριστα αποτελέσματα.

Μην σου διαφεύγει, πως δεν είσαι ο πρώτος που ανακάλυψε το ενυδρείο τροπικού υφάλου.

Περιμένω σύντομα τα νεότερα της εξέλιξής σου και είμαι σίγουρος, πως θα είναι και πάλι ευχάριστα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μα οι προσωπικες συζητησεις ηταν με ατομα που εδω μεσα δινουν και συμβουλες.... Τελος παντων, τωρα να το βγαλω το Φ-Αμμου? το αντιφωσφορο εχω μεσα να βαλω ανθρακα? και αν ναι για ποσο καιρο η θα ειναι μονιμως μεσα οπως το αντιφως? Πως θα καταλαβουμε αν η κυκλοφορια του νερου ειναι σωστη? Καποιος γενικοσ κανονας απι τουτου υπαρχει?

Τωρα φωτοπεριοδος (που ρωτησες εχτες) ειναι οι MH για 9 ωρες δυο ωρες πριν και δυο ωρες μετα οι T5 Activic Blue!

Το UV-Sterilzer για ποσες ωρες να το ρυθμισω? να το παω στις 12? Και κατι τελευταιο μιας και αυριο κατεβαινω Αθηνα θα παω σε καποια μαγαζια τι να παρω απο ζωντανα να βαλω μεσα? Καμια γαριδα? Κατι?

Link to comment
Share on other sites

O άνθρακας , όπως και το αντιφώσφορο θα πρέπει να είναι μόνιμα.

Να βάλεις τις προτεινόμενες δοσολογίες απο τις συσκευασίες.

Προσπάθησε να μην ''στουμπώσεις'' το φίλτρο και η ροή θα είναι οκ.

Αλλάζουμε τον άνθρακα και το αντιφώσφορο (σιδήρου) , περίπου κάθε μήνα.

Προσπάθησε να μην τα αλλάζεις μαζί , αλλά να έχουν μια μικρή χρονική διαφορά.

Για άνθρακα πάρε seachem matrix carbon.

Το φίλτρο άμμου όπως είπαν και τα παιδιά, δεν είναι απαραίτητο στο σύστημά σου.

Βγάζοντάς το θα έχεις ακόμα καλύτερη κυκλοφορία στο φίλτρο.

UV επίσης δεν θα έβαζα στην παρούσα φάση.

Άστη για αργότερα (αν παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα με τα ψάρια).

Απο φωτοπερίοδο είσαι καλά.

To πιο βασικό στην φάση που βρίσκεσαι, είναι η καλή κυκλοφορία και το στήσιμο του βράχου.

Οι πιο πολλοί κάνουν το λάθος και το στήνουν σαν ένα συμπαγές βουνό.

Βάλε καμιά φώτο να δούμε..

Από Αθήνα μπορείς να πάρεις , ομάδα καθαρισμού (σαλλιγκάρια-εριμήτες) , καμιά γαρίδα , και κανένα εύκολο κοραλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Με τον βραχο εκανα τρια βουναλακια αλλα δεν ειναι συμπαγες ειναι με σπιλιεσ για να κρυωοντε τα ψαρια αργοτερα και φυσικα για την κυκλοφορια του νερου.... Και τα τρια βουναλακια δεν ακουμπανε στο πισω τζαμι εχω αφησει καμια 10 εκατοστα για να περνα και απο πισω τους ρευμα νερου.... και τα τρια βουναλακια τα εχω συνδεσει με "γεφυρες" δημιουργοντας ετσι μεροι με λιγοτερο φως μηπως χρειαστει αργοτερα...

Το φιλτρο αμμου το εβγαλα και ειμαι οκ τωρα...

Απο αθηνα εκτως απο το συνεργειο καθαρισμου μπορω και καμια ζωανθιδα η κανενα μανιταρι η κανενα σαρκοφυτο η οχι ακομη τετοια...?

Και σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας

Link to comment
Share on other sites

Απο αθηνα εκτως απο το συνεργειο καθαρισμου μπορω και καμια ζωανθιδα η κανενα μανιταρι η κανενα σαρκοφυτο η οχι ακομη τετοια...?

Mπορεις να παρεις και ζωανθους και μανιταρια.

Αλλα πριν 2 μερες εχουν φερει στο Water Inn ρεκορδεες, μπορεις να παρεις αυτες, ειναι καλυτερα απο τα μανιταρια :) και πολυ χρωμα εχουν και δεν θα παρουν τοσο χωρο στο ενυδρειο οσο τα μανιταρια. Μονο που ειναι λιγο ποιο ακριβα απο τα απλα μανιταρια...

εδω μπορεις να δεις ρεκορδεες :)

http://www.ricordea-farm.com/deutsch_fla/ware.html

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η απάντηση του Φίλου μας Στάθη να σε κάλυψε πλήρως.

Θα προσθέσω για την κυκλοφορία του νερού, ότι πρέπει να είναι τέτοια ώστε να καλύπτονται σχεδόν όλες οι επιφάνειες του βράχου, χωρίς να παραμένουν νεκρά σημεία.

Για να το πετύχεις αυτό τοποθετείς τους κυκλοφορητές σου σε στρατηγικά σημεία, αποφεύγοντας να είναι αντιμέτωπες οι ροές τους ή ακόμα τοποθετώντας απλούς χρονοδιακόπτες για εναλλαγή ρευμάτων και πρόσκαιρη δημιουργία περιδινήσεων.

Πρέπει λίγο να πειραματιστείς για να πετύχεις το ιδανικό αποτέλεσμα. Σε κάποια σημεία θα έχεις, ισχυρή ροή, σε άλλα μέτρια και κάπου αλλού ελάχιστη. Αυτές οι περιοχές, θα βοηθήσουν στο μέλλον, στην τοποθέτηση κοραλλιών, ανάλογα με τις απαιτήσεις τους.

Κατόπιν θα πρέπει να σταματήσεις τις μετατροπές, όπως και τις ανακατατάξεις των βράχων, για να μπορέσει να ωριμάσει βιολογικά και να σταθεροποιηθεί.

Εκτός από το συνεργείο καθαρισμού που αναφέραμε, μπορείς να βάλεις και ένα βραχάκι με ζωάνθους όπως και λίγα μανιτάρια. Σαρκόφυτο μη βάλεις ακόμα. Δύο γαρίδες cleaner επίσης θα δώσουν ενδιαφέρον σε εσένα παρά θα βοηθήσουν το σύστημα στην παρούσα φάση.

Μην κάνεις το λάθος να φορτώσεις με ότι σου φανεί ελκυστικό, από κοράλλια και ψάρια. Καλό είναι να περιμένεις ακόμα. Άλλωστε αυτό έχει και την αξία του. Η συνεχής αναβάθμιση του συστήματός σου, θα κρατάει πάντα υψηλό το ενδιαφέρον σου και θα σε βοηθήσει να παρατηρείς προσεκτικά την ωρίμανση του συστήματός σου, προγραμματίζοντας το επόμενο βήμα. Αν τα κάνεις όλα με μιας, τότε δεν θα έχεις τίποτα για μετά, άσε που μια αποτυχία μπορεί να σε απογοητεύσει.

Θα σου συνιστούσα και πάλι να μελετήσεις τα άρθρα μας, όπως και τους δημόσιους διάλογους. Το παρακάτω άρθρο, όπως και άλλα, πιστεύω θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις αρκετά πράγματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2236

Και πάλι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πω.....? Καταενουσιαστικα με αυτες τις ρεκορδεες, ειναι καταπληκτικες... αλλα μια ερωτηση, μπορω να τις κρατησω εγω αυτες? Αν ναι σιγουρα θα τις προτιμησω...!

Οκ διαβασα το αρθρο που μου παραθετεις φιλε Νικο και φωτιστικα λιγο περισοττερο!

Λοιπον αυριο κατεβαινω Αθηνα και μολις γυρισω σας λεω τι πηρα και με καθοδηγητε και παλι ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πω.....? Καταενουσιαστικα με αυτες τις ρεκορδεες, ειναι καταπληκτικες... αλλα μια ερωτηση, μπορω να τις κρατησω εγω αυτες? Αν ναι σιγουρα θα τις προτιμησω...!

στο βαθμο δυσκολιας ειναι ειδια με τα μανιταρια, μονο που τα μανιταρια θελουν λιγο σκια, οι ρεκορδεες θελουν φως και καλυτερα και ΜΗ.

Εσυ εχεις φωτισμο 2 x 150 watt MH 10000K 2 x T5 54 watt Activic Blue 12000K 3 xLED spots moon blue, με τοσο φως θα ειναι πολυ καλα και θα εχουν και τελειο χρωμα :)

Με τα απλα μανιταρια προσεχε λιγο, μεγαλωνουν γριγορα και πιανουν θεσεις... Πολυς κοσμος πεταει μετα τα μανιταρια, παλευει για να τα βγαλει. :)

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχτες λοιπον που πηγα στην Αθηνα πηγα στο WINN και πηρα 2 peppermint shrimps 2 blue leget crab hermits 1 nemo & 1 ricordees και η πρωτη μου ερωτηση ...

Αυτες οι ρικορδεες τι τρωνε? που ακριβως να τις τοποθετησω? Θελουνε πολυ φως...?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι νέοι κάτοικοι!!! Και να τους χαίρεσαι!!!

Σαλιγκάρια δεν βρήκες?

Για τις ρεκόρδιες θα σου δώσουν πληροφορίες τα παιδιά που τις διατηρούν και τις αναπαράγουν.

Καλή προσαρμογή στα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχτες λοιπον που πηγα στην Αθηνα πηγα στο WINN και πηρα 2 peppermint shrimps 2 blue leget crab hermits 1 nemo & 1 ricordees και η πρωτη μου ερωτηση ...

Αυτες οι ρικορδεες τι τρωνε? που ακριβως να τις τοποθετησω? Θελουνε πολυ φως...?

Καλορίζικα το ζωντανά

Νομίζω ότι έκανες καλή επιλογή στο στάδιο που βρίσκεσαι.Καλό θα ήταν να έπαιρνες και σαλλιγγάρια , αλλά μάλλον δεν θα βρήκες.

Οι ricordies δεν χρειάζονται τάισμα με το χέρι.Τρέφονται απο τα οργανικά του νερού.Ρίχνε λίγες σταγόνες ζωοπλακτόν-φυτοπλακτόν το βράδυ.

Τοποθέτησε την σε σημείο με χαμηλή κυκλοφορία, είναι σημαντικό.

Για να την στηρίξης θα κάνεις το εξής.Μάλλον θα έχει ενα πολύ μικρό βραχάκι στην βάση της .Με εποξική κόλλα θα κολλήσεις αυτό το βραχάκι στο μεγάλο βράχο σου.

Αν δεν έχει αυτό το βραχάκι, θα βρείς ένα μικρό και θα την πιάσεις με δυχτάκι,αλλά πολύ μαλακά.

Μετά απο 1 εβδομάδα που θα κολλήσει μόνη της βγάζεις το δυχτάκι και είναι έτοιμη.

Απο φώς δεν έχει πρόβλημα .Αρκεί να μην είναι πάνω-πάνω σε ΜΗ.Αν έχεις ΜΗ βάλτην στα μεσαία-κάτω βραχάκια.

Και μερικά χρήσιμα λινκ.

Όπως κατάλαβες είμαι fun...

http://www.ricordea-farm.com/english/info.html#pflege

http://www.fragoutpost.com/coral-propagati...dea-propagation

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην είναι πάνω-πάνω σε ΜΗ.Αν έχεις ΜΗ βάλτην στα μεσαία βραχάκια.

:)

Eνα μικρο λαθακι εκανες που πηρες 2 blue leget crab hermits, δεν ειναι οτι καλυτερο για το ρεεφ, μπορει να περεξουν κατι, αλλα μπορει και οχι. Να τους προσεχεις τι κανουν!!! Και οταν μεγαλωσουν και αν περαζουν κατι, τους βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ...

Θα τους προσεχω τους ερημιτες και αν δω καμια μαμουνια τους βγαζω αμεσως... Οχι σαλιγκαρια δεν ειχε τιποτε ******... και εδω σαλονικη δεν εχει παλι τιποτα....

Οσο αφορα την προσαρμογη ειχα τις σακουλες για 1 ωρα και 20λεπτα στο ενυδρειο για να παρουνε θερμοκρασια και καθε 5 λεπτα εριχνα ενα φλυντζανι του καφε νερο απο το ενυδρειο... οταν τα εβαλα μεσα τα εβαλα χωρις το νερο της σακουλας... νομιζω πως ητανε αρκετα καλη η προσαρμογη μου...

Περιτο να πω πως εχω τρελλαθει με τα ζωντανα μου...

Και κατι ακομη μια γαριδα πεταξε το προηγουμενο οστρακο που ειχε και εβγαλε φρεσκο.... Αυτο ειναι καλο? και ολη την ωρα κρυμενες ειναι ειναι καλο αυτο...?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την προσαρμογη ειχα τις σακουλες για 1 ωρα και 20λεπτα στο ενυδρειο για να παρουνε θερμοκρασια και καθε 5 λεπτα εριχνα ενα φλυντζανι του καφε νερο απο το ενυδρειο... οταν τα εβαλα μεσα τα εβαλα χωρις το νερο της σακουλας... νομιζω πως ητανε αρκετα καλη η προσαρμογη μου...

Και κατι ακομη μια γαριδα πεταξε το προηγουμενο οστρακο που ειχε και εβγαλε φρεσκο.... Αυτο ειναι καλο? και ολη την ωρα κρυμενες ειναι ειναι καλο αυτο...?

Η διαδικασία της προσαρμογής ήταν άριστη!!! :)

Οι γαρίδες συνήθως αλλάζουν πουκάμισο, όταν βρεθούν σε καινούργιο περιβάλλον. Ειδικά αυτό το είδος δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνικό. Περισσότερο το βράδυ δραστηριοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου,

ολα καλα στο ενυδρειο μου εκανα και τις μετρησεις μου παλι οπου εχω No2=o, No3=0, Nh3=0, Po4=0, Ph=8,0 αλατοτητα 1025 και σκληροτητα 8,4 και θερμορασια 27 με 28,5....

Πιστευω πως ολα πανε καλα αλλα παρατηρησα πως εμφανιζεται πρασινη αλγη.... τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το στάδιο έξαρσης τριχοειδούς άλγης derbesia, δεν θα το αποφύγεις. Εμφανίζεται στα περισσότερα νέα συστήματα και περισσότερο όταν ανάβουν τα φώτα νωρίτερα απ' ότι πρέπει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να την απομακρύνεις με το χέρι σου, όσο μπορείς. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, θα εξαφανιστεί από μόνη της. Αυτό μπορεί να διαρκέσει μερικούς μήνες, για αυτό μην απογοητεύεσαι. Προσπάθησε πάντα να αλλάζεις το αντι-φώσφορο και τον άνθρακα, όταν πρέπει και να έχεις υψηλά επίπεδα οξυγόνωσης με την καλή κυκλοφορία, όπως έχουμε πει.

Θα έλεγα να διατηρήσεις τη θερμοκρασία γύρω στους 27 βαθμούς. Αν μπορείς να προμηθευτείς έναν ηλεκτρονικό ρυθμιστή, θα ήταν καλύτερα, γιατί με τους μηχανικούς οι αποκλίσεις είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας,

εχω και ενα δυσαρεστο νεο... μια απο τις γαριδες αποδημισε εις τοπον χλωερον.... τι εγινε? γιατι και πως? δεν καταλαβα! παντως οι μετρησεις μου ειναι καλες...! υπαρχει κατι ακομη που θα επρεπε να γνωριζω? πολυ στεναχωρηθηκα...

Τι να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες γενικά, θέλουν πολύ καλή προσαρμμογή. Μήπως έκανες κάτι λάθος από βιασύνη? Ακόμα και η διαφορά θερμοκρασίας, μπορεί να τις επιρεάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

οχι νομιζω πως η προσαρμογη που τις εκανα ητανε τελεια (ειχα τις σακουλες για 1 ωρα και 20λεπτα στο ενυδρειο για να παρουνε θερμοκρασια και καθε 5 λεπτα εριχνα ενα φλυντζανι του καφε νερο απο το ενυδρειο... οταν τα εβαλα μεσα τα εβαλα χωρις το νερο της σακουλας)

δεν ξερω τι εγινε, παντως δεν αλλαξε πουκαμισο, απλα ψοφισε...

Τωρα τι κανω? Πρεπει να κανω κατι? Η απλα να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

οχι νομιζω πως η προσαρμογη που τις εκανα ητανε τελεια (ειχα τις σακουλες για 1 ωρα και 20λεπτα στο ενυδρειο για να παρουνε θερμοκρασια και καθε 5 λεπτα εριχνα ενα φλυντζανι του καφε νερο απο το ενυδρειο... οταν τα εβαλα μεσα τα εβαλα χωρις το νερο της σακουλας)

δεν ξερω τι εγινε, παντως δεν αλλαξε πουκαμισο, απλα ψοφισε...

Τωρα τι κανω? Πρεπει να κανω κατι? Η απλα να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...