Jump to content

Crenicichla regani spawning


TAN

Recommended Posts

Με χαρά σας παρουσιάζω το ευχάριστο γεγονός. Τα Crenicichla regani μου επιτέλους κάνανε το χρέος τους.Στο μικρό κιούπι που βλέπεται στις πιο κάτω φωτογραφίες η θηλυκια φυλάει τον γόνο κλείνοντας την τρύπα με το κεφάλι της και ο αρσενικός παραφυλάει σαν Κέρβερος από πάνω δείχνοντας κάθε παρείσακτο.

Για όσους δεν γνωρίζουν αυτό το είδος είναι αρκετά σπάνιο στον εύρη ενυδρειακο κόσμο και ευτυχώς είχα την χαρά να το φέρω πριν από ένα περίπου χρόνο από το εξωτερικό.

post-3-1134400967_thumb.jpg

post-3-1134401033_thumb.jpg

Εδώ θα διαβασεται κάποιες πληροφορίες από το fish base του aquazone.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=440

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουνε!!! :busted_cop:

Για τρακα δυο τεκνα τους να παρω νουμερακι??? :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγχαρητηρια για το ζευγαρωμα!Αν δεν πειραζει που ρωταω,σε τι ενυδρειο τα κρατας και τι διακοσμο εχεις βαλει;Εχει αλλα ψαρια μεσα το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά .Το ζευγάρι είναι εδώ και ένα χρόνο σε ένα ενυδρείο 400+λιτρων μαζί με τα Δισκάκια μου.Οταν παρατήρησα ότι άρχισε η περίοδος ζευγαρώματος προτίμησα τις 2 πρώτες βδομάδες να μην επέμβω μέχρι να αρχίσουν οι βόλτες και τότε να αφορέσω τα μικρά. Από την όμορφη εμπειρία μου έχω να τονίσω ότι είναι εκπληκτικοί γονείς με συμπεριφορά που πολλές κιχλιδες θα ζήλευαν. Τώρα τα μωρά περίπου καμιά 20αρια από αυτά που μπόρεσα να πιάσω είναι σε ένα 40αρακι μόνα τους και ας ελπίσω ότι όλα θα πάνε καλά. Αίσιος είμαστε στην 3η εβδομάδα.

Παραθέτω κάποιες βόλτες με την μαμά όταν άρχιζε να τα βγάζει βόλτα.

post-3-1136235008_thumb.jpg

post-3-1136235043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Για ιστορικούς λόγους να σας αναφέρω οτι το συγκεκριμένο ζεύγος και τα μωρά του εκείνη την περίοδο που είχα καταπιαστεί με την Θάλασσα και την φροντίδα που απαιτεί ενα ρεεφ υψηλών επιδόσεων δόθηκαν σε χομπιστα που δυστυχώς τα αμέλησε χάνοντας τα μεγαλωμένα(2 μηνων) μωρά καθώς και το ζευγάρι που με τόσο κόπο είχε έρθει στην Ελλάδα από εμένα.

5 χρόνια μετά η καψούρα για αυτό το ψάρι ήταν μεγάλη και δεν μπορούσε να σβήσει για πολλούς λόγους μέχρι να τα ξανά αποκτήσω μέσα απο μεγάλες δυσκολίες για να τα βρω.

Τα ψάρια είναι wild καθώς και οι περισσότεροι συγκάτοικοι στο ενυδρείο(Colomesus asselus,Corydoras sterbai)

Θα ακολουθήσουν κάποιες photo.....

Ετοιμαστείτε για μωρά F1..... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ιστορικούς λόγους να σας αναφέρω οτι το συγκεκριμένο ζεύγος και τα μωρά του εκείνη την περίοδο που είχα καταπιαστεί με την Θάλασσα και την φροντίδα που απαιτεί ενα ρεεφ υψηλών επιδόσεων δόθηκαν σε χομπιστα που δυστυχώς τα αμέλησε χάνοντας τα μεγαλωμένα(2 μηνων) μωρά καθώς και το ζευγάρι που με τόσο κόπο είχε έρθει στην Ελλάδα από εμένα.

5 χρόνια μετά η καψούρα για αυτό το ψάρι ήταν μεγάλη και δεν μπορούσε να σβήσει για πολλούς λόγους μέχρι να τα ξανά αποκτήσω μέσα απο μεγάλες δυσκολίες για να τα βρω.

Τα ψάρια είναι wild καθώς και οι περισσότεροι συγκάτοικοι στο ενυδρείο(Colomesus asselus,Corydoras sterbai)

Θα ακολουθήσουν κάποιες photo.....

Ετοιμαστείτε για μωρά F1..... -_-

Με το καλο Θαναση,να απολαυσουμε και καποιο σπανιο για τα δεδομενα μας ψαρι.Καλους απογονους. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ψαρι Θαναση,και μακαρι να τα καταφερεις παλι να δουμε μωρακια.

Με σκαλαρια ταιριαζει; :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολυ ομορφο ψαρι Θαναση,και μακαρι να τα καταφερεις παλι να δουμε μωρακια.

Με σκαλαρια ταιριαζει; :P

Το πλήρωμα του χρόνου ήρθε και η πρώτη γέννα παει καλά..

Και οι 2 γονείς είναι υποδειγματικοί...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Θανάση!Άξιζε η υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Καιρος ηταν!Θα γεμισει ο τοπος τωρα με μωρα.Αλοιμονο σε οσους ''απροσκλητους'' πλησιασουν την φωλια....

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια... :thaman:

Υπέροχα ψάρια... Αναμένουμε φωτογραφίες και παρατηρήσεις στην πορεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...