Jump to content

Θόρυβος φίλτρου


Torm

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω αρχίσει δειλά δειλά να σχεδιάζω το επόμενο ενυδρείο μου. Ελπίζω ότι θα καταφέρω να το κάνω περίπου 600 λίτρα :busted_cop:

Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν τα φίλτρα (λογικά 2 εξωτερικά) που θα απαιτεί ένα τέτοιο ενυδρείο θα παράγουν θόρυβο. Στην περίπτωσή μου ο παράγοντας θόρυβος είναι πολύ σημαντικός, αφού το ενυδρείο θα βρίσκεται στο υπνοδωμάτιό μου, οπότε η περίπτωση ενός εργοστασίου που να δουλεύει σε αυτό το χώρο δεν είναι αποδεκτή!

Τι πιστεύετε, σύμφωνα και με τις εμπειρίες σας; Δεν θέλω να βάλω το ενυδρείο στο υπνοδωμάτιο και να καταλήξω να κοιμάμαι εγώ στο σαλόνι.. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Για θορυβο μην φανταστεις τιποτα δυνατο(αναλογος τα φιλτρα),

αλλα μια,δυο,τρεις φορες μετα θα συνηθισεις.

Κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ένα γουργουρητό (εις διπλούν) σίγουρα θα ακούγεται ακόμα και από τις πιο αθόρυβες αντλίες (eheim), αφού φαντάζομαι ότι θα θέλεις μια κυκλοφορία 2-2500 lit/ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι περισσότερο θόρυβο θα κάνει τυχόν αεραντλία που μπορεί να βάλεις παρά δύο 2217.

Είχα κι εγώ παλιότερα το ενυδρείο πίσω από το κεφάλι μου, όπου το 2213 & 2231 δεν έκαναν καθόλου θόρυβο, αλλά αυτή η αεραντλία μου είχε τσακίσει τα νεύρα ώσπου τη συνήθισα. Βέβαια αν βάλεις κάνα CO2 με ηλεκτροβάνα, όταν αυτή θα ανοίγει ή θα κλείνει, θα πετάγεσαι πάνω - αυτό είναι σίγουρο :busted_cop:

Οπότε σκέψου πρώτα τι ψάρια και τι φυτά θες να βάλεις, τις απαιτήσεις τους, πράγμα που θα σε οδηγήσει στον εξοπλισμό του ενυδρείου, πράγμα που συνεπάγεται υπολογισμός θορύβου. Καλό είναι να σκεφτείς όχι μόνο τα φίλτρα αλλά και τον λοιπό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Eheim Professional III 2080

Είναι και σε τιμή ευκαιρίας...

http://www.aquatotaal.nl/shop/view_product...duct=EHEGBJQM68

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία δεν θα παίζει, ούτε ηλεκτροβάνες κλπ. Τι άλλο εξοπλισμό μπορώ να έχω που να παράγει θόρυβο δηλαδή;

Το γουργουρητό απο τα φίλτρα με ανησυχεί Μιχάλη. Όταν μιλάμε για 2 φίλτρα με αρκετή κυκλοφορία φοβάμαι το θόρυβο που θα κάνουν. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο στην κρεββατοκάμαρά του;

Link to comment
Share on other sites

Sump με αντλία EHEIM. Τελείως αθόρυβη !!!

Link to comment
Share on other sites

Sump με αντλία EHEIM. Τελείως αθόρυβη !!!

7386[/snapback]

Η υπερχείλιση απο το sump δεν κάνει θόρυβο;

Φοβάμαι εξάλλου ότι δεν θα υπάρχει χώρος για sump

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...