Jump to content

Χαιρετισμός


VasilisD

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους φίλους του site.

Είμαι νέος στο χόμπυ αυτό και ρωτώντας ένα μαγαζί εμπορίας ειδών ενυδρείου, ξεκίνησα να στήνω το ενυδρείο μου.

Έβαλα υπόστρωμα για φυτά, χαλίκι ψιλό, φύτεψα και αφού για 10 ημέρες πρόσθετα βακτηρίδια και χωρίς να παρατηρήσω καθόλου νιτρικά ή νιτρώδη (λογικά δεν έγινε κύκλος αζώτου), μετά από προτροπή του προαναφερόμενου καταστήματος, έβαλα 15 ψάρια ώστε να γίνει ο βιολογικός κύκλος όπως μου είπαν.

Συγκεκριμένα έβαλα 2 Blue Gourami, 2 Gold Gourami, 5 Tiger Barbs, 6 Green Tiger Barbs.

Διάβασα σε ένα άρθρο σας ότι είναι απαράδεκτο το στρώσιμο του ενυδρείου να γίνεται έτσι και θέλω να ρωτήσω αν έκανα καλά και τι μπορούν να πάθουν τα ψάρια.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος και για τον συνδυασμό των ανωτέρω ψαριών.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά;

Εγώ από την μεριά μου παρατηρώ μεγάλη νευρικότητα στα ψάρια και συχνές διενέξεις.

Βρίσκομαι στην 4η μέρα λειτουργίας με ψάρια και οι μετρήσεις μου είναι οι εξής:

ph 7,0

Ολική σκληρότητα (GH) 10

Ανθρακική σκληρότητα (KH) 4,5

Νιτρώδη (ΝΟ2) 0

Νιτρικά (ΝΟ3) 0

Θερμοκρασία 25,5 Κελσίου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

kαλως ορισες :buttrock:

εστω οτι αποφασιζεις να στρωσεις το ενυδρειο με ψαρια(που ειναι αποραδεκτο απο μερους του κατ/τος)τα 15 ψαρια ειναι απογορευτικο.

ο καλυτερος τροπος ειναι να ριχνεις λιγο τροφη στο ενυδρειο ωστε σαν υπολειμμα να φερει την αμμωνια στο ενυδρειο σου και να ξεκινησει ο κυκλος.συχρονος η γνωμη μου ειναι να ριχνεις και τα βακτηρια.

τα ψαρια ειναι σιγουρο πτι περνανε δυσκολες στιγμες.ταιζε λιγο-παρακολουθησε στενα τις τιμες του νερου σου και αν παρατηρησεις ανοδο ΝΟ2-ΝΟ3 κανε αλλαγες νερου.

και παλι καλως ορισες και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

kαλως ορισες :buttrock:

εστω οτι αποφασιζεις να στρωσεις το ενυδρειο με ψαρια(που ειναι αποραδεκτο απο μερους του κατ/τος)τα 15 ψαρια ειναι απογορευτικο.

ο καλυτερος τροπος ειναι να ριχνεις λιγο τροφη στο ενυδρειο ωστε σαν υπολειμμα να φερει την αμμωνια στο ενυδρειο σου και να ξεκινησει ο κυκλος.συχρονος η γνωμη μου ειναι να ριχνεις και τα βακτηρια.

τα ψαρια ειναι σιγουρο πτι περνανε δυσκολες στιγμες.ταιζε λιγο-παρακολουθησε στενα τις τιμες του νερου σου και αν παρατηρησεις ανοδο ΝΟ2-ΝΟ3 κανε αλλαγες νερου.

και παλι καλως ορισες και καλη συνεχεια.

Αυτό ακριβώς κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να σώσω τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να σώσω τα ψάρια.

τα gold gourami ειναι αρκετα επιθετικα και κυνηγανε τα μικρωτερα ψαρακια...

καλη επυτηχεια!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

kαλως ορισες στο Φορουμ μεγαλη προσπαθεια για το στρωσιμο για τυχον απωλειες επειδη ξεκινησες καπως λανθασμενα,μην απογοητευεσαι κι οτι αποριες εχεις εδω μπορουμε να τισ συζητησουμε για την επιλυση τους. Καλη συνεχεια :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στην παρέα μας.

Αυτό που πρέπει να μετρησεις πρωτο είναι η αμμωνία που εμφανίζεται πρώτη.

Πρέπει να την κρατησεις χαμηλα με συχνες αλλαγες νερου, παντα στη σωστη θερμοκρασια και προσθηκη αντιχλωριου.

Υποψιάζομαι ότι μετράς με στικ???

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στην παρέα μας.

Αυτό που πρέπει να μετρησεις πρωτο είναι η αμμωνία που εμφανίζεται πρώτη.

Πρέπει να την κρατησεις χαμηλα με συχνες αλλαγες νερου, παντα στη σωστη θερμοκρασια και προσθηκη αντιχλωριου.

Υποψιάζομαι ότι μετράς με στικ???

Μετράω με το πενταπλό στικ και δεν έχει μέτρηση για αμμωνία. Το μόνο που έχω για αμμωνία είναι ένας μόνιμος δίσκος που χρωματίζεται ανάλογα με τα επίπεδα. Προς το παρόν δείχνει safe.

Link to comment
Share on other sites

τα gold gourami ειναι αρκετα επιθετικα και κυνηγανε τα μικρωτερα ψαρακια...

καλη επυτηχεια!! :buttrock:

Αντιθέτως το πρόβλημα μου είναι ότι και τα 4 gourami έχουν γίνει πολύ ντροπαλά και κρύβονται συνεχώς πίσω από συστάδα φυτών στη μια γωνία του ενυδρείου. Δείχνουν να φοβούνται τα tigers. Τώρα μόλις μετά από μια βδομάδα βγαίνουν σιγά σιγά για φαγητό. Ούτε αυτό δεν κάνανε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...