Jump to content

Παρουσίαση του ενυδρείου μου...


GFON

Recommended Posts

Περσυ, λιγο μετα τα Χριστουγεννα, σε ενα φιλικο σπιτι ειδα ενα ενυδρειο. :thumbup:

Οση ωρα καθησαμε εγω χαζευα το ενυδρειο..αυτο ηταν :busted_cop: αμεσως μαγευτικα απο την εικονα του και αμεσα αποφασισα να ασχοληθω. :busted_cop:

Στην αρχη εκανα αρκετα λαθη που διορθωνα στην πορεια, καθως ενημερωνομουν περισσοτερο, με πολυ διαβασμα και συνδιασμο αποψεων εμπειρων ενυδρειοφιλων και λιγοτερο απο μαγαζατορες.

Σημερα, σχεδον ενα χρονο αργοτερα , γνωριζοντας πλεον καποια πραγματα εχω καταφερει να φθασω το ενυδρειο μου στο αποτελεσμα που θα δειτε.

Το ενυδρειο ειναι του carefour αλλα εχει υποστει αρκετες αλλαγες απο τον αρχικο του σχεδιασμο, τοσο στο φιλτρο στο φωτισμο ,στο επιπλο ,στο καπακι, στη θερμανση, στην ψυξη...τελος παντως του εχω αλλαξει τα "φωτα" :wub:B)

Οι διαστασεις του ειναι 100*30*40 με περιπου 100λτ νερο.

Εχει υποστρωμα της sera, φιλτρο eheim 2213, φωτα 2*30W με ανακλαστηρα (gro-lux & aquastar ), DIY CO2 5 λιτρων με διαχυτηρα τυπου σκαλας, θερμανση jager 200W.

Αρκετα λογια παμε στις φωτογραφιες.... :lmao::lmao:

Πρωτα καποιες πανοραμικες....

post-183-1134462824_thumb.jpg

post-183-1134462856_thumb.jpg

post-183-1134462879_thumb.jpg

post-183-1134462904_thumb.jpg

post-183-1134462926_thumb.jpg

post-183-1134462945_thumb.jpg

post-183-1134462963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: Μπράβο παρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο Μπράβο είναι πολύ όμορφο το απότελεσμα. Όμως θα πρέπει να κάνεις κάτι με τα ψάρια σου γιατί είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Το firemouth δεν είναι για τέτοια λίτρα. Τελικό μέγεθος του ψαριού είναι τα 15cm και το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για αυτό το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο Μπράβο είναι πολύ όμορφο το απότελεσμα. Όμως θα πρέπει να κάνεις κάτι με τα ψάρια σου γιατί είναι ασύμβατα μεταξύ τους.  Το firemouth δεν είναι για τέτοια λίτρα. Τελικό μέγεθος του ψαριού είναι τα 15cm και το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για αυτό το είδος.

7302[/snapback]

Thanks... :busted_cop:

Για το firemouth το ξερω . :thumbup: ..τωρα ειναι μολις 5 εκατοστα..και μεχρι να γινει μεγαλο παιδακι θα εχω αλλαξει ενυδρειο.

Ηδη χαλβαδιαζω ενα RIO 240.... οπου θα μπορει να εχει και παρεα :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - GFON
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...