Jump to content

Sump


Recommended Posts

Οσοι γνωριζετια το ενυδρειο μου ειναι μικρο διακοσαρι.Τον επομενο η μεθεπομενο μηνα θα πραγματοπιηθει

η αγορα ενος μεγαλυτερου απο 450λ. και πανω.Η ερωτηση ειναι η εξης αν χρη σιμοποιησω το παρον 200λ

για Sump θεωρεητε μεγαλο?Εσυς πως το βλεπετε

Link to comment
Share on other sites

Στρατο τιποτα δεν θεωρειτε μεγαλο στο χομπι μας :buttrock::thumbup:

Υπαρχουν συστηματα με πολυ μεγαλυτερο sump απο οτι το ιδιο το ενυδρειο !!! Δεν υπαρχει κανενα προβλημα...θα εχεις μεγαλυτερο ογκο νερου αρα και περισσοτερη σταθετοτητα! Απλα θα πρεπει να βαλεις καποια τζαμια μεσα στο sump για να φτιαξεις τα "δωματια" του... refugium θα κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μανο δεν σου κρυβω πως ακομη δεν εχω διαβασει σχετικα με το refugium αλλα ειναι καλο για το συστημα

μου τοτε σιγουρα θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ότι σχετικό υπάρχει για τα sump και refugium, στο forum μας για να καταλάβεις πως θα κάνεις τη μετατροπή.

Ότι απορίες προκύψου τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο ενυδρειο θα ειναι γυρο στα 450λιτρα και ισως λιγο μεγαλιτερο.Θα ειναι ενα απλο ενυδειο χωρις καπακι φυσικα αλλα και χωρις τρυπες στον πατο η στα πλαγια,το καλο ειναι πως με 10 ευρω υα μου τρυπισει

το ενυδρεο,και δεν θα λυτουργει με καποιο Οβερ φλοου η με καποια αλλη τεχνικη.

οι διαστασεις των ενυδρειων ειναι η εξη:150χ50χ50=375.....μικρο κοστος 169ευρω

150χ50χ50=450 λτρο κοστος 189ευρω

120χ60χ60=429 κστος 229ευρω

Ωστοσο οι παραπανω τιμες δεν παιζουν ρολο και δεν ειναι κινητρο για αγορα του φθηνοτερου π.χ.

Θα ηθελα τη γωμη σας για ταπαραπανω ενυδρεια ποιο ειναι το ιδανικοτερο για Ριφ ενω μπορειται να μου προτεινεται και καποιο αλλο.Αλλα οχι πανω απο 1,5 μετρο λογο εληψησ χωρου.Ωστοσο οι παραπανω τιμςσ

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θα στο τρυπισει και μετα...??? θα σου βαλει πυργο υπερχειλισης μεσα???? Δεν αρκει μονο η τρυπα :buttrock::thumbup:

Το 1.50 ειναι καλο αλλα θα μου αρεσε να εχεις περισσοτερο υψος και περισσοτερο πλατος...ειδικα το πλατος θα σε βοηθησει παρα πολυ. Υπαρχει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την τρυπα θα μπει πλ. σωλινα υπερχειλισης οπου θα πηγαινει το νερο στο σαμπ.Δυστυχως οι παραπανω διαστασεις ενυδρειων ειναι στανταρ γιατι ειναι εργοστασιακες.Εαν κανω παραγγελεια με τις δικες μου διαστασεις

τοτε κοστιζειπολλα περισσοτερα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τη γνώμη πως το πλάτος, τουλάχιστον, θα πρέπει να αυξηθεί.

Όσον αφορά την τρύπα, θα πρότεινα να κατασκευααστεί πύργος υπερχείλισης. Δεν νομίζω πως αυξάνει, κατά πολύ το κόστος, αλλά σίγουρα δίνει μεγάλη ασφάλεια στην κατασκευή, για να κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο θα συμφωνήσω με τον Μανο και τον Νίκο ότι καλό θα είναι να δώσεις αρκετό πλάτος στο ενυδρείο σου.Για την υπερχείλιση εκτός από τον πύργο που είναι μια καλή λύση μπορείς να κάνεις και τρύπες στην επιφάνεια και να προσαρμόσεις κάποιο μοντέλο της tunze η κάτι DIY….Σαν sump θα ήταν καλό να δώσεις όσο περισσότερα λίτρα μπορείς μιας και θα βοηθήσει αρκετά στην σταθερότητα του όλου συστήματος σου.

Διάβασε και αυτο το αρθρο για τα sump...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, εγώ θα σου πω πως τα 200L ίσως να είναι και λίγα αν τελικά κάνεις sump-refugium. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο. Δώσε ευρυχωρία στο sump και χώρο στο ref.

Όσο για το ενυδρείο θα συμφωνήσω και εγω πως λίγο πλάτος θα σου έδεινε καλυτερες προοπτικές...

Καλη συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καταληγουμε ολοι μαζι απο τα παραπανω τρια ενυδρεια που προτεινα αυτο με:

120x60x60=430l. με κοστος τα 229 ευρω και για sump θα φθιαξω το παρων 200λ.

που χρησιμοποιω τωρα ως κυριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαβασα σχετικα με το Refugium και θα το εφαρμοσο και στο δικο μου sump αυτο δηλαδη που θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νικο εχω προβλημα με το μηκος και εγω το ηθελα 1,5μετρο και πανω να ξεφυγω ποια απο την κλημακα που βρισκομαι και να κανω ενα βημα μπρος αλλα δεν χωραει.Ωστοσο το πρωτο βημα εγινε με την αγορα ενος Μπεκε

120χ80χ60 οπου 80 ειναι το φαρδος,νομιζω οι διαστασεις ειναι καλες μια και χανουμε στο μηκος αλλα κερδισαμε στο πλατος ειναι λιγο παραπανω απο μισο τονο νερου χωρις και σουμπ θα γινει το 200λιτρο.Ωστοσο η κατασκευη

ισως αργισει λιγο γιατι δεν μπορω να βρω βαση οπως τη θελω.Ο Φωτισμος εχει αγοραστει οπως και ο ζωντανος βραχος που ειναι ειδη κουραρισμενος γυρω στα 30 κιλα,Για τις διασταεις θα ηθελα να ξερω τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 εκατοστά, θα βοηθήσουν πολύ, στο σωστό στήσιμο του βράχου. Θεωρώ ότι έχει καλές προδιαγραφές, το ενυδρείο σου.

Τη βάση μπορείς να τη σχεδιάσεις, υπολογίζοντας το χώρο για το sump και να την παραγγείλεις σε ένα σιδερά.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κάπως ιδιαίτερες οι διαστάσεις αλλά θα σου δώσει προοπτικές για το στήσιμο του βράχου.

Να υπολογίσεις χώρο για το sump σου κατά την παραγγελία της βάσης σου...

Το φωτιστικό που αγόρασες... περί τίνος πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

Για βαση αν πω να παραγγειλω εργοστασιακη θα με γδυσουν χωρις πλακα.Αν πω να την κανω μονος ποιο πολλα θα δωσω για την αγορα των εργαλειων παρα για τα υλικα της βασης.Οποτε θα κανω ενα σχεδιο στο χαρτι που δηλαδη θελω το Σουμπ και θα το δωσω σε καποιο σιδερα να το κανει..Αυτο δηλαδη που προτεινε ο Νικος,Δυστυχως ομως ολα αυτα θα ξεκινησουν μετα τις γιορτες για καποιο ιδιαιτερο λογο.Και φανταστειτε οταν κατεβαινω στην κελα και το βλεπω αδειο και τρελενομαι αλλα ακομη ενας μηνας εμεινε. :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...