Jump to content

Ballast


Saridakis

Recommended Posts

Για χαρά σε όλους,

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε ηλεκτρονικό ballast 58w για λάμπα Τ5 σαν αυτό στη φωτο η κάτι παρόμοιο; Εαν ναι, σε τι τιμή;

post-194-1194723305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την τιμη δεν τη γνωριζω,αλλα ειναι κατι σχετικα ευκολο να βρεθει,σε ηλεκτρολογικα καταστηματα...

Link to comment
Share on other sites

klaz καλησπέρα,

έχω ψάξει σε 5 ηλεκτρολογικά μαγαζιά και 2 γνωστά LFS(μεταξύ των οποίων και αυτό από το οποίο είχα πάρει και αυτό της φωτο) αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...

ειναι κατι σχετικα ευκολο.μηπως απευθυνεσαι σε ''ασχετους'' πωλητες στα καταστηματα που πηγες...?μου φαινεται περιεργο,οτι δεν μπορεις να βρεις κατι τετοιο....περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηλεκτρονικό ballast 2 * 58w για δυο λάμπες Τ5.

Μου εχει περισσεψει οταν εφτιαχνα λαμπες. Μπορω να το πουλησω. :buttrock:

Αν θελεις να βαλεις δυο λαμπες, μπορει να σου κανει. Αν δουλευει με μονο μια λαμπα, δεν ξερω, αλλα μπορω να δω η να ρωτησουμε καποιον.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηλεκτρονικό ballast 2 * 58w για δυο λάμπες Τ5.

Μου εχει περισσεψει οταν εφτιαχνα λαμπες. Μπορω να το πουλησω. :thumbup:

Αν θελεις να βαλεις δυο λαμπες, μπορει να σου κανει. Αν δουλευει με μονο μια λαμπα, δεν ξερω, αλλα μπορω να δω η να ρωτησουμε καποιον.

Ναταλία καλησπέρα,

Θα πάω στο μαγαζί που προτείνει ο NAVY και αν δε βρω κάτι θα ξαναμιλήσουμε για τη πρότασή σου.

Έχω 3 Τ5 λάμπες με ξεχωριστό ballast η κάθε μία και έχω πρόβλημα μόνο στο ένα. θα σε ενημερώσω το συντομότερο. :angry2:

NAVY , ευχαριστώ για την πληροφορία. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά ballast 58W είναι για Τ8 και όχι για Τ5...

Τι λάμπες έχεις...? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ηλεκτρονικό ballast Που δείχνεις το είχα αγοράσει για δοκιμή και έκανε 8 ευρώ από ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας. ΑΛΛΆ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!! Μετά από 2 μήνες χρήσης έκανε μπαμ και κάηκε βγάζοντας καπνούς. Και να φανταστείς πως το είχα ανοίξει και σουλουπώσει όταν το είχα αγοράσει γιατί υπήρχε μεγάλος κίνδυνος βραχυκυκλώματος. Η κατασκευή του ήταν του #$#%$#, γι αυτό ήταν και τόσο φθηνό. Προτίμησε κάποιο της Osram που είναι εγγύηση. Εγώ με 3 τέτοια (Osram) δουλεύω τις τρεις 54W Τ5 που έχω στο ενυδρείο εδώ και 2 χρόνια και δεν έχουν πάθει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά ballast 58W είναι για Τ8 και όχι για Τ5...

Τι λάμπες έχεις...? :hysterical:

Γιώργο καλησπέρα, έχω συνολικά 3 λάμπες στο ενυδρείο με ένα ballast σαν αυτό που ψάχνω για κάθε μία. Οι λάμπες είναι SYLVANIA GROLUX FH039W/T5/GRO, PHILIPS T5/HO24W/840 και OSRAM LUMILUX Daylight FQ39W/865 και λειτουργούν για 2 χρόνια. :hysterical:

Γιάννη καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό. Τα συγκεκριμένα ballast τα έχω εδώ και δύο χρόνια και δουλεύουν 12,11,10 ώρες κάθε μέρα. Πραγματικά ήταν πολύ φτηνοί τότε γι άυτο και του είχα πάρει δοκιμαστικά. Μάλλον ήμουν τυχερός και μου κράτησαν τόσο. Έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις με προβλήματα. Δεν ζητάω απαραίτητα τον ίδιο , γιατί όπως λές και εσύ μάλλον ήταν κάτι δοκιμαστικό και δεν ξανακυκλοφόρησε, απλά τον έχω ώς δείγμα για το τί ψάχνω. Αν βρεθεί κάτι άλλο δεν έχω πρόβλημα. Αυτοί με έχουν βολέψει γιατί είναι ελαφροί , δε ζεστένονται πολύ και τους έχω κολλήσει πάνω στο ξύλο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επαναλάβω ότι το ballast 58W κάνει ΜΟΝΟ για λάμπες Τ8... :hysterical:

Το ότι έχει την ικανότητα να ανάβει και λάμπες Τ5 δεν το κάνει κατάλληλο γι'αυτές! :hysterical:

Η Osram συγκεκριμένα έχει μια μεγάλη γκάμα ηλεκτρονικών ballast, όπου και ξεχωρίζει ποιά για Τ5 και ποιά για Τ8... Υπάρχουν βέβαια και οι QUICKTRONIC INTELLIGENT ΚΑΙ QUICKTRONIC MULTIWATT, άλλα και σε αυτές τις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ μεταπηδάμε από Τ5 σε Τ8... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επαναλάβω ότι το ballast 58W κάνει ΜΟΝΟ για λάμπες Τ8... :hysterical:

Το ότι έχει την ικανότητα να ανάβει και λάμπες Τ5 δεν το κάνει κατάλληλο γι'αυτές! :hysterical:

Η Osram συγκεκριμένα έχει μια μεγάλη γκάμα ηλεκτρονικών ballast, όπου και ξεχωρίζει ποιά για Τ5 και ποιά για Τ8... Υπάρχουν βέβαια και οι QUICKTRONIC INTELLIGENT ΚΑΙ QUICKTRONIC MULTIWATT, άλλα και σε αυτές τις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ μεταπηδάμε από Τ5 σε Τ8... :blink:

Απο οτι ξερω, το QUICKTRONIC PROFESSIONAL 2*58W (πρεπει να υπαρχει και μονο) της Osram ειναι καταλλιλο για Τ5 και για τις λαμπες φτοριου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω, το QUICKTRONIC PROFESSIONAL 2*58W (πρεπει να υπαρχει και μονο) της Osram ειναι καταλλιλο για Τ5 και για τις λαμπες φτοριου. :hysterical:

Θα σε στεναχωρήσω φίλη Rain, αλλά τα QUICKTRONIC PROFESSIONAL της Osram κάνουν ΜΟΝΟ για Τ8, αναλόγως τα WATT και οι λάμπες, σύμφωνα πάντα με την κατασκευάστρια και εμπορική εταιρεία Osram... :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Γιά λάμπα Τ5 54W ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ballast 54W.

Για λάμπα Τ5 39W ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ballast 39W.

Aν βάλουμε διαφορετικά ballast μειώνουμε την ωφέλιμη διάρκεια ζωής της λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επαναλάβω ότι το ballast 58W κάνει ΜΟΝΟ για λάμπες Τ8... :hysterical:

Το ότι έχει την ικανότητα να ανάβει και λάμπες Τ5 δεν το κάνει κατάλληλο γι'αυτές! :hysterical:

Η Osram συγκεκριμένα έχει μια μεγάλη γκάμα ηλεκτρονικών ballast, όπου και ξεχωρίζει ποιά για Τ5 και ποιά για Τ8... Υπάρχουν βέβαια και οι QUICKTRONIC INTELLIGENT ΚΑΙ QUICKTRONIC MULTIWATT, άλλα και σε αυτές τις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ μεταπηδάμε από Τ5 σε Τ8... :hysterical:

Οκ Γιώργο, δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Άλλωστε, η μονή εμπειρία που έχω από Τ5 λάμπες είναι η συγκεκριμένη χρήση που προανέφερα.

Όποτε, αν πάω σε ένα κατάστημα και ζητήσω ballast για τη συγκεκριμένη λάμπα OSRAM LUMILUX Daylight FQ39W/865 και μου προτείνουν ballast 58w να μην το δεχτώ, σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στην πολύ σωστή φράση του Δημήτρη :blink: (dimitrisq) πως εκτός από την ωφέλιμη διάρξεια ζωής του λαμπτήρα, μειώνεται και η ωφέλιμη διάρκεια ζωής του ballast...! :hysterical:

Φυσικά και δε θα δεχθείς να αγοράσεις προτεινόμενο ballast που δεν αντιστοιχεί στα Watt των λαμπτήρων σου... 'Αλλωστε το βρίσκω τουλάχιστον ''χαζό'' να μην αγοράσουμε το σωστό, όταν και τα δύο (σωστό και λάθος ballast) έχουν ακριβώς την ίδια τιμή... :hysterical:

Επίσης μια σημαντική λεπτομέρεια είναι πως τα ballast της Osram έχουν εγγύηση καλής λειτουργίας 3 ετών, ενώ αν συνδιαστούν με λαμπτήρα της ίδιας εταιρείας (Osram) η εγγύηση επεκτείνεται στα 5 χρόνια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Genirous!

Μπορεις να γραψεις τι μπαλλαστ (της Osram η αλλης μαρκας) ειναι για Τ5 λαμπες των 39W :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω φίλη Rain, αλλά τα QUICKTRONIC PROFESSIONAL της Osram κάνουν ΜΟΝΟ για Τ8, αναλόγως τα WATT και οι λάμπες, σύμφωνα πάντα με την κατασκευάστρια και εμπορική εταιρεία Osram... :hysterical:

Μονο που στην σελιδα τις Osram και στα καταστηματα που πουλανε Osram και εχουν τους καταλογους, και ηλεκτρολογοι που ειχα ρωτησει εχουν αλλη γνωμη...

Κοιτα λιγο την σελιδα τι γραφει :hysterical:

http://www.osram.com/osram_com/Professiona...amps/index.html

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω φίλη Rain, αλλά τα QUICKTRONIC PROFESSIONAL της Osram κάνουν ΜΟΝΟ για Τ8, αναλόγως τα WATT και οι λάμπες, σύμφωνα πάντα με την κατασκευάστρια και εμπορική εταιρεία Osram... :hysterical:

Θα σε στεναχωρήσω και εγώ φίλε Genious , αλλά τα QUICKTRONIC PROFESSIONAL της Osram είναι τα πλέον κατάλληλα για λάμπες Τ5.

Σύμφωνα πάντα με την κατασκευάστρια εταιρεία Osram.

Tα φοράει το 90% των ενυδρείων σήμερα , όπως και εγώ και όλος ο κόσμος. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μονο που στην σελιδα τις Osram και στα καταστηματα που πουλανε Osram και εχουν τους καταλογους, και ηλεκτρολογοι που ειχα ρωτησει εχουν αλλη γνωμη...

Κοιτα λιγο την σελιδα τι γραφει :hysterical:

http://www.osram.com/osram_com/Professiona...amps/index.html

Έχεις δίκιο Ναταλία και σου ζητώ συγνώμη :hysterical: , υπάρχει όντως QUICKTRONIC PROFESSIONAL ΜΟΝΟ για Τ5 :wootwoot:, όπως υπάρχει και ΜΟΝΟ για Τ8 εδώ... :hysterical:

Η διαφοροποίηση ισχύει και παραμένει, είτε για Τ5 είτε για Τ8... :blush:

Να απολογηθώ πως το λάθος μου ξεκίνησε διότι έχω στα χέρια μου τον έντυπο κατάλογο φωτισμού της Osram 2005-2006, ο οποίος δεν είχε μέσα QUICKTRONIC PROFESSIONAL για Τ5, παρά μόνο για Τ8...

(μου αρέσει που είμαι ηλεκτρολόγος και έχω και αποθήκη και πουλάω και Osram...πανάθεμά με...! :blink: ) :wootwoot::blush::ninja:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Genirous!

Μπορεις να γραψεις τι μπαλλαστ (της Osram η αλλης μαρκας) ειναι για Τ5 λαμπες των 39W :hysterical:

Γιά λάμπα Τ5 54W ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ballast 54W.

Για λάμπα Τ5 39W ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ballast 39W.

Aν βάλουμε διαφορετικά ballast μειώνουμε την ωφέλιμη διάρκεια ζωής της λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...