Jump to content

Η μικρή μου λίμνη


markos-t

Recommended Posts

post-5452-1194724244_thumb.jpgΑγαπητοί φίλοι γειάσας.

Εδώ και ένα χρόνο εχω φτιάξει μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου.Η επιφάνιά της δεν ξεπερνά

το 1,5 τμ και το βαθύτερο της σημείο είναι περίπου 60cm,είναι κατασκευασμένη απο τσιμέντο

και έχει στεγανοποιηθεί με μονωτικό για ταράτσες.Τη γέμισα την άνοιξη που μας πέρασε και

μέσα έβαλα ένα νούφαρο και 3 χρυσόψαρα.Χωρίς φίλτρο παρα μόνο με αλλαγές νερού το

νούφαρο αναπτύχθηκε ικανοποιητικά και τα ψαράκια όχι μόνο πέρασαν καλά αλλά τον

Αύγουστο που γύρισα απ τις διακοπές μου βρήκα μέσα στη λιμνούλα και ενα νεογέννητο

που μ'έκανε να νοιώσω τη χαρά του παππού.

Το μόνο πρόβλημα που είχα ηταν η άλγη.Είχε φτάσει σε τέτοιο βαθμό που αναγκάστηκα να

την αδειάσω και να την στήσω απ'την αρχή.Έφτιαξα και ένα μικρό φίλτρο με μια αντλιούλα

που στέλνει το νερό σ'ενα πιθάρι γεμάτο υαλοβάμβακα και απο πάνω χαλίκι απ'το παλιό μου

ενυδρείο.Δύο μήνες τώρα το νερο είναι πεντακάθαρο χωρίς να έχω κάνει ούτε μια αλλαγή

βέβαια η θερμοκρασία τώρα είναι χαμηλώτερη και οι ώρες ηλιοφάνιας λιγότερες αλλά έχω

την αίσθηση οτι η λίμνη πάει καλά.Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι για το νούφαρο

επειδή σκέπασα τις ρίζες του με χώμα απο τον κήπο καλημένο απο πάνω με χαλίκι απο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::thumbup:

Πραγματικά πανεμορφη η λιμνη σου :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η λίμνη σου φίλε μου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::angry2::thumbdown::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, πολύ όμορφη η λιμνούλα σου!!!

umb

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

θεαμα καλο ... μπραβο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. Μια απορια τωρα το χειμωνα βεβαια δεν εχετε τις θερμοκρασιες που εχουμε εμεις στο βορρα τι θα κανεις μα τον καιρο θα συνεχισεις να την διατηρεις?

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφη η λιμνη σου για το νουφαρο δεν γνωριζω ομως τα ψαρακια σου δεν προκειται να παθουν τιποτα την περιοδο του χειμωνα ακομη κι αν η επιφανεια της λιμνης παγωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο forum μας!

Συγχαρητήρια για την πανέμορφη λίμνη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για το νούφαρο.

Τώρα το χειμώνα με τα κρύα θα χαλάσουν όλα του τα φύλλα και δεν θα βγάλει άλλα , ομως μόλις αρχίσει να ζεσταίνει πάλι ο καιρός θα αρχίσουν πάλι δειλά δειλά να βγαίνουν τα καινούργια.

Τουλάχιστον αυτό εγινε με το δικό μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψάρια όλοι μου λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα με το κρύο, άλλωστε είναι κοινά χρυσόψαρα.

Το νούφαρο πιστεύω οτι θα αντέξει.Μένω στο Αιγάλεω εδώ οι παγωνιές ειναι σπάνιες και μικρής

διάρκειας,δεν πιστεύω οτι θα τη δω ποτέ παγωμένη.

Θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο λίπασμα για το νούφαρο και αν ναι

πιο και πιά εποχή.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους στην παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Καλώς ήρθες, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...