Jump to content

Βοηθεια!!!


Black Tetra

Recommended Posts

Μεσα στο ενυδρειο (96 λιτρα)θα βαλω ζωντανα φυτα.Ποσα να παρω?Χρειαζομαι λιπασμα?Διοξιδιο του ανθρακα?Οταν τα κλαδευω θα τα φυτευω μεσα στα χαλικια?Σαν πολλα δεν ρωταω? :buttrock::thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι τουλαχιστο μισο βατ/λιτρο για να διατηρησεις με αξιοπρεπεια αρκετα φυτακια..

απο εκει και μετα λιπανση,διοξειδιο θα βοηθησει αρκετα,και το αν θα τα φυτευεις,εξαρταται απο το τι φυτα θα επιλεξεις.....

ψαξε εδω μεσα και θα βρεις απαντησεις,μην τα θελεις ολα μασημενη τροφη..

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται το διοξυδιο του ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να εχω καποιο συγκεκριμενο ph , kh κ.τ.λ.?

Link to comment
Share on other sites

Ή μηπως επιρεασει αρνητικα τα ψαρια ή τις συνθυκες του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα αποφασισα να μην κανω το διοξιδιο του ανθρακα αλλα να παρω ενα φαρμακο που κανει την ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα αποφασισα να μην κανω το διοξιδιο του ανθρακα αλλα να παρω ενα φαρμακο που κανει την ιδια δουλεια.

Ποιο φαρμακο;

Link to comment
Share on other sites

προφανως το exel της seachem,θα εννοει ο φιλος μας.....

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

προφανως το exel της seachem,θα εννοει ο φιλος μας.....

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

exel της seachem

Αυτο ακριβως εννοω.Καλο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει το ενυδρειο ωστε να εχει διοξιδιο του ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειναι σε υγρη μορφη ε?...καθε ποτε πρεπει να το ριχνεις?.. ισχυει και για απαιτητικα φυτα?..ποσο κοστιζει? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα ενα φαρμακο για το σιδερο ενα για το λιπασμα αλλα δεν πηρα για το διοπξιδιο γιατι δεν εχω πολλα φυτα.Επισης πηρα το μικρο βαλιτσακι της sera.

Link to comment
Share on other sites

και απο φυτα ενα πολλησπερμα και μια καμπομπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

χρειαζεσαι τουλαχιστο μισο βατ/λιτρο για να διατηρησεις με αξιοπρεπεια αρκετα φυτακια..

απο εκει και μετα λιπανση,διοξειδιο θα βοηθησει αρκετα,και το αν θα τα φυτευεις,εξαρταται απο το τι φυτα θα επιλεξεις.....

ψαξε εδω μεσα και θα βρεις απαντησεις,μην τα θελεις ολα μασημενη τροφη..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την άποψη μου επειδή είμαι χρόνια στο φυτεμένο χαλάς πολλά λεφτά επομένως πήγαινε σε θαλασσινό και είναι πιο ωραίο... Αλλα αν θες να τον κρατήσεις τότε βάλε 0.5-0.8 w/l και διοξείδιο αν θες ωραίο αποτέλεσμα και όχι χαλίκι αλλά υπόστρωμα και άμμο από πάνω.... Είμαι 10000 τα 100 σίγουρος για αυτά που σου λέω... Εγω έχω άσπρη άμμο και μετά από τόσο καιρό που τρέχει με φουλ φως έχει αλλάξει χρώμα όπως όλα τα χώματα και έχει σκουρινει...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την άποψη μου επειδή είμαι χρόνια στο φυτεμένο χαλάς πολλά λεφτά επομένως πήγαινε σε θαλασσινό και είναι πιο ωραίο... Αλλα αν θες να τον κρατήσεις τότε βάλε 0.5-0.8 w/l και διοξείδιο αν θες ωραίο αποτέλεσμα και όχι χαλίκι αλλά υπόστρωμα και άμμο από πάνω.... Είμαι 10000 τα 100 σίγουρος για αυτά που σου λέω... Εγω έχω άσπρη άμμο και μετά από τόσο καιρό που τρέχει με φουλ φως έχει αλλάξει χρώμα όπως όλα τα χώματα και έχει σκουρινει...

Εκτος οτι το θεμα ειναι παλιο και ο φιλος δεν υπαρχει καν στο φορουμ,επεμβαινω για να σχολιασω αυτο που εχω σημειωσει με κοκκινο..

Αμμο με υποστρωμα δεν παει!Ειναι λαθος!Η αμμος παει σκετη,αν θες υποστρωμα το βαζεις μονο με ψιλοκοκο χαλικακι απο πανω.

Παρακαλω προσεχουμε λιγο τι προτεινουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

Να γκρινιάσω και εγώ λίγο :)

Φίλε μου κάθε ενυδρείο θαλασσινό ή φυτεμένο μπορεί να είναι εξίσου φτηνό ή ακριβό, εξαρτάτε από το στήσιμο και τα είδη που θα βάλεις.

Αν εσένα σου βγαίνει ακριβό τότε δυο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν, ή έχεις πολύ απαιτητικά φυτά και μεγααααααλο ενυδρείο με πολλές λάμπες, ή κάτι κάνεις στραβά.

Και στην τελική αν το θαλασσινό είναι ποιο ωραίο από το φυτεμένο είναι καθαρά προσκοπικό γούστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί για την αναλογία w/l.

Αν έχουμε δύο ενυδρεία με διαστάσεις του ενός 1m πλάτος και 2 m ύψος και ένα άλλο με διαστάσεις 2m πλάτος χ 1 ύψος δηλαδή .εχουν τα ίδια λίτρα θα βάζαμε τις ίδιες λάμπες?

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά και πως είναι δυνατόν σε 300 λίτρα ενυδρείο για παράδειγμα να έχεις από 200 ΄εως 300w λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη στο πρωτο ερωτημα σου. 1) Δεν ειναι εφικτο τα 2 μετρα υψος για φυτεμενο ( για το λογο αυτο γινεται αναφορα

στα w/l ) ωσες λαμπες και να βαλεις ( 1000 w ) ο φωτισμος δεν θα ειναι επαρκεις μεχρει κατω. 2) Πως θα το καθαριζεις

και πως θα το κλαδευεις?

Στο δευτερο σκελος. Εαν εχεις πολυ απετιτικα φυτα σε φωτισμο, πως θα το πετυχεις αυτο εαν εχεις πχ. 100w ?

Σε ολα αυτα βασικος παραγωντας ειναι εαν εχεις διοξειδειο η οχι

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου είναι λάθος

Θα σου πω ένα παράδειγμα όπως εσύ σε θεωρητικό επίπεδο για να καταλάβεις.

Αν το πλάτος είναι 10cm το ύψος 10cm και το μήκος 1000 μέτρα θα μπορέσεις να φωτίσεις τον πυθμένα υπερβολικά άνετα αν τοποθετήσεις στην σειρά 1000 λάμπες φθορίου του ενός μέτρου

Αν έχουμε ένα ενυδρειο10cm μήκος 10cm πλάτος και 1000 μέτρα ύψος όχι 1000 αλλά 100000000 λάμπες να βάλεις, ότι και να κάνεις, όσες λάμπες και να βάλεις ο πάτος θα είναι μαύρος.

Ότι λέμε και ότι προτάσεις κάνουμε της κάνουμε πάντοτε μέσα στα λογικά π λέσια ενός φυσιολογικού ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσω θα βγάλουμε την αρχική συζήτηση εκτός θέματος χωρίς να έχω διάθεση αντιπαράθεσης.

Παρόλα αυτά μπορείτε να μου πείτε κάποιον κατασκευαστή ενυδρείων που οι λάμπες που προσφέρει πληρούν την αναλογία w/l ?

Η ερώτηση δεν είναι ακαδημαϊκή αλλά πραγματική γιατί θα με ενδιέφερε ένα τέτοιο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το είδος της λάμπας βγάζει και διαφορετικά λουμεν ανα βατ.

Πχ η λευκή λάμπα κατά κανόνα βγάζει περισσότερα λουμεν από μια κόκκινη, ή παράδειγμα η λάμπες πλήρες φάσματος βγάζουν λιγότερα λούμεν από της λάμπες που δεν είναι πλήρες φάσματος. Επίσης διάφορες υπάρχουν από εταιρία σε εταιρία πχ δυο λάμπες με τα ίδια κελβιν περίπου και τα ίδια ακριβός βατ διαφέρουν από λίγο έως πολλή στα λουμεν.

Τα φτηνιάρικα κινέζικα ενυδρεία έχουν πολύ φτωχό φωτισμό

Η γνωστές μάρκες έχουν επαρκή φωτισμό για ένα νορμάλ ενυδρείο

Από εκεί και πέρα οι περισσότεροι αφού αγοράσουν το ενυδρείο αργά ή γρήγορα αλλάζουν και λάμπες μετα από μια έρευνα αγοράς.

Αν θέλεις κάτι το συγκεκριμένο θέσε το ερώτημα σου σε ένα νέο θέμα και θα λάβεις την ανάλογη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...