Jump to content

Πρώτο φύτεμα - Ορισμένα προβλήματα


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Έστησα επιτέλους το ενυδρείο! Φύτεψα και τα πρώτα φυτά..

Όμως επειδή είχα πρόβλημα με τα φώτα (& λόγω πολλής δουλειάς) τα φυτά έμειναν 2 μέρες χωρίς φως. Επιπλέον δεν είμαι σίγουρος αν τα φύτεψα σωστά. Συγκεκριμένα:

Φύτεψα 2 συστάδες bacopa monieri. Τα κοτσάνια τα έβαλα όλα μαζί και όχι με απόσταση μεταξύ τους

- θα δημιουργήσει πρόβλημα?

- επίσης αρκετά φύλλα τους έχουν σαπίσει, τα υπόλοιπα όμως δείχνουν αρκετά ζωντανά τώρα που παίρνουν σωστό φως. Να αφαιρέσω τα σάπια φύλλα? Είναι όμως πάρα πολλά! (περίπου τα μισά)

- βρήκα και 4 σαλιγκαράκια. Να προσπαθήσω να τα βγάλω?

Υ.Γ.: Μετρήσεις δεν έχω προλάβει να κάνω (το ενυδρείο 'τρέχει' περίπου 7-10 μέρες), έχω βάλει όμως υπόστρωμα Flordepot και έχω ρίξει σίδηρο. Το ενυδρείο το στρώνω για την ώρα με φάρμακα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα να τα χωρισεις και να τα φυτεψεις σε αποσταση 2-3 εκατ. το ενα από το αλλο αλλιώς τα χαμηλα φυλλα δεν θα παιρνουν αρκετό φως.

Τα σαπια φυλλα καλο ειναι να τα βγαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Άναψε το φως, βγάλε τα σάπια φύλλα, μην ρίξεις λιπάσματα όσο στρώνεις, δώσε τους λίγο χώρο το ένα από το άλλο και τα σαλιγκάρια βγάλτα τώρα που είναι νωρίς :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Αλλά για τα σαλιγκάρια έχω μπερδευτεί με τα όσα διαβάζω στο site (άλλοι λένε είναι καλά, άλλοι όχι). Εγώ θέλω να κάνω ενυδρείο με δίσκους (κάτι σαν το δικό σου istellas) - δηλαδή σταθερό περιβάλλον.

α) Να τα ξεφορωθώ σίγουρα?

και

β) με τι τρόπο? με πιατάκι του καφέ (& αγγουράκι), με 9V μπαταρία, με έτοιμες παγίδες της αγοράς, με το χέρι!?!?!?!?! (αν και τα βλέπω που σουλατσάρουν το απόγευμα που φωτίζεται το ενυδρείο).

Υ.Γ.: Η πλάκα είναι ότι έπλυνα καλά τα φυτά για να μην μπούνε μέσα σαλιγκάρια (και όχι μόνο μπήκαν αλλά τώρα αυξάνονται κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά φίλε μου τα σαλιγκάρια είναι η αστυνομία του ενυδρείου τρώνε υπολείμματα τροφών κτλ. Αν έχουμε αυξήσεις στην ΝΗ, και στο ΝΟ2, ή έλλειψη οξυγόνου, η πολύ CO2, τα σαλιγκάρια είναι η πρώτη οργανισμοί που αντιδρούν. Αναβαίνουν όλα επάνω στην επιφάνια σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με την ποιότητα του νερού.

Αν αυξάνονται υπερβολικά σημαίνει ότι βρίσκουν άφθονη τροφή και κατά συνέπια ταΐζεις πολύ ή στο ενυδρείο σου υπάρχουν πολλά υπολείμματα.

Και κάτι ακόμη αφού θα κάνεις ενυδρείο με δίσκους πιστεύω ότι θα έχεις χαμηλό Kh, Gh το οποίο δεν ευνοεί τα σαλιγκάρια οπότε αργά ή γρήγορα θα εξαφανιστούν από μόνα τους ή θα είναι πάρα πολύ περιορισμένα. Εγώ προσπάθησα πολλές φόρες να εισάγω σαλιγκαράκια γιατί με αρέσουν κιόλας αλλά με Kh 2,5 δεν επιβιώνει κανένα. Πάντως τα σαλιγκάρια πέρα από το αισθητικό πρόβλημα δεν δημιουργούν κανένα άλλο στο ενυδρείο μας. Η θεωρία ότι τα πολλά σαλιγκάρια κατεβάζουν το Κη είναι παρατραβηγμένη και μπορεί να συμβεί αν έχουμε μερικές χιλιάδες σαλιγκάρια και αυτό όχι πολύ απότομα.

Η περισσότερη λοιπόν τα αφαιρούν γιατί δεν τους αρέσουν. Οπότε πράττεις όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν πολύ! Και είμαστε και λίγο οικολόγοι με τη γυναίκα μου (να φανταστείς έχω ακόμη τύψεις που έβγαλα ένα τις προάλλες). Αυτά που φοβάμαι είναι τα παρακάτω:

α) να μου χαλάσουν το Kh κλπ. - απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να πολυσκάω,

β) αλλά τι γίνεται αν αρχίσω να κατεβάζω το Kh και ψοφήσουν όλα μαζί? θα χαλάσουν πολλές τιμές στο ενυδρείο?

γ) να μου τρώνε τα φυτά! - απ' ότι κατάλαβα χτυπάν μόνο τα χαλασμένα φύλλα, αλλιώς θα τα διώξω!

δ) να πολλαπλασιαστούν υπερβολικά! Ανέφερες κάτι για 'μερικές χιλιάδες σαλιγκάρια' :buttrock::thumbup:

δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή κρατάς μερικά και αν δεις ότι ο πληθυσμός τους αυξάνεται ανεξέλεγκτα αφαιρείς ένα τμήμα. Εκτός κάποια είδη απλ σναιλς τα κλασικά σαλιγκαράκια δεν πειράζουν τα φυτά ασχολούνται με τα υπολείμματα τρυφής, λίγο αλγης και σάπια φύλα, και μερικές φορές αν έχεις υπερβολικό ΄΄φιλμ΄΄ πάνω στην επιφάνια του νερού τρώνε και εκείνο όπως στην παρακάτω φωτογραφία.

Πάντως αν ταΐζεις φυσιολογικά και φροντίζεις το ενυδρείο σου δεν πρόκειται να αυξηθούν απειλητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γιατί τα συμπάθησα.. ίσως επειδή είναι οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου μου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή κρατάς μερικά και αν δεις ότι ο πληθυσμός τους αυξάνεται ανεξέλεγκτα αφαιρείς ένα τμήμα. Εκτός κάποια είδη απλ σναιλς τα κλασικά σαλιγκαράκια δεν πειράζουν τα φυτά ασχολούνται με τα υπολείμματα τρυφής, λίγο αλγης και σάπια φύλα, και μερικές φορές αν έχεις υπερβολικό ΄΄φιλμ΄΄ πάνω στην επιφάνια του νερού τρώνε και εκείνο όπως στην παρακάτω φωτογραφία.

Πάντως αν ταΐζεις φυσιολογικά και φροντίζεις το ενυδρείο σου δεν πρόκειται να αυξηθούν απειλητικά.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Η πλάκα είναι ότι έπλυνα καλά τα φυτά για να μην μπούνε μέσα σαλιγκάρια (και όχι μόνο μπήκαν αλλά τώρα αυξάνονται κιόλας).

Τα σαλιγκαρια δεν φευγουν με το πλυσιμο,φευγουν εαν τα βουτηξεις(τα φυλλα οχι τις ριζες) μεσα

σε διαλυμμα χλωρινης (1 μερος χλωρινης με 19 μερη νερου) για ενα με δυο λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα χθες πάλι λίγο τα φυτά και έχω μερικές καινούργιες ερωτήσεις.

Έκανα και για πρώτη φορά μετρήσεις (το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 εβδομάδες τώρα): Θερμ. 28 Co, pH ~7.1, GH 7, KH 5, NH3/ΝΗ4 0ppm, NO3 0 mg/l, NO2 0-0.05ppm. Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά μπορώ να βάλω τα πρώτα ψάρια! :hysterical:

Τέλος πάντων, πίσω στα φυτά μας:

α) Πήρα τσιμπίδες για εύκολο φύτεμα, αλλά δυσκολεύομαι, ω πόσο δυσκολεύομαι! Για να φυτέψω κάτι μου παίρνει πολλές προσπάθειες (δε βλέπω καλά στο νερό, δε μπορώ να παραμερίσω το χαλίκι για αρκετή ώρα, κλπ.). Κανένα κόλπο ρε παιδιά? ή σκέτο 'πασιάνς'?

β) Το πιο δύσκολο φυτό μου είναι η Alternanthera Reineckii, αλλά παραδόξως φαίνεται να έχει πιάσει περισσότερο απ' όλα. Έχει διατηρήσει χρώμα, έχει ψηλώσει, έχει πετάξει πολλές ρίζες (και έξω από το χαλίκι). Όμως, τα πάνω φύλλα της δείχνουν προς τα πάνω (σα να ψάχνουν για το φως) και το πάνω μέρος του μίσχου έχει λιγότερα φύλλα (ίσως λόγω της ανάπτυξης). Μήπως ήρθε η ώρα για κλάδεμα? Και αν ναι, τι κάνω (που κόβω? αφήνω τα κλαδέματα πρώτα να επιπλεύσουν μέχρι να δω ρίζες)?

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Φωτισμό έχω βάλει 2 Τ8 Aqua-glo (φωτίζουν 10 ώρες την ημέρα) & 2 T8 Flora-glo (11 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...