Jump to content

Piranhas ( Red-bellied )


Pirate

Recommended Posts

Εχω και εγω ενα Ενυδρειο 120 λιτρα.

Ασχολουμε 7 χρονια με ψαρια του γλυκου νερου...γενικα...Σε όλες τις κατηγορίες.

Αλλα τωρα Εβαλα στο ενυδρειο μου 2 Piranhas ( Red-bellied )

και αναζητουσα Πληροφορίες στο NET για τα Πιρανχας,και ειμαι εδω..

διοτη πρωτη φορα βαζω Piranhas στο ενυδρειο μου και φυσικα εχω πολλες αποριες,Και ελπίζω ότι κάποιος από εσάς

Να γνωρίζει Η να εχει Πιράνχας,Ώστε να ανταλαξουμε Απόψεις Περί Πιρανχας,Διότι σε Αυτή την κατηγορία των ψαριών, Είμαι αρχάριος.

=====================================================

Συνεχιζω

Εχω ενα ενυδρειο 120 lt με full εξοπλισμο...

Εχω για πρωτη φορα 2 Πιρανχας 25 ημερες.

Τους δινω για τροφη,καθε 2 ημερες κοματακια κοτοπουλο,και κοματακια καθε 7 ημερες απο μοσχαρι.(ετσι μου ειπαν απο εκει που τα αγορασα.)

Τα Βλεπω ομως Νευρικα.

Υπαρχει τροφη ειδικη για πιρανχας?

Στο ενυδρειο πρεπει να βαλω κατι σαν διακοσμιση που τα Πιρανχας να ειναι στο φυσικο τους περιβαλον?

Πρεπει να μετραω και το ph?(μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε διοτη εινε τα πιο σκληρα Πιρανχας)

Τελικα εαν εχεις γνωσεις περι Πιρανχας,θα μπορουσες, και εαν εχεις χρονο φιλε μου να μου απαντησεις.

( και ελπιζω και εγω απο το δικο μας Forum να σας ειμαι χρησιμος)

Με εκτίμηση.

Πετρος

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε.

θα χρειαστης παραπανω λιτρα και παραπανω πιρανια για να ειναι τα δικα σου ευχαριστημενα(και να περιοριστη ο κανιβαλισμος αργοτερα)υπολογισε 70 λιτρα το ψαρι και θελεις μινιμουμ τετραδα.τροφη δινε πελλετς για κιχλιδες,παγομενες τροφες οπως καρδια μοσχαριου,καλαμαρι,γαριδα και σε μικρη ηλικια κοκκινο σκουλικι.ΜΗΝ τους δινει ποτε ωμο φιλετο κοτοπουλου οι αλου ζωου

Link to comment
Share on other sites

α ναι,ξεχασα να πω πως δεν ειανι αληθεια πως δεν πρεπει να μετρας ph .χρειαζοντε πη 6,5-7,5,διακοσμηση με ριζες και ζωντανα φυτα.

καλυ συνεχεια

Υ.Γ πες μασς λιγο για φωτισμο,φιλτρανση και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ Σ ΦΙΛΕ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΤΑ ΠΙΡΑΝΧΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕ ΡΙΖΕΣ ΑΜΑΖΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΦΥΤΑ ΑΝΟΥΜΠΙΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ[ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ] ΩΠΟΣ ΕΙΠΕ Κ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΡΙΝ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΠΟΣΤΕΙΡΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΕΨΗΓΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι τωρα π ειναι σε μικρη ηλικια ταιζε κ 2 κ 3 φορες την μερα για να μν εχεις το φαινομενο του κανιβαλισμου

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι δεν είναι καλό να ταίζεις 2-3 φορές την ημέρα διότι μετά θα έχεις πρόβλημα πχ αν χρειαστεί να λείψεις για διακοπές κτλ.καλομαθαίνουν έτσι και αναζητούν συνέχεια φαί.

εγώ είχα πιράνχας 3 χρόνων και τα τάιζα 2 φορές την εβδομάδα (για τρία χρόνια χωρίς κανενα απολύτως πρόβληαμ) και όταν έφυγα για 15 ημέρες αχώθηκα με την τροφή έριξα λιγο παραπάνω και πάρτα νεκρά από αμμωνία.και τάιζα μόνο με γαρίδες σούπερ μάρκετ.(2ο λάθος)

προσωπική μου άποψη

1)τάιζε και pellets και γαρίδες ή κάτι άλλο αλλά σε μικρότερη συχνότητα ώστε να μην καλομάθουν σε αυτήν και δεν τρώνε την τεχνητή.γιατί μόνο την τεχνητή μπορείς να βάλεις σε ταιστρα

2)τάιζε τώρα στην αρχή μία φορά την ημέρα.εγώ εδώ και 2 μήνες πήρα άλλα πιράνχας (3 σε αριθμό) και τα έχω με 3 πλέκο χωρίς κανένα αππολύτως πρόβλημα ταίζοντάς τα 1 φορά την ημέρα.

κάποιος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να σου πει περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.

Διοτη ενω γνωριζω αρκετα απο τα αλλα ψαρια του γλυκου νερου...εκτος απο Πιρανχας...που ειμαι εντελως ασχετος σαν πρωταρης λογω που για πρωτη φορα τα εβαλα στο ενυδρειο μου..και βλεπω οτι ειναι διαφορετικα σε ολα απο τα υπολοιπα ψαρια..

Με εκτίμηση.

Πετρος

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ κ εγω αυτη την στιγμη ταιζω μονο pellets κ μια φορα την μερα κ που κ που καρδια μοσχαρι κ γαριδα αλλα οταν ηταν σε μικρη ηλικια τα ταιζα 2 κ αν μπορουσα κ 3 φορες..σιγουρα τα ειχα καλομαθει αλλα τωρα μια χαρα παλι τρωνε, κ η αλλαγες μ ηταν ανα 2 με 3 μερες..πιστευω σε μικρη ηλικια θελει αν οχι 3 δυο φορες σιγουρα γιατι μπορει να εχεις κανα φαγωμενο ψαρακι :buttrock: δικη μ αποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνονόματε Πετράν

2 ψάρια είναι λάθος..........Ώντας κοπαδόψαρα

2 ψάρια σε 120 λίτρα επίσης λάθος.....

Σε μικρή ηλικία ταίζουμε το κοπάδι 2-3 φορές την ημέρα μικρής ποσότητας

φαγητού για να αποφύγουμε το φαινόμενο του κανιβαλισμού και λέω μικρής

για να αποφύγουμε και την αμμωνία....Όσο μεγαλώνουν λιγοστεύουμε τα γεύματα

ταίσματος.....Τα δικά μου που είναι ενήλικα (20+εκ) τα ταίζω 2 φορές την εβδομάδα....

Για να σε προτείνω να μεγαλώσεις σε λίτρα πήγαινε σε αυτό το λίνκ http://www.oliver-knott.com/ και δες το

ενυδρείο με την ονομασία XXLarge Tank's: 800 Liter and more ( "Last day at the Amazon") :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους και ευχαρισθω για ολες τις απαντησεις!

Τελικα εχω παθει και την πλακα μου με τα πιρανχας!!

Δεν ξερω αλλα στο παρελθον ειχα πολλα ψαρια...ετσι απλα!!

Αλλα τωρα δεν ξερω!!!

Αρχισε η κοπελα μου να εχει προβλημα διοτη αρχισα να αγαπαω τα Πιρανχας περισοτερο απο αυτη!!!!

Και εχω προΒλημα,διοτη ειμαι Ναυτικος..και οταν θα παω για 15 ημερες προς Ισπανια..μπορει να ριξει χλωρινη στο ενυδρειο.αρχισαν προβληματα ζηλιας!!!

Τελικα δεν ειναι και τοσο μικρα τα Πιρανχας!

Ειναι 10 ποντους ,και τα εχω 26 ημερες τωρα!!

Νομιζω οτι ενα ειναι αρσενικο και το αλλο κοριτσακι!

διιοτι βλεπω το πιο μικρο(8 ποντους!) να το βαζει στο τρεξιμο το αλλο!!

Απο τροφη...τρωνε τα παντα!

Απο παιχνιδια...ολη την ημερα ..αυτο κανουν!!! τρεχουν σε ολο το Ενυθρειο!!!δεν δαγκωνουν το ενα το αλλο..

και μετα σταματανε αποτομα διπλα το ενα με το αλλο για 20 λεπτα,..και αντε παλι απο την αρχη!!!

Παω στο τζαμι του ενυθρειου και κτυπαω ελαφρα,και αυτα ερχονται κοντα!τους πεταω ενα ψαρακι πλαστικο,ψευτικο!! και κανουνε επιθεση!!αλλα ειναι πλαστικο!!

Ρε μαγκες!! ξερετε τι γινετε? τι κανουνε!!

Ρε μαγκες τα ψαρια εχουν μυαλο?εγκεφαλο?

διοτι καταλαβαινουνε οτι τους κανω πλακα,και οταν κτυπαω στο τζαμι παλι!! κανουν επιθεσι στο δακτυλο μου!!

αλλα το εχω εξω απο το τζαμι!!

Του δινω ενα μικρο χρυσοψαρο...τοτε τρωνε και ερχωντε κοντα μου σαν σκυλακια!!

Μου ειπαν οτι ειναι κατηγορια Cariba αλλα εχουν κοκινο χρωμα κατω!!

Υπαρχουν εξυπνα ψαρια?

Τωρα το βλεπω!!

και συνεχιζω το βιογραφικο τους!

Τα ειχε ενας καπετανιος(εγω ειμαι μηχανικος)και ειχε προβληματα με τα παιδια του,διοτη εβαζαν τα χερια τους μεσα...στο ενυθρειο!!!

και τα επιγε σε ενα μαγαζι για πουλημα...αλλα ετυχα να ειμαι εκει..και τα επηρα εγω!!

και μου ειπε ο καπετανιος οτι τα πιρανχας ειναι απο το εξωτερικο...και

ειναι Piranhas Cariba ( Red-bellied )....εγω παντω βλεπω κοκινο χρωμα απο κατω..και βλεπω οτι δεν τρομαζουν...

Αργοτερα θα σας πω και αλλα νεα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνονόματε Πετράν

Ευχαριστω και εσενα MOD PPAP

(Ειμαι και εγω ενας Συναδελφος MOD απο το PiratesForum)

Πες μου σε παρακαλω..(2 ψάρια σε 120 λίτρα επίσης λάθος....)σε 120 λιτρα ποσα ψαρια να Βαλω?

Διοτη θα μεγαλωσουν τα πιρανχας!

συγνωμη φιλε μου αλλα..800 Liter and more ενυδρειο που να το βαλω?

εγω ειμαι εργενης!!δεν εχω κανενα σπιτη στην Εκαλη!!!

Τα αλλα που μου λες τα καταλαβα και σε ευχαρισθω!

Έγινε επεξεργασία - Pirate
Link to comment
Share on other sites

ta ψαρια βεβαιος εχουν μυαλο!

ειναι αρκετα εξυπνα τα πιρανια,τα θεωρω πιο εξυπνα απο τα παραπανω ψαρια γιατι τα κοιτας και σε κοιτανε πισω ,δεν κοβουν απλα βολτες στο ενυδρειο.120 λιτρα φιλε για τα πιρανια που καρτεις δεν κανει θελουν τα διπλασια ++

και στο ξαναλεω(λιγο διαβασμα δεν κανει κακο)

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σε καταλαΒα..

αλλα επιγα εκει στο site http://www.oliver-knott.com/ και επαθα την πλακα μου!!

Τι ενυδρεια ειναι αυτα?

Και το δικο μου ειναι καλο...αλλα εκει ειναι αλλο πραγμα!!

Παω για μεγαλο διαμερισμα....για να μπορεσω να βαλω κανενα 300-400 lt.

θα παρω απο εκεινο το σιτε oliver-knott σε 45 ημερες!!

Εαν πω οτι ερχωμε απο εδω...θα μου κανουν καλιτερη τιμη στο oliver-knott ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανει ζωντανα ψαρια στα πιρανχας?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιρανια ειναι ψαρια που στην φυση σχηματιζουν μεγαλα κοπαδια,γιαυτο λεμε οσο ποιο πολλα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου τοσο το καλυτερο εφοσον βεβαια τελουνται οι απαραιτητες προηποθεσεις ,αρκετος χωρος,κι ενα περιβαλλον με φυτα και ριζες για να κρυβονται ωστε να πλησιαζει το φυσικο τους περιβαλλον.Οπως σιγουρα παρατηρησες κι εσυ ο ιδιος προκειται για ψαρια που τρομαζουν ευκολα και κατα τη δικη μου γνωμη τα χαρακτηριζω φοβητσιαρικα για λοιπον οσο ποιο μεγαλο ειναι το κοπαδι τοσο λιγοτερο στρες υπαρχει ενω οσο μεγαλυτερο ειναι το ενυδρειο τοσο λιγοστεβουν οι πιθανοτητες Κανιβαλισμου,που σημαινει να φαγωθουν μεταξυ τους.Εγω προσωπικα θα προτεινα να βαλεις αλλα δυο δηλαδη να γινουν τουλαχιστον 4 στο συνολο και να υπολογισεις 70 με80λ. για καθε ενηλικο ψαρι.Ετσι λοιπον με ενα ενυδρειο 300λ. και 4 ψαρακια εισαι μια χαρα.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια στο καινοθργιο σου επιτευγμα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρούμε απαράδεκτη την νοοτροπία του 'ζωντανού' ταΐσματος με ψάρια πόσο μάλλον όταν είναι αποδεδειγμένο ότι αυτό δεν είναι ούτε απαραίτητο αλλά ούτε και πολύ υγιές για τα περισσότερα από αυτά τα ψάρια…

Πολλές έρευνες από επιστήμονες έχουν δείξει ότι πολλά από αυτά τα παρεξηγημένα ψάρια έχουν διαφορετική θέση και ρόλο στα οικοσυστήματα όπου ζουν. Αποσπασμα απο την σελιδα που δωθηκε παραπανω απο τον Ολυμπιακακια ενω σαξιζει να σκεφτεις πως στην φυση ενα ψαρι εχει τη δυνατοτητα διαφτγης,ενω στο ενυδρειο καμια>το υεωρω αμαρτια το καημενο το ψαρακι να φυγει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...