Jump to content

Παρουσιαση νεου δισκοενυδρειου!!!


akillis

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!!!!πριν 4 μερες μπηκαν στο καινουργιο τους σπιτι 6 πανεμορφοι βασιλιαδες!!!!Θα σας το παρουσιασω γενικα και στο τελος θα κανω και μια ερωτηση σαν νεος στους δισκους!!!

Το ενυδρειο εχει διαστασεις = μ130χπ60χυ70 cm ,και ολα τα τζαμια και οι κοντρες 1 cm.

περιπου 420 λιτρα καθαρο νερο.

Το υποστρομα περιλαμβανει= 16 κιλα TetraPlant complete substrate ,και 55 κιλα χαλαζιακο χαλικη 3-5 mm,

συνολικο υψος 6-7 cm.

Το φιλτραρισμα γινεται με 2χ2028 της eheim,και η εισοδος γινεται απο δεξια και αριστερα απο κατω ,διοτι οι τρυπες ειναι ανοιχτες απο τον πατο του ενυδρειου,,και εξοδος απο το κεντρο με μια σολινα μεχρει την επιφανεια του νερου. (για να γινεται αναταραξη της επιφανειας)

PHμετρο,ελενχος φωτων (σταδιακο αναμα ανατολη /δυση ),moonliqht, ελενχος θερμοκρασιας,κ.α.π το προΙον της iks το

aquastar basic system,πολυ καλο μηχανημα!!!

CO2 φιαλη 5 κιλων

Διαχυση co2 γινεται με το AQUA MEDIC Rector 1000,και bubble sender της Aqua Medic,μανομετρα και μαγνητικη ηλεκροβανα της pappilion. ( 1,5 φυσαλιδα το 1 sec)

Θερμανση=1χ jager 200w και 1χ jager 250w

Φωτισμος= 2χ argadia pro plant 54w

1x sylvania gro lux 54w

Moonliqht= aquaristic. tec led stick-blue liqht

UV= προς το παρον εβελα την uv απο το αλλο μου κινονικο φυτεμενο της tetra tec uv 400 5w,με το δωρο των εορτων θα βαλω μια μεγαλητερη 18-25 w.

Το νερο το αλαζω ανα 2 ημερες 25 λιτρα 75 α/ο και 25 βρυσης, συνολικα την εβδομαδα 80 λιτρα για τη αρχη!!

Οι παραμετροι μου= ph 6,7

gh 7 ( σιγα σιγα το κατεβαζω)

kh 5

νιτρικα 0

θερμοκρασια 28

Τα φυτα μου = Echinodorus schlueteri

Microsorium pteropus

2x Cryptocoryne Wendtil "red lucanas"

2x Vallisneria gigantea/americana

Anybias heterophylla

Anybias hastifolia

Λιπασματα (υγρα)ολη τη σειρα της seachem

Και 3 ριζες μοπανι( αρκετα μεγαλες και ωραιες!!)

Τα ψαρια μου(τα παιδια μου) ειναι= 2 pleco

4 catfish

2 (σαν μικρα σαλαχια που καθαριζουν)

Δισκους

1 leopard 6-7 cm

1 gold dragon 5 cm

1 blueface 5 cm

1 snakeskin red 6-7 cm

2 snakeskin blue 8-10 cm

*Σε λιγο θα βαλω και 2 remirezous kai 30 cardinall*

*Και με το δωρο οπως ειπαμε και ενα ζευγαρι marlboro red*

Αυτα δεν ξερω αν ξεχασα κατι παντος ολα βενουν καλος!!!

Τωρα η ερωτηση που θελω να σας κανω......τους δισκους τους πηρα απο λαρισα κατευθειαν με την σακουλα απο τον αποστολεα (εμπορο) απο ενα pet εδω στον καμπο!!μολις τους παρελαβε τους πηρα.σε πολυ καλη τιμη

και οι δισκοι αψογοι..σε χρωματα ,το δερμα οκ ,στιγματα καθολου μια χαρα..με καλη προσαρμογη και ολα καλος..απλα αναροτιεμαι που και εσεις εχετε δισκους ,ειναι στρεσερισμενοι, ακομα λιγο? δεν τρεχουν για την τροφη περιμενουν να πεσει κοντα τους αλλα τρωνε,με το παραμικρο κρυβοντε,βολτες πανω κατω κανουν ομαδικα κινουντε ολα οκ,και λεω μηπως απο το περιβαλλον που ηταν, απο τον δρομο (στο κτελ) και γενικα απο γερμανια αθηνα και αθηνα λαρισα ειναι στρεσαρισμενοι εδω και 4 μερες?????????????????? :angry2:

Σας ευχαριστω ολους θα τα λεμε σιγουρα!!!! :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φωτο προσπαθω αλλα τιποτα ,μαλλον θελουν συμπιεση,,θα προσπαθησω και ελπιζω αυριο να τις εχετε!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα λιπάσματα.

Δεν ξέρω πόσο πυκνοφυτεμένο είναι, αλλά αφού είναι νεοστημένο, ίσως δεν πρέπει να μπαίνουν από τώρα υγρά λιπάσματα. Ή τουλάχιστον να μπαίνουν σε πολύ μικρές ποσότητες.

Με χαμηλό φωτισμό και τόσο αργοκίνητα φυτά είναι πολύ πιθανό να συσσωρευτούν και να δημιουργήσουν προβλήματα. Αν βέβαια δεν είνα χαμηλός ο φωτισμός, μπορεί να έρθουν και οι άλγες.

Υ.Γ.

από δίσκους δεν έχω ιδέα, γι' αυτό δε λέω τίποτα σχετικά με το υπόλοιπο στήσιμο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

πολυ καλυ και αναλυτικη η παρουσιαση του ενυδρειου :buttrock:

για την συμπεριφορα των δισκων με καθε επιφυλαξη σου λεω οτι μαλλον ειναι το στρες του καινουργιου περιβαλλοντος.εχουν παρατηρηθει και μεγαλυτερα διαστηματα που δισκοι κρυβονται και δεν τρωνε κατα την προσαρμογη τους.κανε υπομονη και πιστευω οι φιλοι σου θα συνελθουν και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

6 πανεμορφοι βασιλιαδες!!!!

:thumbdown::buttrock::wacko:

Το φιλτραρισμα γινεται με 2χ2028 της eheim,και η εισοδος γινεται απο δεξια και αριστερα απο κατω ,διοτι οι τρυπες ειναι ανοιχτες απο τον πατο του ενυδρειου,,και εξοδος απο το κεντρο με μια σολινα μεχρει την επιφανεια του νερου. (για να γινεται αναταραξη της επιφανειας)

Πρόσεξε μην το παρακάνεις με την ροή

Το νερο το αλαζω ανα 2 ημερες 25 λιτρα 75 α/ο και 25 βρυσης, συνολικα την εβδομαδα 80 λιτρα για τη αρχη!!

Και παραπάνω καλό θα έκανε (160 λτ ανα βδομάδα ίσως και περισότερο, αρκεί να φροντίζεις να προετοιμάζεις το νερό σου στις ίδιες συνθήκες), γουστάρουν το φρέσκο νεράκι τι να κάνουμε :thumbup:

α/ο υπάρχει???

Οι παραμετροι μου= ph 6,7

gh 7 ( σιγα σιγα το κατεβαζω)

kh 5

νιτρικα 0

θερμοκρασια 28

κατέβασε μια-δυό μονάδες το ΚΗ σου και είσαι μια χαρά (4 - μεγαλύτερη ασφάλεια, 3 ευκολότερη ρύθμιση ph με λιγότερο CO2)

Όσον αφορά την συμπεριφορά τους κάνε λίγο υπομονή, θέλουν τον χρόνο τους να χαλαρώσουν... :angry2:

(Βέβαια στενή παρακολούθηση και φροντίδα είναι σημαντικά, ειδικά στην αρχή)

Καλώς ήρθες στην παρέα των δίσκων και καλή επιτυχεία!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε παραπανω οι Δισκοι σου ειναι στρεσαρισμενοι μεχρι να συνηθησουν το καινουργιο τους περιβαλλον και γιαυτο δεν τρωνε ειναι απολυτα φυσιολογικο μιας και τα δικα μου ειχαν κανει το ιδιο για 1 βδομαδα ωστοσο υπαρχουν αναφορες για ενηλικους Δισκους που αρνουνταν να φανε για ενα ολοκληρο μηνα

Να προσεχεις την τροφη που ριχνεις αφου δεν καταναλωνεται(βεβαια δεν ξερω τι αλλα ψαρια εχεις μεσα)να την απομακρυνεις για να μην ανεβασεις Νιτρικα και αμωνια και μετα εχεις αλλα προβληματα.Σαν καλυτερη τροφη για να τους δελεασεις προτεινω αρτεμια.καλη συνεχεια!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...