Jump to content

Ατυχία στο τάισμα... και τώρα;


Recommended Posts

Έφαγε μια το κουτάκι της τροφής με το χέρι μου και έπεσε κατευθείαν μέσα στο νερό. Μάζεψα όση μπορούσα, αλλά η ποσότητα που ξέμεινε (μούλιασε- flakes ήταν) κατέληξε στο στομάχι των χρυσόψαρων (και που μάζεψα- όση έμεινε μέσα ήταν και πάλι υπερβολική για τάισμα).

Τα κακόμοιρα έχουν ένα πρησμένο στομάχι και ένα... (ξέρετε), μακρουλό, να κρέμεται από τα οπίσθια τους! :thumbup:

Κατά τα άλλα φέρονται και κολυμπούν φυσιολογικά.

Αυτή τη στιγμή είμαι σε επιφυλακή για αμμωνία και νιτρώδη. Έχω ήδη 40L νερό έτοιμα αν χρειαστεί να κάνω αλλαγή και έριξα προληπτικά μια αμπούλα Stop Ammo της BioDigest (μετατρέπει την αμμωνία στη μη τοξική μορφή της). Εννοείται πως τέλος το τάισμα μέχρι την Πέμπτη. Αρχίζει και η νηστεία... :buttrock:

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ ή πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ ή πρέπει να κάνω;

τον σταυρο σου :buttrock:

πλακα κανω ...πιστευω οτι τα παραπανω που ανεφερες ειναι καλα.παρατηρηση και επιφυλακη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι δεν τρέχει τίποτα… :buttrock::angry2:

Πέρα από την πλάκα :thumbup: δεν αποσταθεροποιείται ένα ενυδρείο τόσο γρήγορα .. ένα καλά στρωμένο ενυδρείο μπορεί να ανταπεξέρθει σε τέτοιου είδους ατυχήματα. Το πολύ πολύ κάνε μια προληπτική αλλαγή νερού αύριο, καλό θα κάνει κακό όχι.

Αν έχεις και σαλιγκαράκια θα κάνουν σήμερα το βράδυ ολονύχτιο πάρτη

Link to comment
Share on other sites

αν οτι έμεινε πράγματι δεν μαζεύεται ούτε και με σκούπα βυθού σημαινη οτι ειναι πολυ μικρη η ποσότητα που εχει μεινη μέσα .

οτι εχεις κάνει και λιγα ζωντανά βακτήρια και εισαι ΟΚ .

το φίλτρο το καθάρισες .

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού δε μπορώ να βάλω, έχω άμμο.

Έχω ένα μπουκαλάκι Stress Zyme, να ρίξω και βακτήρια; Προς το παρόν πάντως (περίπου 3 ώρες μετά) οι μετρήσεις είναι φυσιολογικότατες (0 mg/L NH3/NH4, 0 mg/L NO2, 10 mg/L NO3).

Πιο πολύ ανησυχώ για τα ψάρια παρά για την αμμωνία. Αυτή με αλλαγή νερού φεύγει όπως και να το κάνουμε ή στη χειρότερη με χημικά. Εφόσον συμπεριφέρονται κανονικά, σίγουρα δεν έχει σημασία το πρήξιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ολο ατυχιες μου εισαι τον τελευταιο καιρο μια με τον ανθρακα τωρα με την τροφη,μηπως να σε διαβασε καπιος Παπας :buttrock::thumbup::angry2::thumbdown::wacko::thumbup: Φυσικα πλακα κανω παντως τα ξαρια καναν λυκουλειο γευμα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις το σταυρό σου και περιμένεις... :buttrock:

Αν και πιστευω πως δε θα εχεις προβλημα με τα ψαρακια σου γιατι απο οτι διάβασα δεν προλάβανε να φάνε και τοσο πολύ.

Και εμενα τα δικά μου καμια φορά τρώνε λιγο παραπάνω και φουσκώνει η κοιλίτσα τους(συνήθως οταν λείπω και τα ταΐζει αλλο ατομο) αλλα μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπησα προβλημα. Απλά αποκτα λίγο παραπάνω φυσικό λιπασμα το ενυδρείο :thumbup::angry2:

Με λίγη διαιτούλα μετα όλα διορθώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τις μετρήσεις. Η αμμωνία δε μας επισκέφτηκε! :hysterical:

Και τα ψαράκια εντάξει, ξεφούσκωσαν αρκετά οι κοιλίτσες τους. Φυσικά και δε τα τάισα, ούτε αύριο πρόκειται. Από Παρασκευή και πάλι, και με μέτρο. Έχω κάνει και αλλαγή νερού, γιατί όλο αυτό το σύννεφο τροφής που σκόρπισε, σίγουρα επιβάρυνε το νερό.

Να προσθέσω και ένα apple snail στη σύνθεση; Από όσο διαβάζω, μόνο καλό μπορεί να κάνει (τρώει άλγες, υπολείμματα τροφών, κλπ). Αλλά το ενυδρείο μου των 100 λίτρων μου είναι ήδη υπερβολικά ιχθυοφορτωμένο (ναι, το έκανα το λάθος :hysterical:), δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα να μπει και άλλος οργανισμός. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια apple δεν επιβαρυνουν το ενυδρειο οσο αφορα στο φορτωμα.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα αυτο εχω ακουσει απο εμπειρους σε τετοια θεματα και αυτη την εντυωση εχω.

οτι τρωει υπολυμματα και αλγη ειναι σιγουρο παντως. :hysterical:

περιμενε ομως κα αλλες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι οργανισμοί επιβαρύνουν ένα ενυδρείο .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13341

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Ron Shimek είναι απίστευτος, κι ας μην έχω σχέσεις με θαλασσινό.

Με δυο λόγια, οτιδήποτε έχει ζωή στο ενυδρείο (ψάρια, φυτά, πρωτόζωα, κλπ) αυξάνει τη βιοφόρτιση αυτού ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΒΑΡΎΝΕΙ.

Η σωστή λύση για μένα, πιστεύω, θα ήταν να αφαιρέσω από το σύστημά μου τους ασύμβατους οργανισμούς, και να προσθέσω αντί αυτών, 1-2 σαλιγκαράκια apple snail (δε λέω ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι «ασύμβατοι οργανισμοί» γιατί θα φάω ξύλο λογικά! :hysterical:).

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι αυτή η ασύμβατοι οργανισμοί. :hysterical: Μην φοβάσαι δεν θα φας σφαλιάρα δεν φτάνει τόσο μακριά το χέρι μου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε λοιπόν... 2 common/comet (δεν είμαι σίγουρος) χρυσόψαρα, 1 sarasa comet, 2 σκαλάρια μικρά, 10 neon tetra και 10 tanichtys albonubes. Θερμοκρασία ~ 20-22 βαθμοί, και μεγάλη ροή νερού (νερό πλούσιο σε οξυγόνο- την έχουν πληρώσει τα φυτά).

Με ηρεμία οι μπάτσες! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι οργανισμοί επιβαρύνουν ένα ενυδρείο .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13341

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν χρειάζεσαι apple snails έχω αρκετά να δώσω. Στείλε πμ να κανονίσουμε την παραλλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...