Jump to content

φιλτρο


aggelopsaro

Recommended Posts

Γεια σας κ απο μενα...!εχω ενα 120 ενυδρειο στο οποιο εχω εσωτερικο φιλτρο.Μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες για το πως θα βαλω εξωτερικο,τι υλικα χρειαζονται(γιατι σε pet shop που ρωταω μου λενε διαφορα παραξενα κ υπερβολικα πραγματα... :hysterical: ) ή να με παραπεμψετε καπου? ευχαριστω!επισης πως μπορω να ελεγξω σκληροτητα,αμμωνια,ph(τι τιμη πρεπει να εχει?) κ γενικοτερα το νερο? ευχαριστω πολυ.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγωραυοντας ενα φιλτρο εχει μεσα ολα οσα χρειαζεται για τη συνδεση του ενω ακομη υπαρχει ενχιριδειο οπυ σου δειχνει αναλυτικα πως να το συνδεσεις.Τη σκληροτητα,αμμωνια,ph κ.τ.λ. αυτα τα μετραμε με τα τεστ οπου υπαρχουν σε καθε καταστημα με ενυδρειακα,προτειμησε αυτα σε υγρη μορφη οπου ειναι ακριβεστερα απο αυτα σε μορφη στικ.Το τι μαρκα αυτο ειναι στην κριση σου.Οσο αφορα τις τιμες του νερου σαυτο παιζει ρολο το ειδος των ψαριων οπου φιλοξενει το ενυδρειο σου.Αλλα ψαρια χρειαζονται αλκαλικο νερο,ενω αλλα σκληροτερο η μαλακοτερο.Γραψε τη ψαρια φιλοξενεις για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα...!εχω ενα 120 ενυδρειο στο οποιο εχω εσωτερικο φιλτρο.Μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες για το πως θα βαλω εξωτερικο,τι υλικα χρειαζονται(γιατι σε pet shop που ρωταω μου λενε διαφορα παραξενα κ υπερβολικα πραγματα... :hysterical: ) :hysterical:

φιλε μου μονο μια προταση θα κανω για το φιλτρο...βεβαια οτι θες κανεις ή ακου και αλλους φιλους απο το forum.

EHEIM 2215

ΓΙα το ενυδρειο που εχεις πιστευω ειναι μια χαρα και εχει και τα παντα μεσα :hysterical:

και για την ποιοτητα που παιρνεις ειναι φθηνο :blink::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ειναι μια χαρα και εχει και τα παντα μεσα :hysterical:

οταν λες τα παντα τι εννοεις...?σαφως οχι τα βιολογικα υλικα γιατι ΔΕΝ περιλαμβανονται στη συσκευασια,και αγοραζονται εξτρα..

αυτο για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις στα γραφομενα μας... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τα παντα τι εννοεις...?σαφως οχι τα βιολογικα υλικα γιατι ΔΕΝ περιλαμβανονται στη συσκευασια,και αγοραζονται εξτρα..

αυτο για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις στα γραφομενα μας... :hysterical:

απο εξοπλισμο μιλαγαμε οποτε γι'αυτο ειπα τα παντα(σωληνες-βανες-βεντουζες κτλ) ,σαν υλικα βιολογικα επιλεγεις εσυ τι θα βαλεις .βεβαια εχεις δικαιο γιατι καποια φιλτρα δινουν και βιολογικα,δεν το ανεφερα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα...!εχω ενα 120 ενυδρειο στο οποιο εχω εσωτερικο φιλτρο.Μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες για το πως θα βαλω εξωτερικο,τι υλικα χρειαζονται(γιατι σε pet shop που ρωταω μου λενε διαφορα παραξενα κ υπερβολικα πραγματα... :hysterical: ) ή να με παραπεμψετε καπου? ευχαριστω!επισης πως μπορω να ελεγξω σκληροτητα,αμμωνια,ph(τι τιμη πρεπει να εχει?) κ γενικοτερα το νερο? ευχαριστω πολυ.. :hysterical:

Προσωπικά θα πρότεινα το Fluval 205 ( http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.c...=01002060021501 ).

Είναι μέχρι 200 λίτρα, είναι αθόρυβο, συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία τα βιολογικά υλικά και καθαρίζεται πανευκολα. (πάντα απο προσωπική εμπειρία).

Τιμή περίπου 80 €

Για τεστάκια, θα πρότεινα Test Kits σε stick για έλεγχο των παραμέτρων και απαραιτήτως υγρό τεστ αμμωνίας (μιας και τα τεστάκια σε στικ δεν μετρούν αμμωνία). Γλυτώνεις χρόνο και χρήμα.

Βέβαια αν έχεις απαιτητικό setup ίσως να χρειαστεί και full set απο υγρά τεστς.

Link to comment
Share on other sites

απο εξοπλισμο μιλαγαμε οποτε γι'αυτο ειπα τα παντα(σωληνες-βανες-βεντουζες κτλ) ,σαν υλικα βιολογικα επιλεγεις εσυ τι θα βαλεις .βεβαια εχεις δικαιο γιατι καποια φιλτρα δινουν και βιολογικα,δεν το ανεφερα. :hysterical:

[/quote

οταν λεμε βιολογικα..τι ακριβως εννοειτε?μου ειχαν πει οτι πρεπει να εχει οποσδηποτε ενεργο ανθρακα.μετα μου ειπαν αλλοι οτι ενεργο ανθρακα μπαινει μοναχα για να απορροφησει τυχον αντιβιωση η ουσιες που εχουμε ριξει. :hysterical: τελικα τι πρεπει?

στο ενυδρειο εχω γκουραμι,μπλε,γκρι,μολλυ,γκαμπι,γατοψαρο,ξιφοφορους,πλακοστομα για τον φιλο που ρωτησε...

σας υπερ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Forum!!!

Σου έχω στείλει ένα π.μ. (εάν δεν ήρθε ενημέρωσε με να στο ξαναστείλω). :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...