Jump to content

Άμμος για Mbuna


lingistis

Recommended Posts

Πριν στήσω το ενυδρείο μου για κιχλίδες διάβασα πολλά και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω άμμο - ψιλό χαλίκι που είναι το πολύ έως 4mm, άντε 5mm (η πλειοψηφία του υλικού μου είναι από την όχθη της λίμνης Πρέσπας το οποίο κοσκίνισα…έβρασα… κλπ….όλο το πρωτόκολλο εργασιών!!!). Ο λόγος που με έκανε να αφήσω και ψιλό χαλίκι ήταν ότι δεν θα είχα ψάρια βυθού και θα έκαμνα χρήση «σκούπας βυθού» για το καθαρισμό. Με τον καιρό η άμμο έχει πάει κάτω από τα χαλίκια. Βασικά δεν βλέπω διαφορά στη συμπεριφορά των ψαριών (Labido “yellow”) αλλά σκέφτομαι στο νέο στήσιμο του ενυδρείου να βγάλω το μίγμα άμμο – ψιλά χαλίκια και να βάλω μόνο άμμο 1mm-2mm (στην ουσία θα το ξανακοσκινίσω και θα ξεχωρίσω τα χαλίκια, συν συμπλήρωμα νέας ποσότητας άμμου από την λίμνη). Το αισθητικό αποτέλεσμα που έχω τώρα μου αρέσει αλλά σκέφτομαι τα ψάρια. Για το λόγο αυτό ζητώ τη γνώμη σας:

Τι λέτε αξίζει το κόπο να κάνω όλη αυτή τη δουλεία?

Η άμμος 1mm-2mm μήπως είναι πάλι πολύ «χοντρή»?

Για το καθάρισμα η «σκούπα βυθού» δουλεύει με άμμο ή τραβάει μαζί με το νερό και την άμμο?

Τελικά το ψιλό χαλικάκι πόσο κακό κάνει στα Mbuna?

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε αξίζει το κόπο να κάνω όλη αυτή τη δουλεία?

oταν ασχολησε με το ενυδρειο παντα πιστευω αξιζει τον κοπο :hysterical:

Η άμμος 1mm-2mm μήπως είναι πάλι πολύ «χοντρή»?

1mm -2mm δεν ειναι πολυ χοντρη ειναι παντως ωραια την εχω στο ενα ενυδρειο και ειναι φανταστικη

Για το καθάρισμα η «σκούπα βυθού» δουλεύει με άμμο ή τραβάει μαζί με το νερό και την άμμο?

αναλογως την σκουπα πιστευω γιατι εγω εχω μια σκουπα που εχει μεγαλο πλαστικο κυλινδρο και δεν προλαβαινει η αμμος να φτασει μεχρι το σημειο που απορροφαει το νερο.μονο η αμμος η ψιλη που ειναι σαν πουδρα εχει προβλημα με την σκουπα.

Τελικά το ψιλό χαλικάκι πόσο κακό κάνει στα Mbuna?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο για τα mbuna ειναι η αμμος..το χαλικακι αν μπορεις να το αποφυγεις για αυτα τα ψαρακια.. :hysterical:

για την αμμο μην ανησυχεις..εγω και με απλη σκουπα,δεν εχω προβλημα αλλα εννοειται δεν πλησιαζουμε πολυ την αμμο..οι ακαθαρσιες ανασηκωνονται οπως και να εχει..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ…

Ανοίξαμε δουλεία για το χειμώνα… και πάνω που χαιρότανε η σύζυγος ότι τελείωσαν επιτέλους τα «μαστορέματα» με το ενυδρείο του σαλονιού… Βέβαια δεν τις λέω ακόμα τίποτα αλλά φαντάζομαι θα το καταλάβει στην επόμενη βόλτα μας στη Πρέσπα…. θα γεμίσω το αμάξι με άμμο!! :hysterical:

Αλλά τελικά γνωρίζει κάποιος πόσο κακό κάνει το ψιλό χαλικάκι στα Mbuna?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως κανει κακο αμεσο η αμμος.απλα μαλλον τα βολευει παραπανω(και δεν τα πληγωνει στο στομα) η αμμος στο σκαψιμο,ασε που ετσι ειναι το υποστρωμα στο φυσικο τους περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...