Jump to content

Βυθος


SanTa

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω 3 red belly περιπου 18cm σε ενα ενυδρειο 180 λιτρων. Τα Χριστουγεννα λενε να μετακομισουν σε ενα 240-300 (αναλογα τα λεφτα) και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το τι να βαλω στον βυθο.

1) Το κλασσικο χαλικι??

2)Αμμο?? (Μου αρεσει παρα πολυ αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να την καθαρισω και οτι μετα απο καθε αλλαγη θα θελω ενα τσουβαλι αμμο να ριξω παλι μεσα.Μηπως μακροπροθεσμα δημιουργει και κανα προβλημα στο φιλτρο??)

3)Πανελ βραχου (σαν αυτα που βαζουν για background)το οποιο θα καθαριζεται τρομερα ευκολα αλλα δεν μπορει να συγκρατησει φυτα (θα τα βαλω πανω στις ριζες)post-4532-1195144289_thumb.jpg

Παιζει ο βυθος καποιον αλλο ρολο (ολοι εχουμε δει και τελειως αδειο βυθο και δεν ξερω αν ειναι σωστο γι αυτο ρωταω)

Επισης λεω να βαλω ενα ακομα αλλα δεν ξερω αν θα βρω μεγαλο και φοβαμαι οτι αμα ειναι πιτσιρικι θα το φανε χωρισ πολλα πολλα.Υπαρχει καποιος τροπος πρωσαρμογης?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ.

1.μπορεις να βαλεις χαλικι,αλλα,καλυτερα βαλε φυσικο(χωρις χρωμα)χαλικι

2.η πολλη λεπτοκοκκη αμμος μπορει να ειναι προβλημα.εγω θα εβαζα χαλικη

3.και βεβαια μπορεις να βαλεις πανελ αρκει να βαλεις ενυδρειακη σιλικονη για να το κολησεις

ο βυθος σου αμα ειναι να ειναι φυτευμενος(στο συνιστω)θα πρεπει να εχει 5 εκ. περιπου χαλικι,κατα τα αλλα συμβαλει στην αισθητικη του ενυδρειου και βοηθαει τα ψαρια γιατι μιμιτε το φυσικο τους περιβαλλον.

αυτα.για την προσαρμογη δεν ειμαι εντελως σιγουρος γιατο περιμενε καλυτερα τα πιο εμπειρα μελη

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...