Jump to content

Ο φόβος της άμμου


Χρήστος

Recommended Posts

Επειδή συχνά πυκνά ακούω διάφορα αρνητικά για την άμμο και επειδή είμαι οπαδός της άμμου θα προσπαθήσω λίγο να την κάνω πιο προσιτή και να εξαλείψω κάποιους μύθους ότι η άμμο δημιουργεί προβλήματα. Δεν θα γράψω πολλά απλός η φωτογραφίες θα μιλούν από μόνες τους.

Αυτό είναι το ενυδρείο μου δεν χρειάζεται να σας δήξω κοντινές λήψεις από κάθε φυτό δεν κάνω παρουσίαση απλός θέλω να δείτε ότι όλα μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα με την άμμο. Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε προτού γιγαντωθούν τα φυτά.

post-2663-1205221568_thumb.jpg

Στην αρχή η ανάπτυξη ήταν αργεί αλλά αν ενεργοποιηθεί μια φόρα η άμμο τότε αρχίζει η ραγδαία ανάπτυξη των φυτών. Έφτασα στο σημείο να κλαδεύω κάθε 3 μέρες. Η λοτους που είχα από 1 έγιναν 4 κομμάτια και γιγαντώθηκαν πολύ όπου αναγκάστηκα να τα ξεριζώσω.

post-2663-1205221072_thumb.jpg

Κατά το ξερίζωμα φαίνονται η μεγάλες και υγιείς ρίζες των φυτών, και τα μεγάλα φύλα τα οποία είχαν σκεπάσει το μισό ενυδρείο.

post-2663-1205221287_thumb.jpg

Το δεύτερο φυτό που ξερίζωσα ήταν ένας εχεινοδωρός ο οποίος και αυτός έπρεπε να βγει γιατί είχε απλωθεί πάρα πολλή.

post-2663-1205221392_thumb.jpg

Δείχνω αυτά τα φυτά διότι είναι φυτά με απατήσεις στον βυθό.

post-2663-1205220805_thumb.jpg

Εύχομαι να σας πείρα λίγο τον φόβο για την άμμο

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον χρηστο.απο προσωπικη εμπειρια.

στο ενυδρειο 120 λιτρων επειδη ειχα αμμο. οτι φυτο και ειδικα εχεινοδωροι ειχαν κατακλυσει ολο των βυθο με ριζες(το διατυπωσα γιατι καποια στιγμη ξεστηστα το συγκεκριμενο ενυδρειο) και η αναπτυξη τους χωρις καμια ιδιαιτερη φροντιδα ηταν πολλες φορες εκνευριστηκη.

εχω διαβασει καπου ,και αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο Χρηστος, οτι στην αμμο πιο πολυ ,παρα στο το χαλικι αναπτυσονται καποια ενζυμα και καποιες ενωσεις που ειναι πολυ ευνοικες για την βιολογια του ενυδρειου μας αλλα και για τις ριζες των φυτων μας.

και αλλωστε μην ξεχνατε οτι ειναι δυσκολο εως αδυνατον να ανακατευτουν υπολυμματα τροφης με το υποστρωμα μας πραγμα που γινεται σε μεγαλο βαθμο στο χαλικι.

αν και στο αλλο μου ενυδρειο εχω χαλικι(γιατι οταν το εστησα δεν γνωριζα πολλα για την αμμο)

στο επομενο ενυδρειο

που καποια στιγμη εχω πει οτι θα φτιαξω (ενα ενυδρειο ανω των 600 λιτρων )θα το υποστρωσω με αμμο.

Link to comment
Share on other sites

χρηστο γνωριζεις την γνωμη μου μου για την αμμο,αλλωστε τα εχουμε πει και κατ'ιδιαν,και συμφωνω σε ολα μαζι σου,απλα θα ηθελα να προσθεσω οτι εγω προσωπικα ΔΕΝ θα την προτεινα σε αρχαριο χομπιστα,ιδιαιτερα για τον λογο οτι χαιρει ιδιαιτερης φροντιδας συγκριτικα παντα με το απλο χαλικακι που χρησιμοποιηται κατα κορον ειδικα στις αρχες ενος νεου ενυδρειου......

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Κώστα εγώ προτείνω ότι είναι εύκολο για έναν αρχάριο, και λογικά είναι το χαλικάκι, :hysterical: ούτε προτείνω έναν αρχάριο να φλομώσει το ενυδρείο του με φυτά, ούτε προτρέπω κάποιον να βάλει άμμο στο ενυδρείο του.

Απλός ήθελα να τονίσω ότι και με την άμμο έχουμε άρτια ανάπτυξη φυτών όχι ότι δεν μπορούμε να την έχουμε και με το χαλίκι. Απλός παρατήρησα αρκετή χομπιστες που αποκτούν μια εμπειρία και θέλουν να κάνουν ένα βήμα παραπάνω υπάρχουν κάποιοι άλλοι καλοπροαίρετα μεν αλλά τελείως λανθασμένα αποθαρρύνουν τον χομπιστα να ασχοληθεί με την άμμο. Με απλά λόγια την χαντακώνουν.

Απλός θέλει προσοχή στο μέγεθος του κόκκου και στην ποιότητα της άμμου και να τηρηθούν κάποιες αρχές. Όποιος αισθάνεται ώριμος μπορεί να το επιχειρήσει. Είναι κάτι ανάλογο όταν από τελείως αρχάριοι με εύκολα ψάρια κάνουμε κάποια στιγμή ένα βήμα μπροστά και μεταβαίνουμε στους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλημερα,

3-3 συντομες ερωτησουλες εχω να σου κανω για την αμμο.

1) Ενυδρειο με χαλικι και οχι full planted χρησιμοποιουμε σκουπα βυθου... Με την αμμο τι κανουμε?

2) Επειδη η αμμος δεν "αναπνεει" δεν δημιουργουνται χημικες ή αλλες ενωσεις επικινδυνες για τα ψαρια? (ελπιζω να μην ειπα κοτσανα).

3) Αμμο μπορεις να βαλεις σε οποιοδηποτε ειδος ψαριου? (εννοω να μοιαζει με το φυσικο τους περιβαλον π.χ. δισκους) ή για καποια ειδη ειναι απαγορευτικο?

4) χρειαζεται καποια ειδικη φροντιδα?

Οπως καταλαβες δεν εχω ιδεα για αμμο, μιας και δεν μου την εχει προτεινει κανεις. Ετσι ειπα να ρωτησω τον ειδικο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χρηστο καλημερα,

3-3 συντομες ερωτησουλες εχω να σου κανω για την αμμο.

1) Ενυδρειο με χαλικι και οχι full planted χρησιμοποιουμε σκουπα βυθου... Με την αμμο τι κανουμε?

2) Επειδη η αμμος δεν "αναπνεει" δεν δημιουργουνται χημικες ή αλλες ενωσεις επικινδυνες για τα ψαρια? (ελπιζω να μην ειπα κοτσανα).

3) Αμμο μπορεις να βαλεις σε οποιοδηποτε ειδος ψαριου? (εννοω να μοιαζει με το φυσικο τους περιβαλον π.χ. δισκους) ή για καποια ειδη ειναι απαγορευτικο?

4) χρειαζεται καποια ειδικη φροντιδα?

Οπως καταλαβες δεν εχω ιδεα για αμμο, μιας και δεν μου την εχει προτεινει κανεις. Ετσι ειπα να ρωτησω τον ειδικο :buttrock:

Ξεθαύω το θέμα επειδή με ενδιαφέρουν και μένα τυχόν απαντήσεις στα παραπάνω ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαύω το θέμα επειδή με ενδιαφέρουν και μένα τυχόν απαντήσεις στα παραπάνω :buttrock:

:rasp:

Και πολυ καλα κανεις πιστευω πως αυτες οι τυχον απαντησεις θα ενδιαφερουν αρκετους χομπυστες και δεν εισαι ο μονος..Και εγω μεσα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλημερα,

3-3 συντομες ερωτησουλες εχω να σου κανω για την αμμο.

1) Ενυδρειο με χαλικι και οχι full planted χρησιμοποιουμε σκουπα βυθου... Με την αμμο τι κανουμε?

Αν θέλεις δεν βάζεις και αν βάλεις βάζεις φυσικά με ελαφριά αναρρόφηση μην ρουφήξεις και την άμμο. Βασικό ποτέ δεν ανασηκώνουμε την άμμο (όσο μπορούμε φυσικά). Τα ενδεχόμενα ιζήματα είναι πάνω πάνω και λόγο της μικρής κοκκομετρίας δεν είναι δυνατών να εισχωρήσουν προς τα κάτω. Συνήθως μαζεύονται κάποια ιζήματα κοντά στης ρίζες των φυτών κτλ.

Προσωπικά δεν βάζω ποτέ σκούπα βυθού στην άμμο.

2) Επειδη η αμμος δεν "αναπνεει" δεν δημιουργουνται χημικες ή αλλες ενωσεις επικινδυνες για τα ψαρια? (ελπιζω να μην ειπα κοτσανα).

ή άμμος αναπνέει αλλά με τους δικούς της ρυθμούς αν έχουμε και λίγο παχύ στρώμα άμμου δημιουργούμε αναερόβιες περιοχές που έχουν πολύ θετική επίδραση στην βιολογία του ενυδρείου μας και όχι αρνητικές όπως λανθασμένα πολύ πιστεύουν.

3) Αμμο μπορεις να βαλεις σε οποιοδηποτε ειδος ψαριου? (εννοω να μοιαζει με το φυσικο τους περιβαλον π.χ. δισκους) ή για καποια ειδη ειναι απαγορευτικο?

Δεν υπάρχει απαγορευτικό είδος ψαριού για την άμμο αντιθέτως με το χαλίκι…

4) χρειαζεται καποια ειδικη φροντιδα?

Αν εξαιρέσουμε την σκούπα τότε δεν έχει τίποτε το ιδιαίτερο σε σχέση με το χαλίκι αρκεί να αγοράσουμε μια καλή ποιότητα άμμου σε ενυδρεία που δεν έχουμε δραστηριότητα στον βυθού. Ενώ σε ενυδρεία με έντονη δραστηριότητα του βυθού δεν μας πολύ απασχολεί η ποιότητα της άμμου.

Αλλά σε στης δυο περίπτωσης πρέπει ο κόκκος της άμμου να μην είναι αιχμηρός φυσικά το ίδιο ισχύει και για το χαλίκι.

Οπως καταλαβες δεν εχω ιδεα για αμμο, μιας και δεν μου την εχει προτεινει κανεις. Ετσι ειπα να ρωτησω τον ειδικο :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις Χρήστο ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!

Και κάτι τελευταίο. Έχω χαλίκι κάτω από την άμμο. Αυτό είναι σωστό για την βιολογία του νερού στο μέλλον; Επίσης είπε κάποιος ότι κάποια στιγμή χαλίκι και άμμος θα γίνουν ένα. Αυτό πάλι τεχνικά είναι λάθος; Από αισθητικής άποψης συναντάτε σε ενυδρεία χαλίκι μαζί με άμμο ανακατεμένα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...