Jump to content

Προβλημα με Po4 και No3


kostasthess_

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά... έχω ένα πρόβλημα με τις μετρήσεις...Το ενυδρείο τρέχει 4μήνες είναι 80λίτρα καθαρά περίπου 65...απο ψάρια μέσα έχω 5 γκάπυ 1 ΣΑΕ και καμιά 25αριά μικρά...

Από φυτά: Rotala wallichii(έχει μεγαλώσει πάρα πολύ και έχει αρχίσει να κοκινίζει επάνω επάνω),Ludwigia palustris red(έχει γίνει θηρίο), (Cryptocoryne wendii red(ε δεν πάει και τόσο καλά),Cabomba caroliana(έχω βαρεθεί να τις κλαδεύω),Hygrophila polysperma(ξύπνησε επιτέλους και πήρε τα πάνω της), Ceratopteriw thalictroides(μεγαλώνει,και μεγαλώνει και μεγαλώνει...)Java moss δεμένη σε ξύλο(την έβαλα προχθες)

Υπόστρωμα TETRAPLAN και απο πάνω χαλαζιακό χαλίκάκι...

Φωτισμός 2χ20W μια aquaglo kai mia powerglo με ανακλαστήρες και οι 2...Φωτοπερίοδος 10 ώρες

Τα φυτά πιστέυω ότι τρέφονται απο το υπόστρωμα και μεγαλώνουν τόσο πολύ...

μετράω με τεστ Τετρα ΡΟ4=0 και ΝΟ3<12,5

επειδή μου είπατε ότι ίσως αστοχία υλικού των τεστ προμηθεύτηκα εδώ και 10 μέρες

τεστ ΝΟ3 και ΡΟ4 της salifert...

και με μεγάλη έκπληξη μετράω ΝΟ3=0 και ΡΟ4=0

εδώ και 5 μέρες ρίχνω καθημερινά απο 2,5ml Nitrogen kai Phosphorus της Seachem(να πώ ότι αυτή είναι η προτεινόμενη εβδομαδιάια δοσολογία και εγώ την ρίχνω κάθε μέρα...)

Τι περιπτώσεις υπάρχουν και είναι οι μετρήσεις 0??μήπως τα καταναλώνουν όλα τα φυτά...?τόση μεγάλη ποσότητα να καταναλώνεται είναι εφικτό?Για πέιτε ρε παιδιά γιατί θα σκάσω...

Υ.Γ. να προσθέσω ότι έχω καφέ πράσινη άλγη στο τζάμι και αρκετή τριχοειδή σε μερικά φυτάκια....

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο τεστ φαίνεται πιο λογικό το δεύτερο με το ΝΟ3 στο 0 είναι λίγο περίεργο αν είχες τέτοια τρομερή έλλειψη όπως αναφέρεις τότε τα φυτά λογικά δεν θα αναπτύσσονταν καθόλου ή νωχελικά. Αλλά εσένα με εξαίρεση ένα δυο αναπτύσσονται μια χαρά πράγμα που δείχνει ότι τα θρεπτικά συστατικά επαρκούν για να αναπτύσσονται τα φυτά.

Μήπως έχει αστοχία το δεύτερο τεστ? κάνε μια μέτρηση του ΝΟ3 στο δίκτυο και με τα δυο τεστ και κοίτα το αποτέλεσμα, συνήθως όλα τα δίκτυα νερού έχουν κάποια νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...