Jump to content

Καλώς σας βρήκα


SpiChri

Recommended Posts

Χαιρετω όλο το φορουμ,

Πρωτο μου post εδω κι ηθελα απλα να δωσω το παρον και να σας ενημερωσω οτι ειμαι πολυ νεος στα ενυδρεια. Μολις πριν ενα μηνα εφτιαξα το πρωτο μου ενυδρειο χωρητικοτητας 100lt που μεσα φιλοξενω κυριως χρυσοψαροειδη, γκουραμι, κογκολεζο και καποιο ειδος καθαριστη (οχι γλυφτη)

Δεν εχω ζωντανα φυτα τουλαχιστον για αρχη γιατι ο χρονος μου ειναι περιορισμενος. Η αληθεια ειναι οτι ημουν τοσο ενθουσιασμενος με το να φτιαξω το ενυδρειο που δεν ψαχτηκα πολυ για να το στησω σωστα με αποτελεσμα να περασω μια τραγικη περιοδο 7-10 ημερων οπου καθε μερα εχανα ενα ψαρι.

Ελπιζω τωρα να μπηκαν στο σωστο δρομο... :hysterical:

Παρακατω σας δειχνω το ενυδρειο μου οπως ειναι τωρα. Θα εκτιμουσα τυχον σχολια - παρατηρησεις

dsc00805uc8.jpg

Φιλικα, Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

καλωςηρθες στην παρεα μας.

αφου ζητας την αποψη μας,εγω ειμαι γενικα υπερ του φυσικου διακοσμου,ποτε γεφυρουλες κλπ....απλα δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!!

Η αιτία των απωλειών των ψαριών ήταν η μη εφαρμογή των κανόνων "στρωσίματος". Πιστεύω ότι όλα πλέον είναι εντάξει και το ενυδρείο σου έχει ωριμάσει βιολογικά.

Θα συμφωνήσω και εγώ περί της "φυσικότητας" ενός ενυδρείου. Αλλά αυτά είναι γούστα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες φιλε SpiChri!!!

οπως ειπε ο ΨΑΛΤΗΣ Ν. αναλογως τα γουστα για την διακοσμηση του ενυδρειου,και εγω ειμαι του φυσικου,μην σε τρομαζει ομως ο χρονος σου ,οτι και να αποφασισεις να βαλεις εστω και ζωντανα φυτα το χομπι μας ,μας επιτρεπει να αφιερωνουμε αμα θελουμε ελαχιστο χρονο γι'αυτο.

αυτο που με χαροποιει ιδιαιτερα ειναι οτι σχεδον καθε μερα εχουμε και νεο μελος στο forum μας που παει να πει οτι εχουμε πολυ κοσμο στην ωραια μας ενασχολησει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και χαιρετισμο. ομολογω οτι δεν το περιμενα. Αν και προερχομαι απο forum τεχνολογιων (GPS κτλ) οπου η απηχηση ισως ειναι μεγαλυτερη και οι απαντησεις αμεσοτερες βλεπω οτι εκανα λαθος οταν αρχικα νομιζα πως η κουβεντα θα εχει πιο αργους ρυθμους.

Για το ενυδρειο τωρα συμφωνω μαζι σας οτι το φυσικο δεν εχει καμια σχεση με το τεχνητο, απλα θεωρησα οτι σαν αρχη και με τον περιορισμενο μου χρονο καλο θα ηταν να ξεκινησω με ενα τεχνητο, να μαθω διαφορα πραγματα, να ξετριψω και αργοτερα να προχωρησω ενα βημα παραπερα.

Επανερχομαι ομως με κατι το οποιο με ανησυχει παρα πολυ και που μου δειχνει οτι μαλλον το ενυδρειο εξακολουθει να εχει προβλημα.

μετρησα καποιες τιμες στο νερο και βρηκα τα εξης:

ΝΟ3 περ 150 (!!!)

ΝΟ2 0

GH 14 (Η σκληροτητα αν δεν κανω λαθος)

Ph 7,5

Κατι πρεπει να κανω αμεσα αλλα δεν ξερω τι.

Το κακο ειναι οτι εδω που βρισκομαι δεν ξερει κανεις να με βοηθησει και σε κανα 2 petshop που εχω παει δεν υπαρχει και διαθεση βοηθειας...

Έγινε επεξεργασία - SpiChri
Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπως υπερβολικο το 150 στα νιτρικα..!!!!!

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,και ακριβως με τι ειδους τεστ μετρας...?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα άρθρα που φιλοξενεί το φόρουμ και να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Εκεί θα αναγνωρίσουμε τα ψάρια σου (καλό θα ήταν να δεις κατα πόσο είναι συμβατά μεταξύ τους) και θα σου προτείνουμε αρκετές έξυπνες λύσης για να βελτιώσεις το ενυδρείο σου και την συντήριση του!

Καλό διάβασμα και πολύ υπομονή!

:hysterical:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...