Jump to content

Αναγνώριση Ζευγαριού Δίσκων


ApostOik

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το Forum :hysterical:

Καταρχήν δυο λόγια: Ασχολούμαι περίπου 15 χρόνια με ενυδρεία στην αρχή με γλυκό και εν συνεχεία με θαλασσινό. Το τελευταίο διάστημα λόγω μετάθεσής μου στον βόρειο Έβρο αναγκάστηκα και γύρισα στο γλυκό με επιμονή να καταφέρω να ζευγαρώσω δίσκους.

Το νερό που χρησιμοποίησα είναι από αντίστροφη όσμωση (120λτ). Το γέμισα με φυτά με σύστημα διοξηδίου και πρόσθεσα από ψάρια:

1) 21 neon

2) 6 Corydoras

3) 2 πλακόστωμους πολύ μικρού μεγέθους

4) 4 γαρίδες

5) 2 clams

6) Ηρθε λοιπόν η ώρα για το πολυπόθητο ζευγάρι δίσκων μιας και λόγω των λίγων λίτρων νερού δεν έχω την δυνατότητα να βάλω κοπάδι και να ξεχωρίσουν μόνοι τους! Δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπάρχουν μαγαζιά με δίσκους σε μεγάλο μέγεθος (12 εκ.). Μετά από πολύ κόπο βρήκα σε ένα κατάστημα στην Ξάνθη και τους οποίους κατόπιν συνενόησης μου τους έστειλε!!!

Πως μπορώ να ξεχωρίσω αν όντως είναι ζευγαρί??? Η αλήθεια είναι ότι εδώ και τρεις μέρες που τους έχω πάνε συνέχεια μαζί. αλλά...

Σας στέλνω μια φωτογραφία του ενυδρείου για να μου πείτε μια γνώμη

Please Help me με το ζευγάρι τι πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ :hysterical:

post-5709-1195401521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας...!!!

κατ'αρχας.εχεις βαλεις νεον μαζι με δισκους...κακη επιλογη νομιζω λογω θερμοκρασιας.τα νεον δεν θελουν θερμοικρασιες ανω των 26,αντιθετα με τους δισκους...

απο την αλλη νομιζω οτι ειναι λιγα τα λιτρα του ενυδρειου σου,ακομη και για 2 δισκους(μην ξεχνας οτι εχεις και αλλα ψαρακια μεσα...)

οι πλακοστομοι αν και μικροι,δεν ενδυκνυται για παρεα με δισκους,για τον λογο οτι πολλες φορες κολανε πανω στους δισκους γιατι τους πςρνανε για αλγη..!!! και ετσι τους στρεσαρουν...

οπως βλεπεις καλε μου φιλε,το τελευταιο πραγμα ειναι να δουμε αν οι δισκοι σου ειναι ζευγαρι,συγκριτικα με τα υπολοιπα προβληματακια........

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την γρήγορη απάντηση!

Το γνωρίζω ότι δεν κάνουν μαζί neon με δίσκους λόγω θερμοκρασίας αλλά είναι σχεδόν τα μόνα φυλήσυχα ψάρια με τόσο ωραία χρώματα οπότε είπα να τα βάλω και όσο αντέξουν!!!

Το βασικό είναι μέχρι να βρώ το ζευγάρι μετά θα τα μετακομίσω μαζί και τα μικρά έως τώρα πλακόστωμα...

αλλα...

Καλώ θα ήταν να ποστάρω τις φωτογραφίες των δίσκων τι λες?

Η θερμοκρασία είναι στους 26 και το PH 6.68

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν κάνουν μαζί neon με δίσκους λόγω θερμοκρασίας αλλά είναι σχεδόν τα μόνα φυλήσυχα ψάρια με τόσο ωραία χρώματα οπότε είπα να τα βάλω και όσο αντέξουν!!!

κακως φιλε μου σκεφτεσαι με τετοιον τροπο :hysterical: .ας επαιρνες καρδιναλιους που μοιαζουν με τα νεον και ζουνε ανετα στις θερμοκρασιες και τα νερα των δισκων...

απο την αλλη εχεις χαμηλα την θερμικρασια για δισκους.το μινιμουμ ειναι οι 27....

νομιζω οτι πρεπει να ξανασκεφτεις τη συνθεση των ψαριων σου και το τι θελεις ακριβως να κανεις.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις δίκιο μάλλον θα βγάλω τα neon στο μικρό ενυδρείο που έχω και θα τους φτιάξω ένα βιότοπο εκεί με τις συνθήκες τους.

Με τα δισκάκια μου τι να κάνω?

Μέσα στα τόσα χρόνια πήρα ένα κοπάδι και μου ξεχώρισαν αλλά δυστυχώς τα έδωσα και δεν πρόλαβα να δω συνήθειες κτλ και πως ξεχωρίζουν...

Από την άλλη στα μαγαζιά πουλάνε και λένε ότι θέλουν.. δεν μπορείς να εμπιστευτείς κανένα...και εδώ δεν έχουμε και πολλές επιλογές????

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια.και ειναι δυσκολο επισης να εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι.

συνηθως εαν και εφοσον ειναι αρκετα μεγαλοι ,μπορεις ννα ξεχωρισεις απο τα πτερυγια τους,αλλα για μεγαλυτερη σιγουρια ειναι οταν γινεται το ζευγαρωμα...

εκει θα δεις,οταν βγουνε τα οργανα αναπαραγωγης,ποιος ειναι ποιος.........

κατα τα αλλα,μαλλον παιξε κανα λαχειο αν σου βγει με τη μια ζευγαρι,γιατι μαλλον σιγουρα με τετοια τυχη θα κερδισεις πολλα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι από τα ωραιότερα ψάρια γλυκού νερού!

Και επιπλέον κερδίζουν όλο και παραπάνω Fan!

Μάλλον τελικά να τα παρατήσω με τα ζευγάρια μιας και το λότο ή κλπ όπως λέτε είναι πιο εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω αγαπητέ φίλε είσαι απο θεσσαλονίκη

Ποιος πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο κατάστημα ώστε να απευθυνθώ και βρώ ένα ζευγάρι δίσκων?

Γιατι με την λογική μόνο: ότι είναι δύσκολο και τα περί τύχης δεν κάνουμε τίποτα!

Σκοπός είναι να δώσουμε λύση στο πρόβλημα!

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζερι από δίσκους? ποια η διαφορά στα πτερήγια που προανέφερες?

Ζευγαρώνουν αν είναι από διαφορετικό είδος

Link to comment
Share on other sites

αν και ανηκω και εγω στους επαγγελματιες του χωρου και της θεσ/νικης,εντουτοις καλο ονομα εχει ο συναδελφος''ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ'' εδω στην θεσ/νικη σε εισαγωγες σε δισκους.....

και βεβαια ζευγαρωνουν αν ειναι απο διαφορετικο ειδος,και το γεννητικο οργανο των αρσενικων ειναι μυτερο και στενο ενω αντιθετα των θηλυκων ψαριων ειναι πλατυ και πιο χοντρο...

αυτο το τελευταιο ειναι ενα θεωρητικο στοιχειο για να δεις αν εχεις οντως ζευγαρι,και μονομ την στιγμη της αναπαραγωγης,αλλιως ειναι πιθανο να δεις 2 θυληκα να προσπαθουνε να γονιμοποιησουν ανεπιτυχως τα αυγα τους....

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω δυο φωτογραφίες των ψαριών μου

post-5709-1195409838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω δυο φωτογραφίες των ψαριών μου

post-5709-1195410043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι κακη,..?η εχει θολο ματι...??

(αν περιμενεις παντως να σου βρουμε το φυλλο του...κομματακι δυσκολο το βλεπω...)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση φίλε klaz

αλλά φαντάζομαι το αναπαραγωγικό όργανο και στις δυο περιπτώσεις εμφανίζεται την τελευταία περίοδο (μέρες) της αναπαραγωγής...

άρα παρόλο το μέγεθως των ψαριών είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι κακή απλός ήθελα να δείτε τα ψάρια, φαντάζομαι ότι είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κάποιος το είδος αν και αυτός που μου τα εστειλεέίναι σίγουρος ότι είναι αρσενικό - θηλυκό τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια φιλε μου,και ριξε κανα ψαξιματακι και κανα διαβασματακι εδω μεσα...υπαρχει υλικο φιλε μου...

καλη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

να εισαι βέβαιος οτι κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά μονο υποθετικά, υπαρχουν πολλα υποτιθέμενα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν το αρσενηκο απο το θηλυκό αλλα τιποτε δεν ειναι βέβαιο

Έγινε επεξεργασία - Yiannis59
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο καφέ έχει ποιο μεγάλα πτερύγια και το πάνω και το κάτω

επιπλέον τα δυο που προεξέχουν κάτω δεξιά και αριστερά είναι ποιο μακριά και μυτερά, επιπλέον το κεφάλι του καφέ είναι λίγο ποιο χοντροκομμένο αυτά τα στοιχεία είναι που μπορώ να καταλάβω εγώ με την πολύ μικρή μου πείρα σε δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Μην με βάζεις σε πειρασμό και γίνω ρεζίλη με προβλεψεις οπως ειπα υπαρχουν πολλα ..... αλλα δεν ισχυουν παντα ψαρι που ειμουν 100% σίγουρος οτι ειναι αρσενικό απο τα διαφορά χαρακτηριστικά μου εκανε αυγουλακια

Link to comment
Share on other sites

πλάκα θα έχει να δω να γενάει το αρσενικό και να γονιμοποιεί το θυληκό!!!

Ξέρει κανείς τι συνθήκες πρέπει να υπάρχουν για να ζευγαρώσουν PH GH KH κτλ?

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις......?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν μιλαμε για αγριους,νομιζω οτι με πεχα 7 η και λιγο πιο κατω ειμαστε μια χαρα,με μια ολικη σκληροτητα κατω απο 5,καιανθρακικη καλο θα ειναι να ειναι γυρω στο 4-5.

οπως σου ξαναειπα φιλε μου,ψαξε καλα εδω μεσα,υπαρχουν ολες οι απαντησεις στις ερωτησεις σου...

Link to comment
Share on other sites

Φλε μου Κωστακη sorry που θα διαφωνήσω αλλα για σωστή γονιμοποίηση των αυγών το 6,7 χρειάζεται και στο 7 θα γινει δουλειά αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει και διαβάζω όλα τα άρθρα που έχετε γράψει καθώς επίσης και όλες τις απαντήσεις

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που παρατήρησα?

Μόνο οι δίσκοι και όχι! τα υπόλοιπα ωάρια ανασάνουν βαριά! (ανοίγουν πολύ τα βράγχια) για ποιο λόγω στο ενυδρείο υπάρχει πολύ οξυγόνο και καλή κίνηση νερού

Δεν είναι περίεργο?

Link to comment
Share on other sites

Φλε μου Κωστακη sorry που θα διαφωνήσω αλλα για σωστή γονιμοποίηση των αυγών το 6,7 χρειάζεται και στο 7 θα γινει δουλειά αλλα....

και βεβαια το ξερω γιαννη μου,αλλα θεωρησα σωστο να μην ασχοληθω τοσο συγκεκριμενα,αφου ο φιλος μας δεν ξερει καν αν εχει ζευγαρι,και δεν ηθελα να τον μπερδεψω.... :hysterical::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Kata τη δικη μου γνωμη και απο την πειρα μου σαυτα τα ψαρια μου λεει πως ο δευτερος εικονιζομενος

Δισκος ειναι αρσενικος με 99% σιγουρια αφηνοντας το 1% για τους παραπανω λογους που προαναφερθηκαν

οι συνχομπιστες.Η πρωτη φωτο. δεν με βοηθαει μιας και το ψαρι δεν ειναι προφιλ.Μια επισυμανση Τα κοκκινα Νεον μπορουμε να τα εχουμε με τους Δισκους χωρις κανενα προβλημα και οχι της λογικης οσο αντεξουν

εγω τα φιλοξενω εδω και πολυ καιρο χωρις την παραμικρη απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στράτο καλησπέρα

Να φανταστείς ότι τον μπλε (2ο φώτο δίσκο μου τον έδωσαν για θυλικό)!!!

Επισυνάπτω δεύτερη Φώτο του πρώτου μήπως και καταλάβουμε κάτι...

Ευχαριστώ για την προσπάθεια

post-5709-1195483057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...