Jump to content

Αναγνώριση Ζευγαριού Δίσκων


ApostOik

Recommended Posts

και εγω παντως χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια νομιζω οτι ο μπλε μαλλον θυληκος πρεπει να ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ApostOik,οπως λενε ολοι και αληθευει ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρισουμε το φυλο.Διαβαζοντας τα βιβλια γραφουν για διαφορες που υπαρχουν στα οργανα παραγωγεις οπως σωστα προαναφεραι ο ΚλΑΖ,δια φορες στο κεφαλι οπως και στα πτερυγια.Κρατωντας το τελευταιο οπου παρατηρωντας τα δικα μου ζευγαρια

εχω παρατηρησει πως παντα μα παντα τα αρσενικα ειχαν μεγαλυτερα πτερυγια απο τα θυλικα.Παρατηρωντας

ψαρια φιλων και στα καταστηματα που επισκευτομαι βλεπω πως υσχιει το ιδιο ετσι εχω καταληξει στο συμπερασμα πως σε ζευγος Δισκων παντα εχει μακρυτερα τα 2 κατω πτετυγια του.Οταν τα ψαρια ειναι μενηλικα και μεγαλα σε μεγεθος τοτε παρατηρεις διαφορες στο κεφαλι τους,ετσι βλεποντας το δικο σου τον Μπλε θεωρησα πως τα πτερυγια του ειναι αρκετα μακρια,βλεπωντας ομως την δευτερη φωτο του 1 Δισκου και μετρωντας παρατηρω πως

τα δικα του πτερυγια ειναι μεγαλυτερα σε μηκος απο του Μπλε.Δυστυχως λοιπον αλαζω την θεωρια μου και λεω πως αν τα δυο ψαρια ειναι ιδια σε μεγεθος και ο Μπλε εχει πιο κοντα πτερυγια τοτε αυτη ειναι η θυλικια.

Και παλι φυσικα υποθεσεις κανουμε και ποτε μα ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Ελπιζω να μην σε ζαλισα...... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο και klaz,

Τελικά όπως λέτε και σαν πιο expert στους δίσκους, λέω να πάρω άλλους δυο στην τύχη να βάλω μια τετράδα από διάφορα χρώματα λέω να πάρω άλλους δυο κόκκινους και μόλις κάτσει ένα ζευγάρι μεταξυ των διαφορετικών χρωμάτων θα χαρίσω τους δυο που θα απομείνουν για να είμαστε όλοι καλά μιας και τα 120 λίτρα που έχω αυτή την στιγμή είναι λίγα γα όλη την παρέα......

Θα ανεβάσω λίγο και την θερμοκρασία στους 28 και βλέπουμε....

Εσείς πως βρήκατε τα ζευγάρια? από κοπαδιά ξεχώρισαν?

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πως βρήκατε τα ζευγάρια? από κοπαδιά ξεχώρισαν?

εγω ημουν τρελλα ατυχος...!!! αφου απο συνολικα 11 ψαρια ειχα μονο 1 αρσενικο...!!!!!!!!!!!,οταν βεβαια σιγουτευτηκα, φροντισα να το αλλαξω σουμπιτο..... :hysterical::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως κανένας γνωρίζει τι φάρμακο να πάρω για το Ick αλλά!!! να μην επιρεάζει φυτά, βιολογία, clam κτλ?????? :hysterical: και αν είναι δυνατόν να μην θέλει αλλαγές νερού?γιατί έχω παραγγείλει αντίστροφη όσμωση και δεν μου έχει έρθει ακόμα!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειακο αλατι γλυκου νερου.....

απο τα καλυτερα ειναι αυτο της API.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Klaz φαντάζομαι ότι ψάχνοντας για το συγκεκριμένο αλάτι εδώ πανι μόν μαγειρικό θα έχουν να μου δώσουν χα χα....... :hysterical: το συγκεκριμένο αλάτι είναι αυτό που λέγεται στο Forum που το βάζουν και στα ενυδρεία με δίσκους......?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συνολο απο τα οκτο ψαρια βγηκαν 3 ζευγοι και ταπο ταλλα 2 που ηταν ιδιοι αρσενικοι ανταλαξα τον ενα με ενα θηλικο και τωρα ειναι 4ζευγοι και ολα αυτα λειτουργεισα συμφωνα με το κρητηριο των πτεριγιων που σου ειπα πιο πριν.Στην περιπτωση σου νομιζω οτι ειναι νωρις για να αγορασεις αλλα 2,ανεβασε την θερμοκρασια σου σταδιακα στους 28/ ωστε να αρχισουν να διεγειρονται να αρχισουν τα τρεμουλιασματα και γενικοτερα δωστους χρονο να προσαρμοστουν και στην συνεχεια βλεπουμε.

Στρατος φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο καλημέρα,

Τελικά θα κάνω αυτό που λες, θα τσιμπίσω λίγο την θερμοκρασία στους 28 θα τους δώσω λίγο χρόνο μαζί και βλέπουμε.....

Αν χρειαστεί μπορεί αργοτερα να πάρω άλλους δυο.

Μπράβο πάντως για την δική σου επιτυχία ελπίζω να μπω στα βήματά σου.

Καλημέρα και σε όλα τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε το έπιασες το νοούμενο ότι εδώ πάνω στην Ορεστιάδα το μόνο που μπορώ να βρώ είναι μαγειρικό και αυτό που ρείχνουν στους δρόμους!!! και φυσικά δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του API klaz Δυστυχώς. :hysterical:

Το μόνο που βρήκα είναι λίγο Ektozon Το οποίο χρησιμοποιούσα για χρόνια και φαίνεται να κάνει δουλειά... χωρίς μακάβρια αποτελέσματα για τα ευαίσθητα....

Ευχαριστώ πολύ για όλα παιδιά....... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και το εκτοζων ειναι μια χαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο καλημέρα,

Τελικά θα κάνω αυτό που λες, θα τσιμπίσω λίγο την θερμοκρασία στους 28 θα τους δώσω λίγο χρόνο μαζί και βλέπουμε.....

Αν χρειαστεί μπορεί αργοτερα να πάρω άλλους δυο.

Μπράβο πάντως για την δική σου επιτυχία ελπίζω να μπω στα βήματά σου.

Καλημέρα και σε όλα τα παιδιά!

Το 28 δεν είναι "τσίμπημα" ,για τους δίσκους,είναι η θερμοκρασία που πρέπει να έχεις (μίνιμουμ) .30+ για θεραπεία

'Οσο για το φύλλο αν διακινδυνεύσουμε μια πρόγνωση (γιατί σίγουρος δεν μπορείς να είσαι) και να χαρακτηρήσουμε τον έναν αρσενικό και τον άλλο θηλυκο,από τις φώτο ο καφέ είναι ο αρσενικός (υπάρχει μία θεωρία για τις προεκτάσεις των πτερυγίων ,οι οποίες αν τέμνονται έξω απ'την ουρά είναι αρσενικός -καφέ ,αν όχι θηλυκός :hysterical: ).Και πάλι όμως με κάθε επιφύλαξη .

Link to comment
Share on other sites

Το 28 δεν είναι "τσίμπημα" ,για τους δίσκους,είναι η θερμοκρασία που πρέπει να έχεις (μίνιμουμ) .30+ για θεραπεία

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν και εντελώς αρχάριος, προσπαθώ να διαβάζω για τους δίσκους γιατί σκοπεύω να βάλω κι εγώ στο κοντινό μέλλον. Βρήκα λοιπόν το εξής site: http://www.geocities.com/nkyriaku/Articles.htm

Πήγαινε στο section 'Ζευγάρωμα' και μετά στο 'Ξεχωρίζοντας τα Αρσενικά από τα Θηλυκά' (δυστυχώς δε μου επιτρέπει να κάνω copy/paste)

Εγώ πάντως από αυτά που λέει εκεί στο site μου φαίνεται ότι ο καφέ είναι αρσενικός και ο μπλε θηλυκός όπως είπαν οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αυτήν την θεωρία την έχω διαβάσει αλλά δεν έχω καταλάβει τι εννοούν όταν λένε να τέμνονται? Δηλαδή θα προεκτείνονται μακρύτερα από την ουρά και θα τέμνονται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα δεν γινοταν γιαννακη μου.μπραβο σου..!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και πάλι θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι είναι απλά μια ένδειξη... ο μόνος σίγουρος τρόπος για να αναγνωριστεί το φύλο είναι κατά την διάρκεια της γονιμοποίησης :hysterical:

Όντως το σχέδιο είναι super Γιάννη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ είσαι κατατοπιστικότατος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...