Jump to content

Τεστ Po4, Fe & Cu...


Recommended Posts

καλησπέρα,έχω αγοράσει μέσω ιντερνετ το aqua-test box sera.το αγόρασα επειδή το βρήκα φθηνό στο ebay.

η ερώτηση είναι η εξής:

εκτός από τα κλασικά τεστ ΝΗ3,ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3,ρΗ σκληερότητα έχει και τεστ PO4, Fe & Cu.Αυτά τι μου δείχνουν ως προς το ενυδρείο μου???χρησιμέυουν σε κάτι,να τα κάνω ή είναι πλεονασμός????Κι αν είναι χρήσιμα σε τι ποσότητα πρεέπι να τα έχω???

Link to comment
Share on other sites

Το PO4 χρειάζετε.Μπορεί να ανέβουν τα φωσφορικά από (υπερβολικό ταισμα).Οπότε καλό είναι τα ελέγχουμε αρκετά συχνα.Το Fe είναι απαραίτητο εάν έχεις φυτεμένο ενυδρείο.Το Cu δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο σε ευδρείο γλυκου νερού

Link to comment
Share on other sites

Το PO4 χρειάζετε.Μπορεί να ανέβουν τα φωσφορικά από (υπερβολικό ταισμα).Οπότε καλό είναι τα ελέγχουμε αρκετά συχνα.Το Fe είναι απαραίτητο εάν έχεις φυτεμένο ενυδρείο.Το Cu δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο σε ευδρείο γλυκου νερού

να συμπληρωσω οτι ουτε το fe(σιδηρος),ειναι ιδιαιτερως απαραιτητο,αφου ετσι κι αλλιως σδον ποτε δεν προκειται να μας δειξει με αξιοπιστια το ποσοστο σιδηρου μεσα στο ενυδρειο μας...
Link to comment
Share on other sites

Το ΡΟ4 τι τιμές πρέπει να έχει????μηδενικά??????

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΟ4 τι τιμές πρέπει να έχει????μηδενικά??????

ας πουμε ....οχι ακριβως σε οτι εχει να κανει βεβαια με φυτεμενο ενυδρειο.....εε.??

εννοοω,οτι σε ενα φυτεμενο,επειδη παντα ο φοβος της αλγης πλανιεται,μετραμε προσεχτικα τα νιτρικα και τα φωσφορικα μας...εδω πρεπει να υπαρχει η ''σχεση'' του περιπου 1/12,οπου το 1 μερος ειναι τα φωσφορικα ,και το 12 τα νιτρικα μας,αρα μιλωντας ΠΑΝΤΑ στο περιπου θα ελεγα οτι αν ειμαστε καπου εκει,δεν θα δουμε συντομα αλγη στο ενυδρειο μας......

ταδε εφη....klaz..... :hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...