Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΟ ΨΑΡΙ


Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του aquazone. Αυτό είναι το πρώτο μύνημα που στέλνω στο Forum και το πρώτο μου πρόβλημα όσο αφορά το ενυδρείο. Έχω τρία ψαράκια έναν μονομάχο ενα αγγελόψαρο και ένα orenta. Το orenta τις τελευταίες μέρες δεν κολυμπά φυσιολογικά βρίσκεται συνέχεια στην επιφάνεια και με πολύ δυσκολία μπορεί να φτάσει στον βυθό. Επίσης έχει χάσει την ενεργετικότητα του.Δεν εχω παρατηρήσει καμιά άλλη αλλαγή στο ψάρι αυτό αλλα ούτε και στα υπολοιπα δύο που βρισκονται στο ενυδρειο μου εδώ και ένα μηνα. Τι νομίζετε οτι συμβαίνει;

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 26C και το ph στους 7,5 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μετρήσεις από αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και σκληρότητες για να καταλάβουμε καλύτερα τις συνθήκες του νερού σου :busted_cop:

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Καλό είναι να ανοίξεις ένα καινούργιο post στην κατηγορία welcome για να μας δώσεις μια καλύτερη περιγραφή του ενυδρείου και του εξοπλισμού σου.

Ααα, και καλωσήρθες στο forum μας :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα.

To ενυδρείο σου είναι 21 λίτρα; Φίλτρο έχεις; Το έχεις στρώσει με κάποιο τρόπο;

Πες μας για τις μετρήσεις που λέει ο Γιάννης παραπάνω. Το orenda που λες είναι χρυσόψαρο oranda σωστά;

Πάντως ανεξάρτητα από τις μετρήσεις, αυτά τα τρία ψάρια είναι πολλά για ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Έχεις παρατηρήσει σημάδια στα πτερύγια, στις ουρές ή στα βράγχια; Το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποια βακτηριδιακή μόλυνση από τις κακές συνθήκες νερού.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα του aquazone. Αυτό είναι το πρώτο μύνημα που στέλνω στο Forum και το πρώτο μου πρόβλημα όσο αφορά το ενυδρείο. Έχω τρία ψαράκια έναν μονομάχο ενα αγγελόψαρο και ένα orenta. Το orenta τις τελευταίες μέρες δεν κολυμπά φυσιολογικά βρίσκεται συνέχεια στην επιφάνεια και με πολύ δυσκολία μπορεί να φτάσει στον βυθό. Επίσης έχει χάσει την ενεργετικότητα του.Δεν εχω παρατηρήσει καμιά άλλη αλλαγή στο ψάρι αυτό αλλα ούτε και στα υπολοιπα δύο που βρισκονται στο ενυδρειο μου εδώ και ένα μηνα. Τι νομίζετε οτι συμβαίνει;

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 26C και το ph στους 7,5 βαθμούς.

7407[/snapback]

Κανε μετρησεις οπως σου ειπαν τα παιδια - και πες μας τι γινεται. Παντως αν στο ψαρι δεν υπαρχουν αλλα ενδεικτικα συμπτωματα, και προκειται για οραντα (ειδος χρυσοψαρου) εχε υποψη σου και το εξης: η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι πολυ ψηλη γι'αυτο. Αυτο σημαινει οτι τρωει πολυ (οπως κανουν τα χρυσοψαρα γενικα, αλλα και ειδικοτερα σε υψηλες θερμοκρασιες) και μαλλον εχει δυσκοιλιοτητα. (Η οποια μπορει να προκληθει και απο λαθος ειδος τροφης). Αυτο επηρρεαζει τη νυκτικη κυστη και γι'αυτο δεν μπορει να κατεβει στο βυθο η να κολυμπησει ανετα. Για αντιμετωπιση του φαινομενου κυττα στον πινακα ασθενειων και θεραπειων στο φορουμ εδω.

Yπαρχουν διαφορα προιοντα που μπορεις να χρησιμοποιησεις γι'αυτο, οπως το Revitalising Tonic της King British.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...