Jump to content

Recommended Posts

παιδια καλησπερα, με ενδιαφερει παρα πολυ το emersed και θελω οπωςδηποτε να ασχοληθω, ομολογω οτι πρωτη φορα ακουω γι'αυτο.

λοιπον εχω δυο ενυδρειακια 25 λιτρα.

απ'οτι καταλαβα

1) παιρνω τυρφυ απο φυτωριο

2)χαλικι ουδετερο (απο ενυδρειαδικο)

3)καποιο φυτο (γρασιδι) απο αυτα που προαναφεραται στο ποστ αυτο

4)κραταω υγρο το περιβαλλον(ψεκασμος ανα 2-3 ημερες)

5)θερμοκρασια δωματιου

6)φως (οχι απ'ευθειας ηλιο) αλλα φωτεινο δωματιο

7)αεροστεγος κλειστο καπακι???

παιδια παρακαλω αν σε καποιο απο τα παραπανω αν εχω κανει λαθος πειτε μου με ενδιαφερει πολυ.

ααααα!!! αν θελω αυτα τα κομματια να τα μεταφυτεψω στο ενυδρειο μου ,ειναι ευκολο -γινεται-συντηρουνται ευκολα.????

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κάλυμα όχι αεροστεγώς κλειστό αλλά να ψιλοαερίζεται. Εγώ έχω διάφανη μεμβράνη και έχει μια τρύπα στη μια πλευρά και ο αερισμός είναι άψογος. Το απογοητευτικό είναι ότι ενώ θα βρεις φυτά που μεγαλώνουν emersed συνήθως τα έχουν καλλιεργήσει μέσα στο νερό, οπότε μόλις τι βάλεις σε emresed καλλιέργεια θα ψιλομαραζώσει (η καημένη sessiflora) που ανέφερα σε άλλο ποστ. Από την άλλη όταν θα μεγαλώσουν και θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, αν αποφασίσεις να το βάλεις μέσα στο ενυδρείο πλήρως καλυμένο από νερό θα περάσεις την ίδια φάση (σοκ, προσαρμογή του φυτού στις νέες συνθήκες κτλ). Καλώς ήρθες στο club και καλή επιτυχία :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

thanks θα ανεβασω φωτο με τα πρωτα αποτελεσματα(εννοειται θετικα :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Το μαράζωμα-σοκ της μεταφοράς που αναφέρεις φίλε macblack μπορεί να αντιμετωπιστεί τις πρώτες εβδομάδες με καθημερινό ψεκασμό και με πολύ υψηλά επίπεδα υγρασίας. Το έχω κάνει με κάποιες κρυπτοκορίνες και επανήλθαν μέσα λίγες εβδομάδες με νέα φύλλα. Για το υπόστρωμα φίλε yiapasdiscus προτείνω ανεπιφύλακτα χώμα ανακατεμένο με τύρφη και (αν θες) χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!πολυ καλη φαση ειναι!εχω κ γω 1 μικρο σχετικα ενυδρειο και θα μπω κ γω στον χωρο αν καταλαβα καλα βαζεις χωμα,τυρφη,φυτα νερο δεν βαζεις?λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Το μαράζωμα-σοκ της μεταφοράς που αναφέρεις φίλε macblack μπορεί να αντιμετωπιστεί τις πρώτες εβδομάδες με καθημερινό ψεκασμό και με πολύ υψηλά επίπεδα υγρασίας. Το έχω κάνει με κάποιες κρυπτοκορίνες και επανήλθαν μέσα λίγες εβδομάδες με νέα φύλλα. Για το υπόστρωμα φίλε yiapasdiscus προτείνω ανεπιφύλακτα χώμα ανακατεμένο με τύρφη και (αν θες) χαλίκι.

Φίλε μου ειδικά τη sessiflora που της είχα και μια αδυναμία την είχα "πνίξει" στο ψέκασμα, και γενικώς είμαι πολύ τυπικός στη διαδικασία (δεν χρειάζεται τίποτα άλλο ούτως ή άλλως) αλλά δυστυχώς μαύρισε και δείχνει κάπως. Περιμένω να πάρουν τα πάνω τους τα νέα κλωνάρια (που δείχνουν πιο υγιή) και μόλις μεγαλώσουν λίγο παραπάνω, θα κρατήσω αυτά και θα πετάξω το υπόλοιπο φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...