Jump to content

Sternmuräne


Recommended Posts

Σημερα πανω στον καφε τα ειπαμε για τα ψαρια μας και αναφερα κι εγω για το χαμο της Σαλιαρας ....αργα το βραδυ ηρθε μια φιλη στο σπιτι κουβαλοντας μια σακουλα και μαλιστα απο το καταστημα που ψωνιζω.Αμεσως ειπα μεταβολη και επιστροφη για το λογο(οπου εχουμε συμφωνησει να μην δωριζουμε ψαρια) γιατι αυτο που θα μας φερουνε μπορει να μην ταιριαζει με αυτα που ειδη εχεις και υστερα τα προβληματα μεγαλωνουν.Μολι το ειδα ηταν μια σμερνα απο

τα αγαπημενα μου ψαρια αλλα οχι για το ενυδρειο μου πιστευω,Ωστοσο μεγαλωνει εωσ 70/80cm και γινεται οχι ιδιαιτερα παχυ.Τρεφονται με αρτεμια κριλ μιστις και μικρες γαριδες.Ο καταστηματαρχης οπου η Μαρια του ειπε πως ειναι για μενα και μιας και γνωριζει το ενυδρειο μου υποσχεθηκε πως δεν προκειται να πειραξει τα ψαρια.

Απο οτι εχω διαβασει μαλλον προκειται για το πιο ησυχο και ηπιο ειδος Σμερνας θα ελεγα,και με πολυ ομορφοθς χρωματισμους.Υα ηυελα τις γνωμες σας και οποιαδηποτε πληροφορια η γνωσεις εχεται με το συγκεκριμενο ψαρι για να δω στην τελικη αν το επιστρεψω η αν το κρατησω.Εχω βγαλει και κανα δθο φωτο με το χεντι αλλα δεν ειναι κι απο τις καλυτερες.

Ειναι γυρω στους 10/15cm.

post-736-1195759156_thumb.jpg

post-736-1195759189_thumb.jpg

post-736-1195759204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια πλαστικη σωληνα μηπως αρχισει να μπαινει μεσα και αν ειναι να τον αποχωριστο να τον βγαλω ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα.Εχω στην κατοχη μου μια ομοια περιπου δυο χρονια.Τελικο μεγεθος θα φτασει τα 60cm και δεν θα σου πειραξει ψαρια(Με επιφυλαξη στα πολυ μικρα τυπου neon goby) αλλα ανετα θα φαει τις γαριδες αν εχεις.Μακραν η πιο φιλικη σμερνα στο Χομπι.To λατινικο της ειναι Echidna nebulosa....

Link to comment
Share on other sites

Στρατο αν δεν θελεις απαραιτητα γαριδες ή μικρα μικρα ψαρακια τοτε προχωρα.... βεβαια πρεπει να προσεχεις πολυ γιατι μπορει η πλουσια διατροφη της και η πεινα τους να σου ανεβασει λιγο τα νιτρικα...

Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη πως να ξεκινησω και τινα δινω για αρχη?να την ταιζω με τσιμπιδα η απλα θα βγαινει κανονικα να τρωι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχω μια μακρια λαβιδα και δινω μυδια,γαριδουλε και αθερινες,Φυσικσ μιλαμε για κατεψυγμενα και οχι μεγα λες ποσοτητες.Ενα ολοκληρηολοκληρο μυδι νομιζω πως φθσνει για μια μερα μιας και ειναι ακομη μικρο.Βεβααι οι εμπειροτεροι μπορουν να δωσουν κι αλλες γνωμες μιας και ειμαι πρωταρης με τις σμερνες

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι την σμερνα σου να μην την ταιζεις καθημερινα αλλα καθε 2 μερες σε αυτην την ηλικια και αργοτερα καθε τρεις μερες.Αυτο ισχυει για σχεδον ολα τα ειδη σμερνας........Δοκιμασε και γαριδα την πρωτιμαει απο το στρειδι το οποιο δεν μπορει να φαει στην φυση.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι την σμερνα σου να μην την ταιζεις καθημερινα αλλα καθε 2 μερες σε αυτην την ηλικια και αργοτερα καθε τρεις μερες.Αυτο ισχυει για σχεδον ολα τα ειδη σμερνας........Δοκιμασε και γαριδα την πρωτιμαει απο το στρειδι το οποιο δεν μπορει να φαει στην φυση.... :hysterical:

Πολυ χρησιμη η πληροφορια σου φιλε μου μιας και νομιζα πωσ πρεπει να την ταιζω καθημερινα κακομα και δυο φορες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...