Jump to content

Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Τα Χριστούγεννα θα προμηθευτώ ένα ακόμα ενυδρείο (μάλλον αυτό του Καρφουρ) και θα βάλω εξ'αρχής εξωτερικό φίλτρο.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω για να στρώσω το νέο φίλτρο είναι το εξής:

Στο υπάρχον ενυδρείο μου δουλεύει το εργοστασιακό εσωτερικό της Juwel μαζί με ένα εξωτερικό Fluval 205. Σκέφτομαι να βάλω το νέο φίλτρο να δουλεύει μαζί με τα 2 παραπάνω στο υπάρχον ενυδρείο για καμιά 20αριά ημέρες.

Κατόπιν στήνω το νέο ενυδρείο και τοποθετώ το παλιό ήδη στρωμένο φίλτρο (Fluval 205) στο νέο ενυδρείο και αφήνω στο παλιό ενυδρείο το νέο εξωτερικό φίλτρο μαζί με το ήδη στρωμένο εργοστασιακό της Juwel.

Με το νέο ενυδρείο, λογικά, δεν θα έχω πρόβλημα επειδή θα χρησιμοποιήσω νερό απο το παλιό ενυδρείο και ήδη στρωμένο φίλτρο.

Χρειάζεται, όμως, σταδιακή προσαρμογή του ph για να μην χάσω την βιολογία του φίλτρου μιας και απο ph: 7,6 θα πάω σε ph: 8,5 ;;;

[Θα γίνει βιοτοπικό Malawi με yellow labido (1m+3f)]

Όσον αφορά το παλιό ενυδρείο πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με την βιολογία;; Επειδή ναι μεν θα είναι νέο το εξωτ. φίλτρο (20ημερών) και "παίζει" να μην έχει στρώσει πλήρως, αλλά θα λειτουργεί παράλληλα και το εργοστασιακό εσωτερικό φίλτρο.

Τέλος να τονίσω ότι η ιχθυοφόρτωση δεν είναι μεγάλη (2 Κριμπένσις + 4 cherry barbs).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εφαρμόσει την ιδέα αυτή (και άλλοι πολλοί φίλοι απ' ότι ξέρω) αρκετά συχνά.

Η μόνη διαφορά είναι ότι στη διαδικασία, κάνω ανταλλαγή ενός μέρους του υλικού αποίκισης μεταξύ νέου και παλιού φίλτρου. Δηλαδή, αν για παράδειγμα το νέο φίλτρο έχει μέσα τρία σφουγγάρια, τότε παίρνω ένα καινούργιο, το βάζω στο παλιό φίλτρο και μεταφέρω ένα αποικισμένο σφουγγάρι στο νέο φίλτρο.

Ταυτόχρονα, κάνω και ένα μικρό πλύσιμο μέρους των των υλικών μέσα στο νέο φίλτρο, για να γεμίσει με μούργα και τέλος βάζω και ένα bactozym. Μετά από όλα αυτά και το νέο μου φίλτρο είναι έτοιμο σχεδόν άμεσα και στο παλιό κάνω μία μερική αλλαγή υλικού. Αν αντί για σφουγγάρια έχω π.χ. subtrate pro τότε κάνω ανταλλαγή ενός λίτρου υλικού μεταξύ παλιού και νέου.

Έτσι, αφήνοντας το νέο φίλτρο στο παλιό σου ενυδρείο (αλλά και στο νέο ενυδρείο αν το βάλεις) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κατά τη γνώμη μου

Όσο για το ph ναι με τη διαφορά που αναφέρεις θα ήταν ίσως καλό να το προσέξεις λίγο. Δηλαδή βάλε το φίλτρο σου, άστο να δουλέψει 2-3 ημέρες και ανέβαζε σταδιακά μέσα σε δύο εβδομάδες ας πούμε.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Όσον αφορά το παλιό ενυδρείο πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με την βιολογία;; Επειδή ναι μεν θα είναι νέο το εξωτ. φίλτρο (20ημερών) και "παίζει" να μην έχει στρώσει πλήρως, αλλά θα λειτουργεί παράλληλα και το εργοστασιακό εσωτερικό φίλτρο.

Τέλος να τονίσω ότι η ιχθυοφόρτωση δεν είναι μεγάλη (2 Κριμπένσις + 4 cherry barbs).

Ευχαριστώ.

η γνωμη μου ειναι αφου εχεις λιγα ψαρια οτι θα ειναι το ενυδρειο σου μια χαρα με το νεο φιλτρο εφοσον θα λειτουργει και το παλιο αυγχρονως ,το οποιο κατα τον κατασκευαστη το "σηκωνει".

απλα για καλο και για κακο ταϊζε πιο λιτα τον πρωτο καιρο και κανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...