Jump to content

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ Κ' ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ...Κ' ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100Λ Κ ΕΧΩ ΜΕΣΑ 6 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΜΙΚΡΑ 4 ΠΙΓΚΟΥΙΝΑΚΙΑ 2 ΚΛΟΟΥΝ Κ' 3 ΓΛΥΠΤΕΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ 1) ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ? 2)ΤΑ ΠΙΓΚΟΥΙΝΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ?3)Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ? ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 ΚΑΛΕΣ ΚΡΥΨΩΝΕΣ ΓΙΑ ΚΛΟΟΥΝ Κ ΓΛΥΠΤΕΣ.4)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ?5)Κ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ 2ο ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που στο λέω αλλά τα 100 λίτρα είναι πολύ λίγα για τον αριθμό και το είδος των ψαριών που έχεις βάλει. 6 Αγγελόψαρα όταν μεγαλώσουν θέλουν αρκετά περισσότερα λίτρα. Επίσης οι clown γίνονται κι αυτοί αρκετά μεγάλοι (μπορούν να φτάσουν τους 15 πόντους). Όπως καταλαβαίνεις σε τόσο λίγα λίτρα δεν θα μπορέσεις να έχεις αναπαραγωγή αγγελόψαρων.

Όσο για τα πιγκουϊνάκια, δεν ξέρω για ποια ψάρια λες, μήπως μπορείς να μου πεις την λατινική ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιγκουινάκια είναι τα Thayeria boehlkei (Penguin Tetra)

Πληροφορίες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ Κ' ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΕΣ Κ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ?

ΕΒΑΛΑ 6 ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ .ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΩΡΙΜΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ Κ' ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΕΣ Κ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ?

ΕΒΑΛΑ 6 ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ .ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΩΡΙΜΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ?

7442[/snapback]

Αν κοιτάξεις σε διάφορα site του internet λένε ότι ένα καλό ενυδρείο για να ζευγαρώσει κανείς ένα ζευγάρι από σκαλάρια είναι περίπου 20 gal (δηλ περίπου 80 λίτρα). Βέβαια για να μπορέσεις να διαλέξεις ζευγάρι, πρέπει σε μεγάλο ενυδρείο να έχεις από μικρά τουλάχιστον 6-8 σκαλάρια, να τα αφήσεις να διαλέξουν το ταίρι τους και μετά να μετακομήσεις το ζευγάρι σε μικρότερο ενυδρείο της τάξης των 80 λίτρων. Επίσης ρίξε μια ματιά για τις συνθήκες του νερού και του ενυδρείου που χρειάζονται προκειμένου να ζευγαρώσουν στα παρακάτω link... Χρειάζεσαι φυτά αληθινά, χαμηλό pH (6.5-6.8) χαμηλές σκληρότητες κ.α.

Μπορείς να δεις σχετικές πληροφορίες και σε αυτά τα link

Link 1

Link 2

Ρίξε μια ματιά και συνεχίζουμε τη συζήτηση με απορίες σου :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΘΑ ΤΟ ΦΥΕΨΩ ΚΤΛ.

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΖΕΥΓΑΡΙ?

ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΥΚΝΟΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που αναφέρεις παραπάνω καλό θα είναι να ζουν σε φυτεμένο ενυδρείο, όπως επίσης και στο ενυδρείο στο οποίο που προορίζεις για αναπαραγωγές είναι χρήσιμο να υπάρχουν φυτά γιατί επιτελούν πολύ χρήσιμο έργο (τροφή και κρυψώνες για μωρά και τους γονείς, απορροφούν οργανικά κλπ.).

Για να ξεχωρίσεις ζευγάρι θα πρέπει πρώτα τα ψάρια σου να ενηλικιωθούν και στη συνέχεια εφόσον τα ευννούν οι συνθήκες επιλέγουν το ταίρι τους.

Το γεγονός ότι τώρα έχεις τα παραπάνω ψάρια και ζουν χωρίς προβλήματα δεν σημαίνει ότι στο μέλλον δεν θα σου παρουσιάσουν, καθώς θα μεγαλώσουν αρκετά και θα επιβαρύνουν πολύ περισσότερο το νερό. Καλό θα είναι προς το παρόν να βάλεις μερικά φυτά και στη συνέχεια να δεις πως θα χωρίσεις τα ψάρια σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...