Jump to content

Ερωτησεις σχετικα με Ro


confucius

Recommended Posts

:hysterical: Καλημέρα σε όλους.

Εχω μερικες ερωτησεις να κανω σε οσους γνωριζουν σχετικα με αντιστροφη οσμωση.

Πρωτον για να λειτουργησει η αντιστροφη χρειαζεται μεγαλη πιεση στη ροη του νερου γιατι δυστυχως εγω στο σπιτι μου εχω προβλημα με τη πιεση του νερου η οποια ειναι πολυ χαμηλη και προβληματιζομαι στο να αγορασω καποιο συστημα, να δωσω ενα σεβαστο ποσο και στο τελος να μη λειτουργει.

Εχει κανενας εμπειρια με τα συστηματα της ro-man?

Εγω προσπαθω εδω και καιρο να ερθω σε επαφη με τους αντιπροσωπους στην Ελλαδα ουτως ωστε να μου λυσουν καποιες αποριες και οι κυριοι ουτε σε e-mail ουτε σε τηλεφωνα απαντανε.

Αν καποιος γνωριζει παρακαλω να με βοηθησει.

Ποια η διαφορα του συστηματος 4 σταδίων με DI και του συστηματος 4 σταδιων professional με DI? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Καλημέρα σε όλους.

Εχω μερικες ερωτησεις να κανω σε οσους γνωριζουν σχετικα με αντιστροφη οσμωση.

Πρωτον για να λειτουργησει η αντιστροφη χρειαζεται μεγαλη πιεση στη ροη του νερου γιατι δυστυχως εγω στο σπιτι μου εχω προβλημα με τη πιεση του νερου η οποια ειναι πολυ χαμηλη και προβληματιζομαι στο να αγορασω καποιο συστημα, να δωσω ενα σεβαστο ποσο και στο τελος να μη λειτουργει.

σαφως και χρειαζεται πιεση για να λειτουργησει σωστα και να μην παθει ζημια η μεμβρανη φιλε μου και γιαυτο τον λογο υπαρχει η λυση.ονομαζεται booster pump.μπαινει μαζι με την αο,και αυξανει την αποδοση της...

για περισσοτερα μπαινεις στον γουγλη,και το ψαχνεις.... :hysterical:

την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Sorry klaz αλλα λιγο γρηγορα που το εψαξα μια booster pump κοστιζει περισσοτερο απο την αο μηπως εχεις κατι οικονομικο να προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε,η αληθεια ειναι οτι αν οντως και σε μονιμη βαση εχεις προβλημα με την πιεση στο δικτυο σου...ΔΕΝ υπαρχει αλλος τροπος...

σαφως η ευκολη λυση,ειναι να τοποθετησεις ενα μανομετρο πριν την μεμβρανη οπου και θα σου δειχνει την πιεση του νερου.

εαν και εφοσων εκεινη την στιγμη εχεις καλη πιεση τραβας νερο,εαν οχι..περιμενεις την καταλληλη στιγμη...

*εντελως πρωτογονη λυση αλλα με κανα 10ευρω γλυτωνεις...

αλλιως....pump booster σε περιμενει....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ειναι περιεργο που δεν σε απαντησαν μεχρι τωρα απο ρομαν..απο οσο γνωριζω ειναι πολυ εξυπηρετικοι....

οσο επισης για την οσμωση που ρωτας σαφως παιζουν ρολο τα προφιλτρα που φοραει η καθε μια,καθως και το γεγονος οτι( οι απιονιστές νερού (DI Unit) αφαιρούν όλα τα διαλυτά στερεά (ανιόντα και κατιόντα) που περνάνε μέσα από την μεμβράνη της αντίστροφης όσμωσης, παράγοντας νερό υψηλής ποιότητας και καθαρότητας με (σχεδόν) μηδενική σκληρότητα).

αυτα.......

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρί είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις κάποιον από την RO-MAN. Εγώ περιμένω ένα manual εδώ και κάποιους μήνες και ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση... Κάνε πάλι μια κρούση και πιστεύω πως θα απαντήσουν αργά ή γρήγορα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Καλημέρα σε όλους.

Εχω μερικες ερωτησεις να κανω σε οσους γνωριζουν σχετικα με αντιστροφη οσμωση.

Πρωτον για να λειτουργησει η αντιστροφη χρειαζεται μεγαλη πιεση στη ροη του νερου γιατι δυστυχως εγω στο σπιτι μου εχω προβλημα με τη πιεση του νερου η οποια ειναι πολυ χαμηλη και προβληματιζομαι στο να αγορασω καποιο συστημα, να δωσω ενα σεβαστο ποσο και στο τελος να μη λειτουργει.

Εχει κανενας εμπειρια με τα συστηματα της ro-man?

Εγω προσπαθω εδω και καιρο να ερθω σε επαφη με τους αντιπροσωπους στην Ελλαδα ουτως ωστε να μου λυσουν καποιες αποριες και οι κυριοι ουτε σε e-mail ουτε σε τηλεφωνα απαντανε.

Αν καποιος γνωριζει παρακαλω να με βοηθησει.

Ποια η διαφορα του συστηματος 4 σταδίων με DI και του συστηματος 4 σταδιων professional με DI? :hysterical:

To συστημα με DI παιρνει 250ml αμμου στο δοχειο DI ενω το pro παιρνει 750ml (σε δοχειο 10 ιντσων) (10 ιντσων ειναι το δοχειο του προφυλτρου και του φιλτρου ανθρακα).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ όλους.

Και μια χαζη ερώτηση το νερο που περνουμε απο αο ειναι ποσιμο?

οχι φιλε μου. δεν πινεται.ειναι νεκρο νερο,λειπουν βασικα ιχνοστειχεια απο την συνθεση του νερου,και αυτο το καθιστα σε ποση καθημερινης βασης μεχρι και επικινδυνο....

εχω βεβαια και κολλητο που ορκιζεται οτι νοστιμοτερο φραπε με νερο οσμωσης δεν εχει ξαναπιει..... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...