Jump to content

λιπασμα κ σιδηρος


mpougatsas

Recommended Posts

καλησπερα παδια!ριχνω στο ενυδρειο μου τα εξης υγρά:iron,potassium τις seachem μια φορα την βδομαδα 2.5iron k 4 fotassium!υποστρομα δεν εχω!τα φυτα μου ειναι:Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia),anubias barteri var.nana,Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B',Vallisneria spiralis var. spiralis.μονο το anubias κ το 'Siamensis 53B' πανε καλα!το ενυδρειο μου ειναι 100λ εχω λιγο φωτισμο μια λαμπα 17w αλλα θα βαλω αλλη μια ιδια!τι αλλο να κανω για τα φυτα?(εχτος απο co2 που σκεφτομαι τι να βαλω)

Link to comment
Share on other sites

?(εχτος απο co2 που σκεφτομαι τι να βαλω)

φτιαξε ενα DIY CO2 για τα λιτρα που εχεις ειναι οτι πρεπει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

εχω ενα 120 λιτρα και εφτιαξα το παραπανω και τα φυτα μου πηραν πολυ τα πανω τους :hysterical:

εκτος βεβαια αν σκεφτεσαι για εξοπλισμο με μπουκαλα co2 με μανομετρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου...πιστευω πως με 2 χ20w λαμπες θα εισαι οκ,για τα λιτρα σου!βαλε και λιγο λιπασμα σε ταμπλετα στον βυθο σου για να γινει γονιμος..Α και η μια σου λαμπα να ειναι για φυτα (π.χ. FLORA-GLO),

που βγαινει και 20w ,νομιζω πως της sera βγαινει 18w..οκ

Link to comment
Share on other sites

εχω ειδη μια λαμπα sera plant την αγορασα πριν μια βδομαδα!αμα βαλω παραπανω watt τρεχει τιποτα?συνολικα!

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε ενα DIY CO2 για τα λιτρα που εχεις ειναι οτι πρεπει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

εχω ενα 120 λιτρα και εφτιαξα το παραπανω και τα φυτα μου πηραν πολυ τα πανω τους :hysterical:

εκτος βεβαια αν σκεφτεσαι για εξοπλισμο με μπουκαλα co2 με μανομετρα κτλ.

αγορινα εχω ταμπλετες κ βαζω καθε δυο μερες!αργοτερα θα φτιαξω!να αγορασω απο pet ετοιμο δεν ξερω ειναι ακριβο!

Link to comment
Share on other sites

αγορινα εχω ταμπλετες κ βαζω καθε δυο μερες!αργοτερα θα φτιαξω!να αγορασω απο pet ετοιμο δεν ξερω ειναι ακριβο!

για τα λιτρα σου ειναι οτι πρεπει να φτιαξεις μονος σου co2 με μπουκαλι coca-cola κτλ.

και εγω σκεφτομουν να αγορασω ετοιμα απο pet-shop αλλα θα δεις οτι δεν εχουν διαφορα με αυτο που θα φτιαξεις ως προς το αποτελεσμα.

καντο αξιζει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: δες πχ. στην νουμερο 1 φωτο βαλε την ανεπιστροφη στο καπακι με αυτον τον τροπο καλυτερα για πιο στεγανοποιηση και κολλα τη με σιλικονη

και στην φωτο νουμερο 2 ειναι το μιγμα (ζαχαρι-μαγια-σοδα) και λειτουργει εδω και 10-11 μερες ασταματητα και απο οτι ξερω θα κρατησει αλλες τοσες μερες περιπου.οποτε ανανεωνεις το μιγμα και αυτο ηταν ολο

post-5390-1195949172_thumb.jpg

post-5390-1195949210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ναι αυτη την βδομαδα θα φτιαξω αλλα εγω λεω μια αλλα πατεντα για το καπακι τις κοκα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=164¨εσυ τι λες?το προβλημα ομως απο οτι εχω καταλαβει ειναι ο DIY Διαχυτήρας πως δηλ θα χωριγουμε το co 2 στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

να ριξε μια ματια εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm καλο φενεται αλλα δεν εχω κ πολυ χωρο!δεν ξερω τι να κανω?το αλλο ειναι οτι εχω δυο φιλτρα λες να βαλω το σωληνακι του CO 2 στην εισαγωγη του ενος?

Link to comment
Share on other sites

ρε mpougatsa μου ανοιγεις την ορεξη καθε φορα που ρωτας κατι :hysterical:

λοιπον στην πρωτη διευθ.που εδωσες η πατεντα με το λαστιχο στο καπακι ειναι πολυ καλη :hysterical:

στην δευτερη η διαχυση μονο με το εσωτερικο φιλτρο που εχει η φωτο και εχει υποδοχη για σωληνακι ειναι καλη. οι αλλες απο οτι εχω διαβασει μπορει να προκαλεσουν με τον καιρο φθορα στην φτερωτη του εξωτερικου φιλτρου.

παρε μια σκαλα της nutrafin ή της hagen απο pet-shop που ειναι και οικονομικη ή φτιαξε την πατεντα με το μπουκαλακι και το σφουγγαρι που εχεις στην διευθ.που μου εστειλες την δευτερη

Link to comment
Share on other sites

οκ!σ ευχαριστω!μαλλον παω για σκαλα!εισαι κ γειτονας απο οτι βλεπω κορυδαλλο μενω εγω!εχω τυροπιταδικο στον κορυδαλλο απο εκει προεχεται το παρατσουκλι!

Link to comment
Share on other sites

οκ!σ ευχαριστω!μαλλον παω για σκαλα!εισαι κ γειτονας απο οτι βλεπω κορυδαλλο μενω εγω!εχω τυροπιταδικο στον κορυδαλλο απο εκει προεχεται το παρατσουκλι!

τετοια λεγε μου!!! :hysterical:

σε ποια πλατεια κοντα και πως λεγεται?

Link to comment
Share on other sites

προς σχειστο κορυδαλλου μπουμπουλινας!στα βενζιναδικα!κοντα στο νεκροταφειο τις νεαπολης!

Link to comment
Share on other sites

προς σχειστο κορυδαλλου μπουμπουλινας!στα βενζιναδικα!

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με την sera plant color,που αν θυμαμαι καλα..ειναι 18w , 4900 kelvin.πιστευω πως θα εισαι οκ ,παρε και μια blue sky 18w,και εισαι μια χαρα!!

Οσο για το co2 για τα λιτρα σου η DIY coca cola ειναι μια καλη και οικονομικη λυση. Αναλογα και τα ψαρια που εχεις..τη ph θελουν,,κ.τ.λ!μην κανεις βιαστηκες κινησεις ρωτα ,σκεψου και πραξε!!!πειστευω πως ολοι μας ετσι κανουμε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εφτιαξα CO2 με κοκα κολα μπουκαλι κ τα σχετικα!σε ποση ωρα θα ξεκινιση?εβαλα σταγωνομετριτη αυτο που βαζουν στους ορους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εφτιαξα CO2 με κοκα κολα μπουκαλι κ τα σχετικα!σε ποση ωρα θα ξεκινιση?εβαλα σταγωνομετριτη αυτο που βαζουν στους ορους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εφτιαξα CO2 με κοκα κολα μπουκαλι κ τα σχετικα!σε ποση ωρα θα ξεκινιση?εβαλα σταγωνομετριτη αυτο που βαζουν στους ορους!

Σε εμενα σε 45-60 λεπτα ειχε αρχισει και εβγαζε φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

βαζεις κ σοδα?εγω οχι!

στο site του aquazone που διαβασα τις λεπτομεριες για να φτιαξω το co2 εξηγει οτι η χρηση της σοδας ειναι μια αποψη χωρις σιγουρες αποδειξεις.

εγω την χρησιμοποιησα και δουλευει καλα,ας απαντησει και καποιος που εχει επιχηρησει και τα δυο σεναρια μηπως εχει διαπιστωσει καμια διαφορα

στην συναντηση θα ερθεις?

Link to comment
Share on other sites

μισο κουταλακι

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω κ γω!γειτονα ακομα σε περιμενω να κερασω μπουγατσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) κατι δεν εχω κανει σωστα!λοιπον ανακατεψα 3 φλιτζανια ζαχαρι σε καυτο νερο μετα ανακατεψα σε χριαρο νερο την μαγια 1/3 του γλυκου κ εβαλα νερο μεχρι εκει που αρχιζει να στενευει το μπουκαλι!α εβαλα κ σοδα!φυσλιδες ουτε μια!!!λεσ να εχω απολιες?η συναντιση ποτε ειναι?κ που?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...