Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ - ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ


efrosini

Recommended Posts

Χαίρεται σε όλους. Πήρα ένα ενυδρείο (juwel 70). Έχω κάποια προβλήματα και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας...

1 ημέρα αφότου έβαλα νερό στο ενυδρείο, έβαλα 3 guppies και 2 πλάτη(?). 3 ημέρες μετά, τοποθετήθηκαν κάποια αληθινά φυτά. Έβαζα και βακτήρια για 10 μέρες.

Κάτι, όμως, δεν πάει καλά. Τα δύο guppies, δυστυχώς, πέθαναν μετά από περίπου 10 μέρες. Έχουν εμφανιστεί δύο πολύ μικρά σαλιγκάρια. Μήπως βλάπτουν τα φυτά, γιατί τελευταία δε φαίνονται καλά... Τα ψάρια που πέθαναν δεν είχαν στίγματα. Όμως, δεν έτρωγαν και "κάθονταν" στο πάνω μέρος του νερού.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone efrosini

όταν βλέπεις τα ψαράκια να κινούνται μόνο στην επιφάνεια του νερού .. συνήθως οφείλεται σε κακή οξυγόνωση του νερού .. μια αερόπετρα θα βοηθούσε ..

τα παιδιά εδώ θα σου πούνε περισσότερα

καλή συνέχεια και ……

:hysterical: χαιρετισμούς στο όμορφο Ρέθυμνο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Για τον τρόπο που θα ξεκινήσουμε ένα νέο ενυδρείο, και πότε πρέπει να βάλουμε ψάρια μέσα, μπορείς να διαβάσεις στην κατηγορία του γλυκού νερού.

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια.

Θέλω να σε ρωτήσω εάν το κατάστημα που σου έδωσε τα ψαράκια ήξερε ότι το ενυδρείο σου δούλευε μια ημέρα ?

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Καλώς ήρθες!!!

Καλό διάβασμα και καλή διαμονή στο ΑΖ.

Δες και αυτά για να γνωρίζεις και να μην αγοράζεις:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-modesta

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=957 (άρθρο που λέει για τα βαμμένα ψάρια).

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...p?article_id=72 (άρθρο με κατάλογο κάποιον ψαριών που βάφονται και παραπομπές σε άρθρα για τα βαμμένα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί μου είπε να τα βάλω μετά από 24 ώρες.

Εγώ δεν θα ξαναπάταγα ποτέ σ’αυτό το κατάστημα. :hysterical::hysterical::hysterical:

Όταν διαβάσεις τα σχετικά άρθρα, θα καταλάβεις το πότε πρέπει να βάλουμε ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες ? .. αυτό είναι λάθος τραγικό . :hysterical: .

η αερόπετρα είναι μια ειδική πορώδης πέτρα ( όλα τα μαγαζιά έχουν ) που μπορείς να συνδέσεις σε μια αντλία αέρα με τη βοήθεια λεπτού σωλήνα ..

το αποτέλεσμα είναι οι όμορφες φυσαλίδες που βλέπεις συνήθως σε ενυδρεία , αυτές βοηθάνε στη κίνηση και την οξυγόνωση του νερού ..

αλλά καλύτερα να ανοίξεις καινούριο θέμα στη κατηγορία < αρχάριοι γλυκού νερού > που θα βρεις στο aquazone .. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλωςηλθες και καλο διαβασμα :hysterical:

θα χρειαστει πολυ απ'οτι καταλαβες αλλα μην απογοητευεσε θα δεις το αποτελεσμα και θα καταλαβεις αμεσως οτι αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Θα πρέπει να πάρεις αξιόπιστα υγρά τεστ (PH, NH3/NH4, NO2, NO3, GH, KH) και να μετράς το νερό σου. ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πρέπει να είναι μηδενικά! Αν δεν είναι έτσι κάνε γενναίες αλλαγές νερού, προσέχοντας η θερμοκρασία να είναι ίδια ή παραπλήσια με εκείνη του ενυδρείου. Τι βακτήρια σου έδωσαν;

Διάβασε επίσης για τα ψαράκια σου και τις απαιτήσεις τους...

Μην απογοητεύεσαι, εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.Δυστυχώς όσα μου είπατε και όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν έχουν καμία σχέση με όσα μου έχουν πει από το κατάστημα.Ελπίζω όλα να πάνε καλά, τα διάφορα άρθρα που διαβάζω είναι αρκετά διαφωτιστικά για να με βοηθήσουν.Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Με πολύ υπομονή και διάβασμα θα βελτιώσεις πολλά πράγματα στο ενυδρείο σου!

Άρχισε να μελετάς τα άρθρα που θα βρείς στο φόρουμ!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα γέννησε το guppy μου περίπου 40 μικρά.Τα έχω στη γεννήστρα αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με το καθαρισμό της.Είμαι πολύ ενθουσιασμένη και ελπίζω όλα να πάνε καλά με τα μωράκια μου.Οι συμβουλές σας θα είναι πολύ χρήσιμες για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...