Jump to content

Μπουκαλα Co2


kazanasb

Recommended Posts

μολις σημερα παρελαβα μια φιαλη co2 500 gr η συσκευασια ειχε μουκαλα μανομετρα και διαχυτηρα eheim. H απορια μου ειναι εαν κανει σωστη διαχυση ο παραπανω διαχυτηρας και ποσες φυσαλιδες το λεπτο πρεπει να βγαζει για 100lit και ποσες για 300lit

post-238-1134686014_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχυτήρας που λες έχει μία κεραμική κεφαλή και διαλύει το διοξείδιο που περνάει μέσα από αυτόν σε μικρότερες φυσαλίδες. Μπορείς να τον τοποθετήσεις κοντά στην είσοδο του φίλτρο για να γίνεται καλύτερα η διάχυση.

Σχετικά με τον αριθμό των φυσαλίδων εξαρτάται από την κατανάλωση των φυτών, από τη διάχυση που γίνεται και από το ph που θέλεις να επιτύχεις. Δες το σχετικό άρθρο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο το ειχα χρησιμοπιησει ,και εγω και μου δουλευε αρκετα καλα,

η καλυτερη λυση βεβαια ειναι να βαλεις το σωληνακι κατυεθεια στην εισοδο του φιλτρου..

σε 100 λιτρα ενυδρειο με το συγκεκριμενο διαχυτηρα εγω εστελνα 1 φυσαλιδα ανα δεπτερολεπτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως λέει και ο MRHyde, ο διαχυτήρα είναι περισσότερο για μικρά ενυδρεία, μέχρι 100-150 λίτρα.Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το μανόμετρο της ehiem.Δεν εμπιστεύομαι μονό μανόμετρο,λένε οτι έχει την τάσαη να μην ελέγχει καλά τη ροή του αερίου όταν αυτό τελειώνει στην μπουκάλα.Δεν μπορώ να πώ κάτι για την συγκεκριμένη εταιρία .Ας πεί όποιος το έχει δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...