Jump to content

Vallisneria & Excel


panosvar

Recommended Posts

Θα ήθελα να αναφέρω μια διαπίστωση μου σχετικά με τις "παρενέργειες" του Excel.

Αρχικά θέλω να επισυμάνω ότι είναι το καταλληλότερο προϊόν για όσους δεν χρησιμοποιούν CO2

στο ενυδρείο τους γιατί το αναπληρώνει με οργανικό άνθρακα. Εγώ δεν χρησιμοποιώ CO2, κυρίως για λόγους κόστους αρχικής εγκατάστασης, αν και σε μακροχρόνια βάση νομίζω ότι το Excel καταλήγει να είναι ακριβότερο. Χρησιμοποιώ καθημερινά 1 1/2 καπάκι σε 210 λίτρα καθαρά.

Πριν ένα μήνα περίπου αποφάσισα να βάλω μερικές ρίζες Vallisneria Americana και μια ρίζα Egeria Densa (Elodea). Μερικές ημέρες μετά η Elodea άρχισε να ασπρίζει ενώ η Vallisneria κυριολεκτικά να λιώνει.

Κατόπιν αναζήτησης στο δίκτυο διάβασα κάποιες αναφορές για το ίδιο συμβάν και από άλλους χρήστες. Θα ήθελα να μάθω και τη δική σας άποψη επί του θέματος και αν είχατε ανάλογη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια ,απο τα δικα μου ενυδρεια ποτε δεν εκανα χρηση excel σε αριστες συνθηκες.

Χρηση excel κανω μονο οταν θα εχω προβλημα με " ΜΑΥΡΗ ΑΛΓΗ".....και η διαρκεια περιπου 10-12 μερες.

και αφου δεν εχεις συστημα co2 ,σταματα το excel, και για τα λιτρα σου η φτιαχνεις ενα DIY με ζαχαρη και μαγια, η περνεις της sera το συστημα με ταμπλετες co2 προσωρινα μεχρει να αποφασισεις τι θα κανεις για μονιμη παροχη co2.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω DIY CO2 :hysterical:

Για αυτα τα λιτρα το εκανα και εγω και πιστεψε με εκανε τρελη δουλεια σε συνδυασμο βεβαια με λιπασματα υγρο(πχ seachem ή sera florena)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας. Το DIY για παροχή CO2 ήταν πάντα στη σκέψη μου με το μόνο σκεπτικό ότι θα έπεφτε "λίγο" για πάνω από 200 λίτρα.

Το ποστ πάντως το άνοιη=ξα για να συζητήσουμε για το Excel και για εαν πράγματι προκαλεί αυτά τα προβλήματα που ανέφερα ή ήταν μια τυχαία κατάσταση στο δικό μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαίο, όντως καταστρέφει κάποια φυτά όπως αυτά που ανέφερες όπως επίσης και τη riccia. Η Vallisneria nana πάντως σε μένα αντέχει την καθημερινή δόση Χ 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαίο, όντως καταστρέφει κάποια φυτά όπως αυτά που ανέφερες όπως επίσης και τη riccia. Η Vallisneria nana πάντως σε μένα αντέχει την καθημερινή δόση Χ 2.

αυτο που ισχυριζεσαι φιλε μιχαλη,ειναι οντως αληθινο.μου εχει συμβει σε κερατοφυλλο,οπου και μεσα σε λιγες ωρες το ''αδειασε'' τελειως απο φυλλα...!!!! :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω δεν την πειραξε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...